Такі результати оприлюднено 5 червня 2024 року під час завершальної конференції проєкту HealthLink «Прискорення зусиль із протидії ВІЛ/СНІДу в Україні». Він тривав сім років і став наймасштабнішим у сфері охорони здоровʼя України з відповіді на епідемію ВІЛ/СНІД.
Ключовими досягненнями HealthLink в Україні стала підтримка реформування галузі охорони здоровʼя з метою поліпшення доступу до тестування та лікування ВІЛ, масштабна комунікаційна кампанія про захворювання й важливість терапії, тренінги з протидії стигматизації та новітніх методик тестування для медпрацівників, залучення до лікування терапії десятків тисяч пацієнтів та інвестиції в розвиток спроможностей закладів охорони здоровʼя, які допомогли подолати виклики пандемії COVID-19 і повномасштабного вторгнення.
«Це один із наймасштабніших проєктів у сфері охорони здоров’я. У 2017 році він починався як плановий проєкт із протидії ВІЛ та з новими викликами — пандемія COVID-19 та повномасштабна війна — HealthLink швидко розширив свою діяльність на підтримку спроможності медичної системи в часи турбулентності. Цей проєкт став справді опорою для сталості надання послуг пацієнтам, роботи лікарень і лікарів. Це приклад надзвичайно ефективного партнерства із міжнародними донорами, громадським сектором і державою», — Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я України, головний державний санітарний лікар.
Проєкт реалізовувався найбільшою пацієнтською організацією країни — БО «100% ЖИТТЯ» у партнерстві з МБФ «Альянс громадського здоров’я» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Інвестиції USAID у проєкт становили 37 млн дол. США.
«Проєкт HealthLink сприяв досягненню в Україні цілі ЮНЕЙДС 95-95-95, спрямованої на те, щоб покласти край ВІЛ як загрозі громадському здоровʼю до 2030 року. Проєктом було розроблено інноваційні платформи та практики, які допомогли поліпшити якість тестування й доступу до медичних послуг і наблизили уряд України до досягнення цих цілей. Через HealthLink USAID і далі бореться за те, щоб люди з ВІЛ мали доступ до важливої медичної допомоги, навіть попри перебої в наданні послуг і проблеми з безпекою», — зазначив директор Місії USAID в Україні Джеймс Хоуп.
У рамках проєкту тестування на ВІЛ пройшли 1 млн людей, серед них 26 000 осіб дізнались про свій ВІЛ-позитивний статус — це кожен третій нововиявлений в Україні. 96 000 протестованих на ВІЛ також пройшли тестування на гепатити, 6 700 — на сифіліс. 22 000 осіб із ВІЛ вперше отримали доступ до антиретровірусної терапії, а 381 — повернулася до лікування. Також 1 700 осіб вперше отримали PrEP.
«Від імені всіх тих людей в Україні, яким поставили діагноз ВІЛ, хочу висловити подяку всій широкій мережі партнерів посольства США в Україні, програмі PEPFAR, проєкту HealthLink і всім, хто долучився до його реалізації, за підтримку та можливість запровадити сталі зміни у підходах до протидії поширенню ВІЛ. Сьогодні 126 000 українців, які приймають АРТ, можуть вести нормальне життя, і це стало можливим, зокрема, завдяки проєкту», — наголосив голова координаційної ради БО «100% Життя» Дмитро Шерембей.
Від початку реалізації основою проєкту було партнерство між Міністерством охорони здоровʼя, Центром громадського здоровʼя, Національною службою охорони здоровʼя, нами — БО «100% Життя», та Альянсом громадського здоровʼя. А також 27 неурядових організацій, які налаштовували регіональні процеси.
До реалізації проєкту долучилось понад 600 закладів охорони здоровʼя — від великих обласних диспансерів до ЗОЗів районного значення, які раніше ніколи не працювали зі швидкими тестами на ВІЛ. Тестування змогли пройти люди навіть у невеличких населених пунктах, де раніше не було такої можливості. Крім того, під час реалізації проєкту було розповсюджено 152 000 оральних тестів та понад 76 000 сейф-боксів, що дало змогу охопити тестуванням групи, які найважче долучити до медичної допомоги, а також досягти цілей проєкту під час карантинних обмежень у пандемію COVID-19.
«У межах проєкту HealthLink ми мали можливість, зокрема, й посилювати комунікаційну кампанію, яка охопила величезну кількість українців. Завдяки нашій співпраці мільйони наших громадян дізнались про можливості отримання безплатних медичних послуг», — пояснює Наталія Гусак, голова Національної служби здоровʼя України.
У рамках проєкту HealthLink понад 10 000 медпрацівників пройшли тренінги з протидії стигматизації та 14 млн українців взаємодіяли з комунікаційною кампанією або ознайомилися з тематичними матеріалами про ВІЛ. Це сприяло тому, що лікарі стали менше боятися пропонувати тестування пацієнтам, а пацієнти — звертатися по тестування. Крім того, істотно виросло залучення людей із ВІЛ до лікування, що є критичним для стримування епідемії, адже тільки прийом терапії здатен дати пацієнтам змогу підтримувати здоровʼя та вести нормальне життя, мінімізувавши ризики поширення вірусу.
Комментировать