Вибір редакції Новини

Коли твоя робота — рятувати інших: підсилення стійкості медиків та профілактика професійного вигорання

Коли твоя робота — рятувати інших: підсилення стійкості медиків та профілактика професійного вигорання

Медики щодня опікуються здоровʼям інших: вислуховують десятки скарг про фізичне та ментальне самопочуття пацієнтів. Без відновлення внутрішніх ресурсів і можливості «перезавантажитися» рано чи пізно наступає вигорання та тотальне виснаження, коли лікар не може лікувати інших, бо має спершу відновитися сам.

Як свідчать результати опитування, проведеного у квітні 2024 р., останнім часом більшість медичних працівників, які взяли участь в опитуванні, почуваються напруженими та втомленими. Але разом із тим, кожен третій залишається оптимістом.

Так, останнім часом у працівників закладів охорони здоровʼя домінують такі негативні стани та почуття як напруженість (55 %), втома (53%) та розгубленість (22 %). Серед позитивних станів та почуттів переважають оптимізм (34 %) та доброзичливість (33 %), у значно меншій мірі — спокій (16 %) та ентузіазм (15 %).

Зазначимо, що найбільш напруженими себе відчувають медичні працівники у віці від 51 до 65 років (58%), а найменш напруженими — респонденти від 19 до 35 років (46%).

Джерелами поповнення ресурсу медпрацівників є:

  • спілкування з друзями та рідними — 48 % опитаних,
  • відпочинок на природі — 42 %,
  • заняття улюбленою справою — 35 %,
  • перегляд телевізора та слухання музики — 34 %.

Програма підсилення стійкості медичних працівників

Щоби підтримати медиків, навчити їх турбуватися про себе та про колег, а зрештою — і про пацієнтів, торік був започаткований проєкт «Посилення спроможності закладів охорони здоров’я та формування стійкості працівників медичної сфери». Тоді до нього доєднались дев’ять лікарень з трьох прифронтових регіонів України. Цього року проєкт масштабувався ще на 30 психологів із 15 медзакладів шести областей: Миколаївської, Одеської, Запорізької, Дніпропетровської, Чернігівської, Сумської. Протягом проєкту психологи лікарень навчилися надавати психологічну допомогу колегам та пацієнтам, опанували навички, як запобігати вигоранню, як створювати нові послуги з ментального здоров’я в медустановах та забезпечувати зручний та зрозумілий доступ до них. Тренерами стали відомі та авторитетні експерти, науковці, практики.

За результатами опитування, більшість учасників тренінгової програми (понад 50%) визначили такі загальні компетентності, які вдалося вдосконалити найбільше. Йдеться про здатність:

  • усвідомлювати межі своєї компетенції та постійне підвищення професійної кваліфікації (70%),
  • застосовувати знання у практичних ситуаціях (58%),
  • адаптуватися та діяти в новій ситуації (57%),
  • генерувати нові ідеї для розв’язання завдань професійної діяльності та їхньої реалізації (53%).

Кількісні показники результативності проєкту

Мовою цифр результати проєкту виглядають так:

  • Для учасників проведено 100 годин тренінгових занять (50 тренінгів), 80 годин супервізій, 16 годин інтервізій.
  • Психологи вже з новими знаннями та навичками провели у своїх лікарнях понад 860 групових занять, до яких долучилися 5800 учасників, з них близько 2000 — це медичні працівники.
  • Відбулося понад 6000 індивідуальних консультацій, з них 1500 — для медичних працівників.
  • Організовано понад 100 тренінгів безперервного професійного розвитку для лікарів та середнього медичного персоналу на тему: «Чим страшний burnout і як не згоріти на роботі», видано понад 750 сертифікатів для медичних працівників.

Але підтримка медиків не обмежується лише проведеними заходами, унікальність проєкту полягає в тому, що він може бути ефективним навіть після офіційного фіналу. Створена у межах проєкту серія новаторських продуктів залишається доступною й точно стане корисною для будь-якої лікарні України. Це:

  • «Дослідження психологічного благополуччя пацієнтів та медичних працівників у закладах охорони здоров’я», що допоможе менеджерам медустанов зрозуміти загальний стан справ в лікарнях.
  • «Методичні рекомендації щодо проведення тренінгових занять для психологів закладів охорони здоров’я — «Плекання стійкості працівників медичної сфери», що безумно додадуть компетенцій психологам, психотерапевтам, фахівцям у сфері громадського здоров’я.
  • «Рекомендації щодо психосоціальної підтримки в закладах охорони здоров’я» — квінтесенція сутності проєкту в одному посібнику, який має стати настільною книгою для керівників сфери охорони здоров’я та психологів.

Всі ці продукти доступні в розділі «Посилення стійкості медиків» на платформі Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за посиланням.

Проєкт «Посилення спроможності закладів охорони здоров’я та формування стійкості працівників медичної сфери» реалізовував Координаційний центр КМУ / Mental Health UA та ГО Безбарʼєрність за підтримки Фонд «Партнерство за сильну Україну» в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативи першої леді Олена Зеленська.

Комментировать

Нажмите для комментария