Новини

Розкажіть пацієнту: Вживання алкоголю та COVID-19

Профілактика і контроль інфекцій (ПІК) під час пандемії COVID-19

Під час пандемії COVID-19 часто поширюється недостовірна інформація про те, що алкоголь може захистити від вірусу, а тому багато хто використовує його не лише для дезінфекції поверхонь, але й внутрішньо для «дезінфекції» організму. Зауважимо одразу: вживання алкоголю жодним чином не захистить вас від COVID-19 та не допоможе запобігти інфікуванню ним!

Алкоголь в організмі не знищує вірус, а навпаки збільшує ризики для здоров’я, якщо людина інфікується вірусом. Алкоголь (у концентрації не менше 60%) діє як дезінфікуючий засіб на людську шкіру, але він не має такого впливу на організм при внутрішньому споживанні. Натомість, вживання алкоголю послаблює імунну систему і знижує здатність організму протистояти інфекційним захворюванням. Більше того, споживання алкоголю не вбиває вірус у повітрі; алкоголь не дезінфікує ротову порожнину та горло і жодним чином не захищає від потрапляння вірусу через дихальні шляхи. Зокрема, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, вживання алкоголю (насамперед, надмірне) збільшує ризик виникнення гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС), одного з найважчих ускладнень COVID-19 [1].

 

Нагадуємо про те, що алкоголь є причиною близько 200 порушень здоров’я, пов’язаних із хворобами та травмами [2]. Результатами останніх досліджень говорять про те, що безпечної дози алкоголю не існує [3]. Чим більше алкоголю споживає людина, тим більше у неї шансів розвитку онкологічних, серцево-судинних хвороб, цирозу печінки тощо [2]. Особливої шкоди організму завдає вживання великих доз алкоголю за один раз.

До речі, для жінок вживання алкоголю є небезпечнішим, порівняно з чоловіками, оскільки у жіночому організмі міститься менше води, а тому концентрація у ньому алкоголю – а відтак, і ступінь токсичності – буде більшою. Окрім того, організм жінки виробляє менше ферментів, що розщеплюють алкоголь, а тому для виведення алкоголю з організму потрібно більше часу. Ризикованим є вживання алкоголю також дітьми та підлітками, адже їхній організм більш сприйнятливий до токсичної дози алкоголю [4].

Ще варто пам’ятати про те, що вживання алкоголю становить небезпеку не лише для того, хто його вживає, але й для людей навколо, оскільки часто спричиняє неадекватну поведінку, агресивність, втрату координації рухів тощо. Під час карантину особливо небезпечно споживати алкоголь, оскільки стан алкогольного сп’яніння (навіть легкого) може стати причиною порушення карантину, що підвищить ризики заразитися вірусом.

Окрім того, вживання алкоголю збільшує ризик, частоту та тяжкість вчинення насильства (насильство над партнером, дітьми, сексуальне насильство, жорстоке поводження з людьми похилого віку тощо), що особливо небезпечно в умовах карантину, коли люди перебувають в одному приміщенні протягом тривалого періоду часу [1].

Ізоляція вдома може провокувати стрес, тривожні стани, панічні напади чи депресію, які тільки посилюватимуться при вживанні алкоголю. А, вживання алкоголю, особливо у великих дозах, може підвищити ризик самогубств [1].

При розмові з пацієнтами медичному працівнику варто звернути увагу пацієнта на те, що слід уникати вживання алкоголю взагалі аби не послаблювати імунну систему та власне здоров’я, а також не ризикувати здоров’ям інших. Окрім того, можна надати  декілька загальних порад:

  • уникати накопичення запасів алкоголю вдома, оскільки це потенційно може збільшити частоту споживання та кількість спожитого алкоголю;
  • у жодному разі не залучати своїх дітей до вживання алкоголю і не напиватися у них на очах;
  • зберігати дезінфікуючі засоби на основі спирту в місцях, недоступних для дітей та інших членів родини, які можуть зловживати ними (наприклад, якщо хтось із близьких має алкогольну залежність);
  • для того, аби подолати стрес, алкоголь краще не вживати, оскільки це тільки погіршить стан.

Підготовлено ЦГЗ МОЗ

 

Посилання на використані джерела

[1] Alcohol and COVID-19: what you need to know. WHO, 2020. URL: https://is.gd/mMrvru

[2] Алкоголь. Основные факты. ВООЗ. URL:https://is.gd/HvYURj

[3] Alcohol use and burden for 195 countries and territories, 1990–2016: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2016. Lancet, Volume 392, Issue 10152, P1015-1035, September 22, 2018. URL: https://is.gd/ATtZ4L

[4] Alcohol and Public Health. CDC. URL: https://www.cdc.gov/alcohol/

Теги

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook