Новини

Пацієнти біднішають: 39% громадян хворіли, але не відвідували лікаря через брак коштів

За даними всеукраїнського опитування, проведеного в рамках дослідження «Індекс Здоров’я. Україна — 2016», 39% громадян за останні 12 місяців хворіли, але не відвідали лікаря через брак коштів.

При цьому серед тих опитаних респондентів, які за останні 12 місяців все ж таки мали витрати на медичну допомогу чи ліки у зв’язку зі зверненням до лікаря, 64% громадян було складно знайти потрібні кошти. Кожен третій з них, щоб покрити вартість амбулаторного лікування, змушений був позичати (у родичів чи друзів, у банківській установі) або продавати коштовності і майно.

Середня сума коштів, позичених на амбулаторне лікування, склала 1937 грн. При цьому найбільшу суму позичали жителі міста Києва — 7800 грн. Середній розмір витрат «з кишені» пацієнта за консультацію лікаря склав 472 грн.

 

 

Окрім того, 43% госпіталізованих за останній рік громадян змушені були позичати чи продавати майно, щоб покрити витрати на лікування. При цьому середня сума коштів, яку довелося позичати, склала 4865 грн.

 

Серед тих респондентів, які були госпіталізовані протягом минулого року, 25% неофіційно платили безпосередньо лікарю або іншому медичному персоналу (в середньому — 1860 грн), 37% платили у благодійний фонд лікувального закладу (в середньому 181 грн), 27% платили в касу лікувального закладу згідно з офіційними цінами закладу (в середньому — 1951 грн), 11% вказали, що не мали витрат «з кишені».

Дослідження було проведене з серпня 2015 року по серпень 2016 року. Польовий етап тривав з 16 травня по 30 червня 2016 року. Вибірка, розроблена для дослідження, є випадковою та репрезентативною для дорослого населення (18 років та старше) України в цілому та кожної з 24 областей України та міста Києва. У Донецькій та Луганській областях дослідженням охоплені лише території, підконтрольні Уряду України. В результаті польового етапу  було зібрано 10224 опитувальники, й опитано принаймні 400 респондентів у кожній області. Опитувальник дослідження узгоджувався міжнародною Науковою радою, створеною для проекту, а претест анкети проводився шляхом опитування 24 респондентів у м. Києві та кількох містах та селах Київської області з 31 березня по 5 квітня 2016 року.

Проект «Індекс здоров’я. Україна» започатковано Міжнародним фондом «Відродження», Київським міжнародним інститутом соціології та Школою охорони здоров’я Національного університету «Києво-Могилянська академія» для щорічного визначення фактичного рівня задоволеності громадян України медичною допомогою.

«Індекс здоров’я. Україна» — це інструмент, який допоможе управлінцям галузі охорони здоров’я, а також тим, хто формує політику на національному рівні та в областях, районах, містах, — оцінити вплив реформи на пацієнтів та громаду. З іншого боку, громадські організації та активні громадяни отримають аргументи у діалозі з органами влади заради змін на краще.

 

 

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше