У міністерстві охорони здоров’я України представили результати аналізу щодо проведення комп’ютерної томографії в закладах охорони здоров’я, які надають послуги в межах Програми медичних гарантій. Аналіз здійснила Національна служба здоров’я України на виконання окремого доручення міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка.
За даними НСЗУ, у 2024 році для надання таких послуг у межах Програми медичних гарантій використовували 301 апарат комп’ютерної томографії. Найбільша кількість апаратів працює в Дніпропетровській (29), Одеській (21), Вінницькій (17), Львівській (17) та Харківській (17) областях.
Протягом року в електронну систему охорони здоров’я було внесено майже 500 тисяч записів про проведені КТ-дослідження (498 434). З них 92% профінансовані в межах Програми медичних гарантій, решта — як платні послуги. 52% досліджень були проведені пацієнтам під час стаціонарного лікування, а 48% — амбулаторного.
Разом із тим аналіз даних показує, що фактичне навантаження на комп’ютерні томографи залишається значно нижчим за потенційні можливості. За інформацією, внесеною до ЕСОЗ, один апарат у середньому виконує від 4 до 9 досліджень на день. При цьому одна команда рентгенологів технічно здатна проводити від 20 до 30 обстежень за зміну. Це може свідчити як про неефективне використання обладнання, так і про можливі маніпуляції з даними.
“МОЗ за останні роки забезпечило державні та комунальні заклади охорони здоров’я 233 комп’ютерними томографами на суму понад 3,5 млрд грн. Це більше, ніж було цифрових рентген-апаратів до початку пандемії. І тому для мене неприйнятно, коли пацієнти звертаються на гарячу лінію зі скаргами, що не можуть отримати безоплатну КТ-послугу за направленням або змушені чекати в черзі тижнями. Якщо дані не вносяться до електронної системи, це або свідчить про відсутність пацієнтів, що виглядає малоймовірно, або — про маніпуляції, які дозволяють брати неформальні платежі. Я доручив НСЗУ врахувати ці дані під час формування плану моніторингових перевірок і реагувати відповідно” — зазначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Нагадаємо, комп’ютерна томографія в межах Програми медичних гарантій є безоплатною для пацієнта за наявності направлення та медичних показань. Послуга оплачується Національною службою здоров’я України: 542,50 грн — за КТ без контрасту, 1216,75 грн — за КТ з контрастуванням.
Доцільність проведення КТ визначає виключно лікуючий лікар. Послугу можна отримати як в умовах стаціонару, так і амбулаторно — у будь-якому закладі, що має відповідний пакет з НСЗУ.
Адресу та контакти найближчого медичного закладу, де можна пройти КТ в амбулаторних умовах безоплатно, можна дізнатися за телефоном контакт-центру НСЗУ — 16-77, або за допомогою Електронної карти місць надання послуг на сайті НСЗУ: edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-services-map
Для пошуку закладу на карті оберіть у полі «Напрям допомоги» — «Амбулаторні послуги», а в полі «Назва послуги» — «Комп’ютерна томографія без контрастування» або «Комп’ютерна томографія з контрастуванням», залежно від вашого направлення.
У разі відмови в наданні безоплатної послуги за наявності направлення рекомендуємо звертатися до керівника закладу, місцевого департаменту охорони здоров’я або до власника лікарні (зазвичай це орган місцевого самоврядування, зазначений у назві закладу). Якщо питання не вдається вирішити на місцевому рівні, скаргу можна подати до НСЗУ через контакт-центр 16-77 або звернутися на гарячу лінію МОЗ за номером 0 800 505 201.
Комментировать