Новини

Оцінка змін у медичні галузі: Українці більше довіряють свому лікарю та задоволені «Доступними ліками»

Врач_Медпросвіта

Реформи у медичній галузі тривають вже майже три роки. Якщо на початку змін медреформи викликали недовіру та критику, то на сьогодні українці позитивно оцінили зміни впроваджені командою Уляни Супрун.

  1. Довіра до лікаря зростає! Підписання декларації дозволяє створити довіру між лікарем та пацієнтом.

Якщо у жовтні 2016 року лише 55% респондентів знали своїх сімейних лікарів, то після прийняття закону про трансформацію системи охорони здоров’я (осінь 2017 року) цей показник зріс до 66% протягом року та досяг 81% у березні 2019. Ці показники дуже важливі, адже саме на рівні сімейних лікарів у світі вирішуються понад 80% питань щодо здоров’я.

Вільно обирати своїх лікарів — сімейних, терапевтів і педіатрів — українці почали з квітня 2018 року. Нині вже 27,8 мільйонів людей зробили свій вибір і підписали декларацію. Соціологічні опитування показують стабільно високий рівень довіри до свого лікаря. Найсвіжіші дані — результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, яке проводилося протягом березня 2019 року — показують, що  70% людей, які обрали свого лікаря, задоволені ним. Водночас рівень невдоволення знизився вдвічі від осені минулого року і наразі знаходиться в межах однорозрядних чисел.

  1. Зростає довіра до програми “Доступні ліки”

За програмою “Доступні ліки” пацієнти із хронічними захворюваннями (астмою, діабетом ІІ типу і серцево-судинними хворобами) отримують ліки безоплатно чи з незначною доплатою. Нині це 240 препаратів від 50 різних виробників (серед них як українські компанії, так і 12 іноземних компаній). За офіційними даними МОЗ України і з згідно з соціологічними опитуваннями, приблизно 20% українців регулярно користуються програмою: отримують ліки в аптеках за електронним рецептом, а Національна служба здоров’я України компенсує витрати для аптек.

Перші опитування показали, що більш ніж 90% респондентів схвалює нову програму, адже вона гарантує ліки безоплатно чи за зниженою ціною. З жовтня 2017 року майже не змінилась оцінка респондентів кількості аптек (у програмі бере участь кожна третя аптека країни) та задоволення різноманітністю медичних препаратів.

Проте, за останні 5 місяців рівень задоволення якістю ліків значно підвищився від 50% (за даними групи “Рейтинг” від 10/2018) до 66% (за даними “КМІС ” від 3/2019). Тож нині більшість пацієнтів що задоволені головними компонентами програми і впевнені у її успішності (63% вважає програму успішною — за даними “КМІС” від 3/2019).

 

  1.  Ліки Є: Від недовіри до підтримки програми державних закупівель

П’ятий рік поспіль Україна закуповує ліки, вакцини та медвироби через міжнародні організації — Програму розвитку ООН (ПРООН), Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), Crown Agents. Прозорі тендери без корупційних схем дозволили заощадити мільйони доларів на закупівлях і за ці кошти закупити додаткові ліки.

Так, вперше  100% забезпечення вакцинами за Календарем щеплень, стентами для пацієнтів з гострим інфарктом в екстрених випадках, дитячій онкології. Попри ефективну роботу програми у боротьбі з корупцією і заощадженні державних коштів, вона зазнала нападів від бізнесу та політичних сил, які до впровадження нової програми користувались дефектами у старій системі закупівель для отримання прибутку. Тому громадськість дещо скептично поставилась до питання чи була програма успішною на початку.

Потенційний міністр охорони здоров’я був членом Партії Регіонів та діючий член комітету з питань охорони здоров’я ВРУ

Наприклад, у червні 2018 року лише 26% громадян вважало програму успішною (за даними групи “Рейтинг” від 6/2018) проти 52%, що вважали програму провалом. За останній рік ці показники дещо змінилися та думки розділились на користь програми: 44% респондентів вважає програму успішною, проти 42%, що до сих пір вважає програму провальною (за даними “ КМІС” від 3/2019).

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше

    Вибір редакції