Новини

Оприлюднено результати впровадження Регіональних реперфузійних мереж

Заступник Міністра охорони здоров’я Віктор Шафранський провів аналіз роботи з розвитку системи реперфузійної терапії STEMI пацієнтів в Україні за останні три роки та окреслив плани на майбутнє.

У ННЦ «Інститут кардіології ім. акад. Н.Д.Стражеска» НАМН України відбулося засідання за участю провідних фахівців НАМН та МОЗ України на тему «Високотехнологічна спеціалізована допомога в кардіології. Проблеми імплементації». З презентацією аналізу роботи з розвитку системи реперфузійної терапії STEMI пацієнтів в Україні за 2013-2015 рр. та планами на майбутнє виступив заступник Міністра охорони здоров’я Віктор Шафранський.

Так, за його словами, у 2012 році було розпочато системну роботу зі створення системи перкутанної реперфузійної терапії. Тоді не більше, ніж 10% населення України (Одеська, Луганська, Закарпатська області) мали доступ до нових реперфузійних технологій («life saving technologies»).

У 2013 році вже 7 областей України (близько 30% населення країни) використовували перкутанні процедури реперфузії і в більш, ніж 10клініках була організована робота в режимі 24/7/365. Середня кількість STEMI пацієнтів, яким проведена перкутанна реперфузія склала 75% /1 млн населення. Розрахунки велися за європейським зразком і вони свідчили про п’ятикратне відставання від країн Європейського товариства кардіологів (ESC).

2014 рік був переломним не тільки по відношенню до соціальних і політичних змін, але і щодо впровадження нових технологій. Незважаючи на те, що в результаті військової агресії були втрачені інфраструктури для роботи системи реперфузійних технологій в трьох регіонах (Донецьк, Луганськ, Крим), кількість первинних процедур і фібринолізу не зменшилася, а навіть пропорційно населенню зросла. Були збережені досягнення останніх років і, як і раніше, близько 30% населення мали доступ до сучасних технологій реперфузійної терапії. Зокрема, середній показник первинних втручань склав 100 пацієнтів /1 млн населення, однак практично трикратне відставання від середнього показника в країнах Європейського товариства кардіологів зберігалося.

Саме тому, в наступному 2015 році МОЗ України зосереджено увагу на впровадженні нових технологій реперфузійної терапії в регіонах країни. Було розпочато Проект з розвитку і організації Регіональних реперфузійних мереж (РРМ), що почали діяти в 14 регіонах країни. Близько 60 % населення держави мають доступ до сучасної реперфузійної терапії в їх межах. Кількість перкутанних втручань у STEMI пацієнтів зросла до 146 /1 млн населення. За останні три роки в Україні вдвічі збільшилася кількість пацієнтів з найбільш ефективними перкутанними реперфузійними процедурами.

Аналіз результатів в тих областях, в яких розпочато роботу за принципом РРМ у порівнянні з тими областями, де подібна роботі ще не налагоджена, свідчить, що там, де систематично проводиться правильна реперфузійна терапія, загальна кількість перфузійних процедур на 33% вище в 2015 році, ніж в тих областях, де це ще не проводиться у вигляді системного підходу.

Налагодження системи РРМ у перших 8 областях, за словами В. Шафранського, дав можливість знизити госпітальну летальність до 5-7 % (середня по Україні 13,6%); збільшити виявленість пацієнтів з ГКС і забезпечити їх своєчасну доставку в реперфузійні центри; зміцнити спадкоємність служби екстреної медичної допомоги, кардіологічної та кардіохірургічної служб.

Досвід трирічної роботи дає можливість зробити висновки та окреслити подальші стратегічні завдання, зокрема:

  • проводити якомога більше ефективних і своєчасних реперфузій для зниження госпітальної летальності;
  • розширювати і посилювати розвиток Регіональних реперфузійних мереж;
  • максимально скоротити «системні» затримки в госпіталізації пацієнтів для проведення первинних реперфузійних процедур;
  • оптимізувати витрати на лікування пацієнтів з гострим коронарним синдромом на основі ефективної організації доставки, координації різних служб (екстрена допомога, логістика), уникати комбінації фібрінолізису і пПКВ в великих містах, коли доставка пацієнтів в клініку можлива менше, ніж за дві години від першого контакту з медперсоналом.

В. Шафранський розповів, що друга хвиля областей, в яких буде проаналізовано роботу Регіональних реперфузійних мереж, буде запущена навесні, а третя – восени 2016 року.

Читайте також: Квіташвілі: В Україні треба поліпшити доступ до знеболювальних

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook