Вибір редакції Новини

Оперативне реагування на надзвичайні ситуації у громадському здоров’ї: депутати Європарламенту обмінялись досвідом з українськими фахівцями

Оперативне реагування на надзвичайні ситуації у громадському здоров’ї: депутати Європарламенту обмінялись досвідом з українськими фахівцями

Під час робочого візиту до України члени Комітету з питань громадського здоров’я (SANT) ознайомились з роботою груп оперативного реагування на надзвичайні ситуації та загрози, які створені та діють при Центрах контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) по всій країні. Діюча система реагування на надзвичайні ситуації та загрози в системі громадського здоровʼя включає стандартизовані підходи, алгоритми дій та частково заснована на кращих міжнародних стандартах.

“Саме сфера громадського здоров’я в умовах війни найчастіше стикається з комбінованими та комплексними загрозами. Групи оперативного реагування та пост-профілактична робота команд медиків і фахівців з громадського здоров’я дозволяють у випадках масштабних надзвичайних ситуацій, як руйнування дамби Каховської ГЕС, швидко формувати мобільні групи, залучати їх до одночасної ліквідації наслідків — мінімізуючи ризики для здоров’я та вчасно інформуючи населення про загрози та дії” — зазначив під час обговорення заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Також представники Європарламенту спільно з фахівцями ЦГЗ та Київського обласного ЦКПХ під час фахової дискусії та презентації української системи громадського здоров’я обговорили як після пандемії та під час війни трансформувалась система громадського здоровʼя в нашій країні та країнах Європи, як в Україні наразі адаптовані програми з моніторингу за захворюваннями та епіднагляду в регіонах та обмінялись досвідом щодо розвитку лабораторного потенціалу і програм з імунопрофілактики, ментального здоров’я.

Запобігання розвитку хвороб і контроль над ними передбачені Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. За останні два роки рівень виконання зобов’язань за нею у сфері охорони здоров’я зріс і наразі складає 88%.

На рівні кожної області наразі ключовою інституцією в системі громадського здоров’я визначені Центри контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ), які виконують функції щодо протидії спалахам інфекційних хвороб, реагування на надзвичайні ситуації, забезпечують епіднагляд та організовують проведення імунопрофілактики населення. Також вони впроваджують програми з профілактики неінфекційних захворювань, таких як серцево-судинні захворювання, інсульти, інфаркти, онкозахворювання та програми ментального здоров’я на рівні громад і регіону.

Нагадаємо, 1 жовтня 2023 запрацював Закон України «Про систему громадського здоров’я». Закон дозволяє створити комплексну систему громадського здоров’я та інтегрувати її в європейську мережу відповідно до світових стандартів. Система громадського здоров’я має сприяти зміцненню здоров’я, запобіганню хворобам покращенню якості та збільшенню тривалості життя українців, зокрема завдяки пріоритетній функції — профілактиці інфекційних і неінфекційних захворювань та доступу до послуг з імунопрофілактики. Такий підхід обрали європейські країни, де середня тривалість життя чоловіків становить 72 роки, жінок — 80.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook