Новини

Оксана Сивак: Здоров’я має стояти на першому місці — заборона азбесту

«Здоров’я без компромісів» – МОЗ забороняє використання азбесту та виробів з нього.

Відбулася прес-конференція з питання забороні використання азбесту в Україні. Як зазначив один із організаторів заходу, експерт з питань хімічної безпеки Всеукраїнської суспільної організації «Мама-86» Денис Павлосвький, над цим питанням бились і працювали дуже довго, починаючи із 2008 року, і нарешті разом із МОЗ екологам та правозахистникам вдалося досягти колосальних результатів у прийнятті рішення по забороні використання азбесту, як потенційного канцерогенного матеріалу, від якого давно вже відмовились у всіх високо розвинутих країнах світу. 

Оксана Сивак, заступник міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції, розповіла:

«Прийнятий документ передбачає оцінити рівень смертності та хвороб, викликаних впливом азбестовмістних матеріалів та передбачає оцінку ризику при роботі з азбестом та азбестовмістними матеріалами. Зокрема, контроль вмісту пилу та волокон азбесту в повітрі та заходи щодо його мінімізації.

Ми активно співпрацюємо з міністерством економіки, і у минулу п’ятницю відбулася дуже конструктивна нарада за участі та під керівництвом першого віце-прем’єра Степана Кубіва, також були присутні представники Асоціації виробників, де ми намагалися (і, мені здається, нам вдалося) пояснити ризики, які є для нашого населення. Звичайно, зараз стоїть питання, хто може замінити, хто не може замінити – в Україні сім таких виробництв, що використовують азбест, багато інших вже давно перейшли на інші суміші, що замінюють азбест. Тобто, це не  є такою проблемою, що відобразиться на економічному стані підприємств. І якщо говорити словами цифр, то один листок шиферу, який виробляється на основі азбесту, коштує в середньому 110 грн., безазбестовий матеріал обійдеться в середньому 135 – тобто, населення, що використовує такий матеріал також суттєво не відчує різниці в економічному аспекті, але при цьому ризики для здоров’я суттєво знизяться. Якщо йде мова про життя та здоров’я, яке є безцінним, а лікування раку легень – дуже тяжкого захворювання, яке, нажаль, не завжди виліковне -, викликаного впливом азбесту на організм, коштує в середньому 150 тисяч за хіміотерапію, різниця в 25 гривень суттєвої ролі не зіграє. Здоров’я має стояти на першому місці.

Що буде надалі з наказом? Він буде надалі впроваджуватися, зараз мі мусимо узгодити правові всі аспекти, включаючи виробників, щоб  у них був час перейти на інші суміші. Наразі віце-прем‘єр дав доручення провести аудит наявності азбестовмістного шиферу. Чому? Тому що це питання по Україні в цілому досить не погане, і люди досить турбуються за своє здоров’я, і самі уже, без наших міністерських наказів знають, що це небезпечно, купують шифер без азбесту. Але, як ви знаєте, є серйозні питання на Сході України, де ідуть бомбардування, йде війна, і шифер часом приходиться замінювати ледве не щодня, і там є виробництво. Тобто, є питання, як швидко вони можуть замінити використання небезпечного матеріалу на безпечний. Вже зараз мі розуміємо, що прямо зараз немає і можливості крізь зняти небезпечний шифер та замінити його безпечним. Тобто, ще раз наголошую, цей наказ не вимагає заміну шиферу від населення, не закриває виробництва, тим паче не каже про те, що необхідно зносити старі будинки, ми просто рекомендуємо згідно санітарних норм і правил, що це є небезпечно для здоров’я нашого населення. Власне це і є основна ідея документа міністерства охорони здоров’я – здоров’я без компромісів.

Далі вже економісти і юристи мають плавно перейти на той процес, щоб зрозуміти, що виробники готові (я розумію, що це не за один день), але головне, щоб населення знало про цю проблему, і люди, які безпосередньо працюють на цих виробництвах розуміли ризики для їхнього здоров’я. Адже це дуже небезпечно, це вираховується в цифрах – 100 тисяч людей в рік хворіють на відповідні хвороби, відповідно до статистики ВОЗ. Ціна питання дуже дорога, тому прийнятий наказ має буди виконаний якомога швидше.

Хочу ще зазначити та додати, що виробництва самого азбесту в Україні немає – ми його закуповуємо з Росії та Казахстану. Тобто, казати про те, що всі виробництва після вступу в силу наказу закриються, зменшиться кількість робочих місць і т.д. – це не правда. Виробникам тільки доведеться замінити азбест на інший, небезпечний, матеріал».

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook