Говорять лікарі

Один вимагає, інший будує. У яких всесвітах живуть влада та народ України?

Підготовка до виборів триває. Гройсман намагається довести ефективність децентралізації, в тому числі в медицині, а Порошенко відкриває інноваційні ФАПи.

«Лікарні належать районам і муніципалітетам. А в цих районах завдяки децентралізації є мільярди. І я вимагаю від керівників районі і муніципалітетів діяти в інтересах громадян», — каже голова уряду Володимир Гройсман.

Дійсно, і децентралізація була, і ніби кошти в районах є, але це не відбувається одночасно. В регіонах немає менеджерів, там є банкіри. Якщо подивитися звіти місцевої влади минулих років, всі кошти з держбюджету вони клали на депозити, аби збільшити заробіток в регіонах, та обіцяли їх ефективно витратити згодом. Роки йдуть, а воз і нині там. І лікарні вбиті, і сміття декілька місяців у Львові смерділо – бо коштів центральна влада додаткових не дає.

Знайшов Петро Порошенко декілька мільярдів на якихось рахунках Віктора Януковича у Ощадбанку і вирішив їх витратити на ФАПи інноваційні. Вони облаштовані сучасно і замість російського газу споживають сонячну енергію. Презентував мешканцям села такий ФАП сам президент.

Але є одна проблема… Як пишуть у коментарях на сторінках Медпросвіти: «Цікаво, скільки таких пунктів за рік відкриють, хоч 2 десятка набереться?». Зрадофіли? Та ні, просто всі звикли до такого у передвиборчий рік. А ще просто гадають, що є більш глобальні питання для президента, ніж відкриття ФАПів, зупинок та вбиралень.

Порошенко обіцяє програми з Канади і спеціалістів з Хорватії для впровадження телемедицини

А що там з Гройсманом? Наче, по справі вимагає: знімайте ті кляті депозити і покращуйте життя в Україні. Втім, покищо справа обходиться лише словами. Тільки за останні декілька місяців пан Гройсман тричі говорив про кошти в регіонах, але досі нічого не зроблено. Напевно, уряд це цілком влаштовує, адже жодних дій з їхньої сторони не видно. Немає законопроектів, які б забороняли так використовувати державні кошти. Не вимагають прописати та направити до уряду програми використання виділених коштів.

Сталось страшне – децентралізація є, а влади в регіонах немає.

То до чого це все? Глобальні кроки зроблені. Медичну реформу прийняли, яка б вона не була, потроху її впроваджують, з 1 липня збираються запустити нову систему фінансування у медичній галузі – всім відомий принцип «Гроші йдуть за пацієнтом». Але через слабкі вимоги до місцевої влади та малий інтерес громад до змін все це може зупинитись на первинці, з будь-яким покищо фіналом.

Реальність така: Президент мав би отримувати звіти про будівництво ФАПів та амбулаторій у селах, можливо навіть з перевірками, але не їздити по селах власною персоною. Голова уряду Володимир Гройсман – знімати з посад тих, хто не має інтересу покращувати життя українців. А місцева влада – створювати ефективні медзаклади і додавати коштів на гідну зарплатню лікарям, медсестрам, санітарам, а не чекати, поки назбираються ті 15% річних за ставкою депозитного рахунку.

В. Гройсман: Ми не зробили ще ніякої реформи. Ми тільки розпочали

Населенню, яке живе в Україні, а не у вигаданому всесвіті, де кожен українець їсть, як німець, заробляє, як швейцарець, та має опалювальний будинок, як у мільярдерів, потрібно почати думати, що є корисною дією влади, а що — популізм.

Дякую за увагу,

Ваш лікар


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше

    Вибір редакції