Вибір редакції Статті Урологія

Обережно – простатит!

Осінньо-зимовий період є періодом, коли загострюються хронічні запальні захворювання. Одним з таких захворювань, яке виникає у чоловіків є запалення передміхурової залози (простатит).

В даний час простатит — одне з частих урологічних захворювань у чоловіків усіх вікових груп. Його частота в популяції чоловіків досягає в середньому 13,2-35%, а пік традиційно припадає на осіб віком до 50 років і становить 65,2%. У старшому віці частота простатиту становить 21,6%.

Залежно від тривалості симптомів виділяють гострий і хронічний простатит (ХП) симптоми зберігаються > 3 міс. Хронічний бактеріальний простатит є найчастішою причиною рецидивуючих інфекцій сечо-статевої системи (ІССС) у чоловіків.

Гострий бактеріальний простати  може протікати як важка інфекція з лихоманкою, вираженим локальним болем і загальними симптомами.

Основними симптомами простатиту є біль різної локалізації:

 • промежина,
 • яєчка,
 • статевий член,
 • сечовий міхур,
 • нижня половина спини та симптоми з боку нижніх відділів сечо-статевої системи:
 • часті позиви на сечовипускання,
 • утруднене сечовипускання,
 • біль або посилення болю при сечовипусканні.

На даний час найбільш поширеною є класифікація простатиту, яка розроблена Національним інститутом здоров’я США у 1995 р.

 

 • Тип 1 — Гострий бактеріальний простатит;
 • Тип 2 — Хронічний бактеріальний простатит;
 • Тип 3 — Хронічний простатит абактеріальний або хронічний тазовий больовий синдром:

3a — запальний (з лейкоцитами у секреті простати);

3b — незапальний (без лейкоцитів в секреті простати);

 • Тип 4 — асимптоматичний простатит (простатодинія).

Найбільш важливими дослідженнями при обстеженні пацієнтів з простатитом є кількісне культуральне дослідження та мікроскопія різних порцій сечі і секрету ПЗ, отриманого після масажу. При гострому простатиті при проведенні пальцевого ректального дослідження можна виявити набряклу і болючу ПЗ, масаж ПЗ протипоказаний! Також слід провести клінічну оцінку стану пацієнта, провести диференціальну діагностику з іншими захворюваннями, виконати урофлоуриметрію та ультразвукове обстеження з визначенням залишкової сечі.

Досвідчений уролог повинен сам визначати, які дослідження слід проводити у кожного окремого пацієнта.

Чоловікам, які запідозрили у себе простатит, головна порада —  не займатися самолікуванням, а негайно звертайтеся до амбулаторного уролога.

prostatit_1300

Читачам хочу сказати: профілактика завжди краще ніж лікування.  Звертайте увагу спосіб життя. Конгестія — цим терміном урологи називають, як застій венозної крові в органах малого тазу, так і застій секрету в передміхуровій залозі. До першого призводить малорухливий спосіб життя, куріння, закрепи, зловживання алкоголем і нераціональна дієта,. До другого — нерегулярне статеве життя, перерваний або навмисно затягнутий статевий акт.

З цієї точки зору, профілактика простатиту — це: фізична активність: біг, ходьба, ковзани, лижні прогулянки, теніс і т.д. Гімнастика для м’язів тазу: вправи Кегеля, присідання, махи ногами, «велосипед». Уникати переохолоджень. Не займайтеся самолікуванням!

 

Лікар-уролог
Максим Сабадаш

 

Про автора:

Лікар — уролог Маским Сабадаш

Лікар — уролог Маским Сабадаш.
Закінчив у 2008 році медичний факультет Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького. З серпня 2008 року працював лікарем-інтерном на базі КМК ЛШМД м. Львова та проходив очний курс інтернатури за спеціальністю “Урологія” на кафедрі терапії ФПДО ЛНМУ імені Данила Галицького.

З 2010 по 2014 рік – лікарем-урологом 2-ПВ 1-ої МКЛ ім. Князя Лева. З 2014 по 2016 роки проходив клінічну ординатуру в ДУ Інститут Урології НАМН України.

З вересня 2016 року по теперішній час працюю на посаді лікаря уролога І-го урологічного відділення ДУ «Інститут урології НАМН України».

Володію всіма сучасними методами обстеження та лікування урологічних хворих, зокрема методами хірургічних втручань на нирках, сечовивідних шляхах та чоловічих статевих органах. Співавтор 34 наукових праць, 2 патентів на винаходи і корисні моделі, та 2 інформаційних листів. Працюю над кандидатською дисертацією темою якої є «Закрита травма нирки».

Є членом Асоціації урологів України з 2012 року, з 2014 член Європейської асоціації урологів. Понад 15 разів був доповідачем на конференціях, які проводилися під егідою Асоціації урологів України з проблематики закритої травми нирки. Тричі був доповідачем на міжнародних конференціях (Польща, Угорщина), які проводилися під егідою Європейської асоціації урологів.

Комментировать

Нажмите для комментария

  Ми на Facebook