Олександр Бабляк – відомий український лікар, який одним із перших в країні почав розвивати напрям приватної кардіохірургії, заввідділення кардіології клініки Добробут. Олександр Дмитрович також є експертом МОЗ із закупівель. Тому в інтерв’ю ми не могли не торкнутись і питання закупки розхідних матеріалів, необхідних у кардіохірургії.
Читайте в ексклюзивному інтерв’ю кардіохірурга для Медпросвіти.
Питання закупівлі – доволі болюче. Але відносини в цьому сегменті стали більш прозорими.
За результатами 2016 року, по закупівлях розхідників найбільше зекономити державних коштів вдалося саме на коронарних стентах. Це більше 70 мільйонів гривень. І то — тільки через те, що були відкриті прозорі торги, і все необхідне закуповувалося напряму міжнародною компанією у виробників.
Навіть якщо нам не вдалося змінити всі технічні завдання на 2016 рік, які не переписувалися вже кілька років підряд, то на 2017 рік ми змогли повністю виключити питання будь-якої монополії. Зробили так, щоб якомога більше компаній могли представити свою продукцію. Головне — щоб продукція відповідала якісним критеріям. Монополії на стенти зараз немає.
Трохи про монополію
Хочу ще додати стосовно монополії. Вона буває різною. Приміром, є компанія Гортекс. Вона справді монополіст по виготовленні матеріалів, які використовуються у кардіохірургії. І враховуючи те, що компанія Гортекс зараз виграла тендер на поставки дуже великої партії обладнання для військово-промислового комплексу США, то вона просто фізично не може виконати свої обіцянки перед пацієнтами в Україні і забезпечити їх кардіохірургічними мембранами. От вам і монополія.
Стентів вистачає, але…
Про те, що в Україні не вистачає стентів – говорити не можна. Якщо пацієнт хоче купити стент, він його купить завжди. Фірми-виробники приблизно знають, скільки ангіохірургів по Україні можуть поставити стенти Їх дуже небагато. Виробник зацікавлений, щоб у кожного такого лікаря була якщо не вся лінійка, то найбільш ходові розміри стентів. І тому питання про те, щоб десь йти і купувати стент – такого немає.
О. Бабляк: Приватна медицина – це настільки назріле питання, що потрібно рухатися вперед вже давно
Пацієнт приходить, і якщо треба, то стент йому так чи інакше ставлять. І після вже цього вирішується фінансове питання чи з лікарнею, чи з виробником. Це у державних. У приватних стенти теж є. Просто там і відносини більш ясні, зрозумілі і прозорі. А от питання доступності – то вже інше.
За рахунок допомоги при гострих станах ми можемо зменшити смертність
Я підтримую кроки МОЗ в тому, що в першу чергу має фінансуватись невідкладна допомога. Тому основна сума коштів іде на лікування і забезпечення саме гострих станів, коли у пацієнта нема часу думати, десь шукати кошти. Коли стентування треба проводити терміново, а не планово. Коли людину з інфарктом привозить швидка, то в лікарні для операції має бути абсолютно все обладнання.
Бо гострі стани — це саме ті стани, які найбільше впливають на смертність від серцево-судинних захворювань. Це один з найбільших бічів в Україні порівняно з ЄС, бо становить 60-70% смертності від всіх хвороб серця.
Підготувала Катерина Гончарова
Використані фото comments.ua
Комментировать