Незважаючи на те, що ще не прийняті всі необхідні документи, МОЗ підготувало план реформи на наступний рік із змінами на первинній ланці та перепрофілюванням медзакладів.
НСЗУ: план створення і формат
Національна служба охорони здоров’я – один із ключових елементів медичної реформи. саме вона буде розпорядником коштів і заключатиме договори із закладами охорони здоров’я. Олексій Єгорченков та Ірина Коваленко з Ernst &Young представили графік та основні етапи його створення. Вони розповіли, що робота з розробки необхідної документації та процесів триває вже рік, і коли законодавчо буде можливо розпочати створення, це відбудеться достатньо швидко.
Важливим моментом буде обрання голови НСЗУ, адже це – відповідальна посада, від якої значною мірою залежатиме прозорість виконання реформи. Обиратимуть голову на конкурсній основі. Нагадаємо, що саме із НСЗУ медичний заклад або лікар-ФОП заключатиме договір і потім стежитиме за його виконанням.
Сільська медицина
Нещодавно Парламент ухвалив законопроект №7117, який має підвищити доступність та якість медичного обслуговування у сільській місцевості. Згідно з ним, цього року на сільську медицину виділено 4 млрд грн. з бюджету, а наступного – ще 1 млрд.
Лев Парцхаладзе, заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, представив типовий проект сільської амбулаторії. Такий зараз розробляють і передадуть громадам, які будуть розбудовувати свою мережу закладів первинної медико-санітарної допомоги. Наявність проекту заощадить близько 10% коштів на будівництво.
Він наголосив, що за підрахунками, звести нову будівлю переважно дешевше, ніж відремонтувати стару в незадовільному стані. Окрім того, це однозначно ефективніше – у новому проекті враховані найсучасніші енергозберігаючі технології. Лев Парцхаладзе запитав думки фахівців щодо проекту, і отримав відгуки вже в залі, а також закликав надсилати їх у міністерство, доки проект перебуває в розробці.
Олександр Жигінас, проектний менеджер реформи охорони здоров’я офісу реформ Кабінету Міністрів України, додав, що МОЗУ разом із Мінрегіонбудом працює над методикою запитів, згідно з якими будуть розподілені кошти на сільську медицину.
Автономізація медичних закладів
Для того, щоб підписати угоду з НСЗУ, медичний заклад має бути реорганізований з бюджетної установи в комунальне некомерційне підприємство. Отже, автономізація є неодмінною передумовою входу закладу первинної медико-санітарної допомоги в реформу. Олена Хітрова, юристка Харківської експертної групи підтримки медреформи, нагадала основні дії, які керівництво має виконати для зміни закладом статусу.
Вони викладені у відповідній методиці МОЗ http://moz.gov.ua/docfiles/pre_20170424_a_dod_1.pdf
Експертка розповіла про зміни, внесені у цей механізм у червні цього року. Скасовано необхідність оцінки майна, розрахунків з кредиторами, звільнення працівників треба лише при неможливості переведення, а керівник має призначатися за конкурсом. Гострим питанням для фахівців є спрощення умов ліцензування. Олена Хітрова анонсувала, що МОЗ працює зараз над їх розробкою і найближчим часом їх справді буде спрощено.
На численних робочих зустрічах представники регіональних департаментів ставили практичні запитання по впровадженню реформи, наводили приклади з практики підготовки до реформування. На частину питань були дані відповіді, інші МОЗУ неодмінно опрацює і візьме до уваги при розробці відповідних механізмів та підзаконних актів.
Комментировать