Вибір редакції Новини

Експертні команди в лікарнях та нова система оцінювання замінять МСЕК: парламент підтримав у першому читанні рішення щодо реформи

Експертні команди в лікарнях та нова система оцінювання замінять МСЕК: парламент підтримав у першому читанні рішення щодо реформи

20 листопада, Верховна Рада прийняла у першому читанні урядовий законопроєкт, який створює нову систему оцінювання повсякденного функціонування експертними командами замість застарілих та корумпованих МСЕК.

В основі нової системи — оцінювання, наскільки хвороба або травма вплинули на повсякденну діяльність людини.

Реформа впроваджуватиметься поступово і складатиметься з трьох складових: медичної, соціальної та економічної. Законопроєкт стосується медичної складової реформи і запуститься вже з 1 січня 2025 р.

“На зміну застарілій, неефективній і корумпованій системі медико-соціальної експертизи прийде сучасна, де в центрі — людина та її потреби. Цього чекають усі. Насамперед — близько трьох мільйонів людей з інвалідністю. Замість МСЕКів на базі 300-та найпотужніших медзакладів по всій Україні запрацюють експертні команди оцінювання повсякденного функціонування особи. Це не просто зміна вивіски. Це абсолютно нові команди, які будуть формуватися з лікарів-практиків, відповідно до потреб кожного пацієнта.” — Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

Для людини проходження шляху до статусу інвалідності значно спроститься і скоротиться, адже більшість процесів будуть оптимізовані та цифровізовані. Уже на першому етапі не буде потреби проходити лікарсько-консультативну комісію — лікуючий лікар сформує в електронній системі комплексну справу та електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи.

Оцінювання проводитиме команда лікарів-практиків на базі лікарні, яку людина обере зі своїм лікарем з-поміж 300-та багатопрофільних закладів. За потреби у цій же лікарні можна буде пройти додаткові обстеження за Програмою медичних гарантій.

Склад команд не буде сталим, як це було раніше. Тепер під кожний випадок обиратиметься команда за принципом випадкового добору, відповідно до профілю справи. Індивідуальні дані лікарів та пацієнтів будуть приховані одні від одних до дня оцінювання. Важливо зазначити, що ніхто з голів МСЕК не зможе приєднатися до експертних команд і принести з собою стару культуру корупції.

Усі етапи для оцінювання фіксуватимуться в електронній системі, що унеможливить корупційні зловживання.

Законопроєкт закладає основу для впровадження концептуально нового комплексного оцінювання стану людини, яке допоможе визначити реальні індивідуальні потреби в різних сферах та програму реабілітації з переліком усього, що людині обʼєктивно необхідно для відновлення. У майбутньому всі дані про оцінювання функціонування людини автоматично потраплятимуть із медичної до соціальної сфери для оформлення соціальних послуг та пільг. Тут людина зможе отримати потрібні саме їй соціальні послуги чи допоміжні засоби реабілітації.

Законопроєкт розробляли у МОЗ у тісній співпраці з експертами та пацієнтськими організаціями.

Важливо: люди, які вже мають статус інвалідності, отримуватимуть від держави всі встановлені пільги, відстрочки та виплати в повному обсязі, доки не настане попередньо визначений МСЕК термін повторного огляду. Люди з безстроковим статусом інвалідності не потребуватимуть проходження оцінювання, крім випадків власного бажання чи наявності відповідного рішення суду.

Зміни поки не стосуються дітей — процеси щодо інвалідності дітей також потребують змін, аби бути більш зручними та орієнтованими на пацієнта. Це заплановано наступним етапом, а наразі для дітей залишається чинна система, де статус інвалідності призначається за рішенням лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоровʼя.

Комментировать

Нажмите для комментария