Новини медицини

NICE Multiple Technology Appraisal. TNF-alpha inhibitors for ankylosing spondylitis and axial spondyloarthritis without radiographic evidence of ankylosing spondylitis

NICE Multiple Technology Appraisal. TNF-alpha inhibitors for ankylosing spondylitis and axial spondyloarthritis without radiographic evidence of ankylosing spondylitis (including a review of technology appraisal 143 and technology appraisal 233

 

Мета сфери компетенції / оцінки

Оцінити клінічну ефективність і ефективність витрат інгібіторів ФНП в межах їхніх схвалених показань для лікування анкілозуючого спондиліту і аксіального спондилоартриту без рентгенографічного свідоцтва анкілозуючого спондиліту.

 

Обгрунтування

Спондилоартрит — клінічно різнорідна група запальних ревматологічних захворювань, що поділяють спільні генетичні, гістологічні та клінічні симптоми. Хвороби, що належать до цієї групи, включають анкілозуючий спондиліт, псоріатичний артрит, артрит, пов’язаний із запальним захворюванням кишечника, реактивний артрит та недиференційований спондилоартрит. У людей зі спондилоартритом часто наявний генетичний маркерний антиген лейкоцитів людини (HLA)-B27. Клінічні прояви можуть включати біль у попереку, зазвичай запальну за своєю природою, олігоартрит (переважно нижніх кінцівок), ентезіт, дактиліт (пальці, подібні до ковбас) і позасуглобні прояви, такі, як увеїт, запальне захворювання кишечника і псоріаз.

Спондилоартрит може бути класифікований за переважно аксіальним (крижово-клубові суглоби або хребетний стовп) або периферичним залученням. У людей з аксіальним спондилоартритом переважаючим симптомом є біль у попереку із запаленням крижово-клубових суглобів або хребетного стовпа, або їх обох, але у них можуть також спостерігатися залучення периферичних суглобів або позасуглобні прояви спондилоартриту. На ранніх стадіях хвороби рентгенограми крижово-клуюових суглобів і хребетного стовпа можуть бути нормальними (так звана ‘нерентгенографічна’ хвороба), хоча сакроіліїт або запалення хребетного стовпа можуть бути помітні на МРТ ще до того, як буде виявлено структурне пошкодження. Якщо виразно присутній рентгенографічний сакроіліїт (порушення, що очевидно відзначаються при рентгені крижово-клубових суглобів, такі, як ерозії, склероз і частковий або повний анкілоз), хвороба може бути класифікована як анкілозуючий спондиліт. Рентгенографічні зміни хребетного стовпа не є частиною критеріїв класифікації, але новий остеогенез (наприклад, сіндесмофіти і анкілоз хребетного стовпа) є характеристикою анкілозуючого спондиліту.

Нові критерії для класифікації аксіального спондилоартриту були запропоновані дослідженням міжнародного товариства спондилоартриту (ASAS). Для аксіального спондилоартриту, визначеного згідно цим відносно новим критеріям, доступні обмежені епідеміологічні дані. Поширеність анкілозуючого спондиліту, як вважають, коливається від 0.05% до 0.23%. Анкілозуючий спондиліт приблизно в 3 рази більш поширений у чоловіків, ніж у жінок. Нерентгенографічний аксіальний спондилоартрит вражає приблизно однакову кількість чоловіків і жінок, але у чоловіків більш імовірно розвинеться рентгенологічно очевидна хвороба. Початок симптомів зазвичай спостерігається на третьому десятилітті життя.

Традиційна терапія для аксіального спондилоартриту включає термінове протизапальне лікування нестероїдними протизапальними препаратами (НПЗП) і фізіотерапію. Інгібітори фактора некрозу пухлини альфа (ФНП-αльфа) (адалімумаб, цертолізумаб пегол, етанерцепт, голімумаб і інфліксимаб) зазвичай використовуються при відсутності адекватної відповіді на традіційну терапію. Технологічна оцінка NICE 143 рекомендує адалімумаб і етанерцепт, як варіанти лікування для дорослих з важким активним анкілозуючим спондилітом, тільки якщо виконуються певні критерії, і не рекомендує інфліксимаб від анкілозуючого спондиліту. Голімумаб також рекомендують у технологічній оцінці NICE 233 як варіант лікування важкого, активного анкілозуючого спондиліту у дорослих тільки при використанні, описаному для адалімумабу і етанерцепта в технологічній оцінці NICE 143.

Технологія

Адалімумаб (Humira, «AbbVie»), цертолізумаб пегол (Cimzia, «UCB Pharma»), етанерцепт (Enbrel, «Pfizer»), голімумаб (Simponi, «MSD») і інфліксимаб (Remicade, «MSD») інгібують активність фактора некрозу пухлини альфа (ФНП-α). ФНП-αльфа є запальним цитокіном або прозапальним медіатором, який включається в запальні процеси за присутності в надмірних концентраціях. Засоби, які інгібують дію ФНП-αльфа, могли б таким чином змінити процес запального захворювання. Адалімумаб, цертолізумаб пегол, голімумаб і інфліксимаб — моноклональні антитіла, тоді як етанерцепт — рекомбінантний людський білок злиття рецептора ФНП.

Адалімумаб, етанерцепт, голімумаб і інфліксимаб запатентовані для лікування дорослих з тяжким активним анкілозуючим спондилітом за відсутності правильної відповіді на традиційну терапію. Цертолізумаб пегол дозволений для лікування дорослих з важким активним анкілозуючим спондилітом з невідповідною відповіддю на традиційне лікування або з непереносимістю НПЗП.

Адалімумаб і цертолізумаб пегол також дозволені для лікування дорослих з тяжким аксіальним спондилоартритом без рентгенографічного свідоцтва анкілозуючого спондиліту, але з об’єктивними симптомами запалення (включаючи підвищений C-реактивний білок і / або позитивну МРТ), з невідповідною відповіддю на традиційне лікування або з непереносимістю НПЗП.

Етанерцепт, голімумаб і інфліксимаб в даний час у Великобританії не схвалені для лікування аксіального спондилоартриту. Етанерцепт і голімумаб вивчаються в клінічних випробуваннях у порівнянні з плацебо у людей з аксіальним спондилоартритом без рентгенографічного свідоцтва анкілозуючого спондиліту, у яких не було відповідної відповіді на НПЗП. В даний час немає ніяких клінічних випробувань, які б оцінювали інфліксимаб при лікуванні аксіального спондилоартриту.

 

Коментар робочої групи

Станом на 01.06.2017 лікарський засіб з міжнародною непатентованою назвою цертолізумаб пегол в Україні не зареєстровано.

 

 

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше

    Вибір редакції