Новини

Навіщо Україні так багато медиків? Аналітична довідка МОЗ

Студенты-медики_Медпросвіта

За медичними спеціальностями у системі вищої освіти України наразі навчається більше 150 тис. осіб-громадян України. Більшість з них здобувають освіту в університетах, підпорядкованих МОЗ України (Таблиця 1). Крім того, станом на 2017-2018 навчальний рік, медичну освіти у Україні здобували більше 23 тисяч іноземних студентів.

Наразі в Україні функціонують 14 державних та 5 приватних медичних університети. Також МОЗ підпорядковуються три заклади післядипломної освіти. За останніми даними, у закладах вищої та післядипломної освіти працюють 11177 викладачів, з них 1816 – доктори наук, 7096 – кандидати наук.

Щороку із закладів медичної та фармацевтичної освіти МОЗ випускається більше 10 тисяч осіб освітнього рівня «спеціаліст» (магістр). У той же час, ефективної системи прогнозування потреби в медичних кадрах наразі немає.

Існуючі реєстри медичних працівників не відображають реальної картини, оскільки побудовані за радянськими принципами. Реформа фінансування системи охорони здоров’я, започаткована в 2017 році, призведе до зміни кількості та функціональних обов’язків медичного персоналу. Відповідно,  будь-яке довгострокове прогнозування потребуватиме коригування.

Разом із тим, беручи до уваги міжнародний досвід, можна побачити, що кількість випускників медичних спеціальностей залишається порівняно великою. До прикладу, кількість випускників на 1 млн. населення в Україні є більшою, ніж в США та Канаді.

В Україні медицина є однією із найпопулярніших спеціальностей серед абітурієнтів. У 2016 році на медицину було подано 43030 заяв (4 місце серед усіх інших спеціальностей), у 2017 році – 46623 заяв (також 4 місце). У 2018 році спеціальність 222 «медицина» – на 6 місці серед найпопулярніших спеціальностей, абітурієнти подали 28957 заяв. Зменшення кількості заяв може пояснюватися встановленням прохідного бар’єру для вступників (абітурієнти повинні отримати що найменш 150 балів ЗНО з профільних предметів), а не падінням престижу спеціальності.

Виникає питання — чи є потреба для України в такій кількості лікарів? У світі реформи фінансування галузі, чи знайдуть вони собі місце в системі ОЗ, чи вистачить коштів на їх працевлаштування, робочих місць тощо.

 

Теги

1 Комментарий

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook