Акушерство та гінекологія Наукові публікації Статті

Наталія Подунай: Ускладнення з боку плода і новонародженого при багатоплодовій вагітності. Частина-1

До основних ускладнень з боку плода і новонародженого при багатоплодовій вагітності слід віднести:

 

1.Недоношеність і мала маса при народженні.

 

Найбільш серйозним ускладненням БВ для плодів вважається ризик невиношування.
Передчасні пологи (народження раніше 37 тижнів) відбуваються в 43,6% випадків всіх пологів двійнятами у порівнянні з 5,6% при одноплодовій вагітності.
Ризик передчасних пологів вище при монохоріальних двійнях, ніж при дихоріальних – 9,2% монохоріальних двієнь народжуються раніше 32-го тижня в порівнянні з 5,5% дихоріальних двієнь.
Ризик передчасного народження виявляється ще вищим при більшій кількості плодів і досягає 80% при вагітності трійнею.

 

Тривалість вагітності безпосередньо залежить від числа плодів. В середньому для двієн — 36-37 тижнів, а для трієн — 34-35 тижнів.

 

Наталія Подунай: Основні ризики багатоплодової вагітності  

 

Пусковим механізмом пологів являється перерозтягнення матки через велику кількість плодів, а також внаслідок багатоводдя, часто виникаючого при таких вагітностях. У 40-60% випадків при народженні двійні маса тіла дітей становить менше 2500 г.

Лікар неонатолог, Подунай Наталія
Лікар неонатолог, Подунай Наталія

У двієн маса тіла <1500 г зустрічається у 8 разів, а у трієн та вище – у 33 рази частіше, ніж при одноплодній вагітності.

У двох мультицентрових дослідженнях діти від БВ становили 21-24% від усіх дітей з масою тіла <1500 г і 30% від усіх з масою тіла <1000 г.

 

2) Затримка внутрішньоутробного розвитку вплода.(ЗВУР)

Швидкість росту не залежить від кількості плодів приблизно до 30 тижня гестації, після чого швидкість росту поступово знижується, у порівнянні з вагітністю одним плодом.

ЗВУР визначається як розрахована маса плода менше третього перцентиля для гестаційного віку, або як розрахована маса плода <10 перцентиля для гестаційного віку у поєднанні з ознаками порушення стану плода.

Основні причини затримки внутрішньоутробного розвитку при БВ – зниження перфузії плаценти через наявність кількох плацент, зменшення притоку крові до плода при крайовому прикріплення пуповини, аномалії відходження пуповини, тіснява в матці і перерозподіл крові на користь одного з близнят через наявність анастомозів в плаценті (СФФТ).

Більш схильні до ЗВУР монохоріальні двійні, порівняно з біхоріальними.

При ЗВУР навіть нормальний перебіг пологів може прийняти травматичний характер, тому плоди найчастіше народжуються в асфіксії різного ступеню важкості, мають схильність до неонатальної гіпоглікемії (особливо меншого з близнюків) та електролітним порушенням (гіпокальціємія, гіпонатріємія, гіпомагніємія).

Наталія Подунай: Особливості перебігу вагітності та пологів при багатоплодовій вагітності  

 

3) Дискордантний ріст плодів виражається як маса більшого плода у процентах по відношенню до маси меншого плода.  

Різниця у масах плодів менше 10% – плоди конкордатні, 10-20% р – фізіологічна дискордантність, більше 20%  – патологічна дискордантність. Чинниками ризику дискрдантного росту є монохоріальна плацентація, пов’язана з краєвим відходженням пуповини, дисфункція плаценти, прееклампсія, допологова кровотеча, СФФТ, інфекції плода та хромосомні та структурні аномалії плода.

 

Дискордантність підвищує частоту несприятливих неонатальних наслідків, але не має безпосереднього впливу на важку неонатальну захворюваність (РДС, НЕК, ВШК) та смертність.
1Перинатальні наслідки залежать переважно від маси кожного плода при народженні, а не від різниці у їх масах.
2Комбінований ризик важкої неонатальної захворюваності та смертності (смерть, ВШК III-IV, тяжкий РДС, НЕК) у передчасно народжених дискордантних двоїн за наявності МГВП/ЗВУР у порівнянні з дискордантними двійнями без МГВП/ЗВУР у 7,7 разів вище.
3Менший плід має більший ризик смерті плода, перинатальної смерті та передчасного народження.

 

Від 5 до 15% двієн і 30% трієн мають дискордантний ріст плодів, і це асоціюється із шестикратним зростанням перинатальної захворюваності та смертності.

 

4) Внутрішньоутробна смерть одного з плодів трапляється  у 9% багатоплодних вагітностей, є менш частою у 2 і 3 триместрах.

 

Частота внутрішньоутробної загибелі залежить від:
Ступеню багатоплодності (2,6% серед двієн, 4,3% серед трієн)
Хоріальності (1,1-2,5% серед дихоріальних двієн і 3,6-12% серед монохоріальних двієн)
Наявності супутніх ускладнень (від 3,6% при неускладненій монохоріальній двійні, до 50-60% при монохоріальній двійні, ускладненій СФФТ).

 

Ризик внутрішньоутробної смерті одного з плодів є в 4-6 разів вищим при монозиготній вагітності. Оскільки майже при всіх монозиготних вагітностях є судинні анастомози плаценти зі спільним кровообігом, є значний ризик (20-40%) ураження нервової системи (мультикистозна лейкомаляція) плода, який вижив, що пов’язано з важкою гіпотензією або тромбоемболією після смерті близнюка. При відсутності спільного кровообігу смерть одного з дизиготної двійні має мінімальний побічний ефект на другого з двійні. Для плоду який залишився, перспектива на життя зворотно залежить від терміну гестації в якому настала антенатальна смерть першого плоду.

Якщо плод помирає в перші 2 тижні вагітності (до початку оссифікації), то можлива його повна резорбція (зниклий близнюк). Здебільше навіть не діагностується та клінічно розцінюється, як загроза мимовільного викидню у першому триместрі (кров’янисті виділення).

 

Якщо плід помирає пізніше і не піддався резорбції, то:
1Він спочатку мацерується
2Потім дегідратується
3Зменшується в розмірах
4Ущільнюється і вдавлюється в хоріальний шар своєї плаценти або в амніон поза плаценти.
Такий муміфікований плід носить назву «паперовий плід». Виявляється він, як правило, після народження живого близнюка при огляді посліду.

 

 

Чекайте на продовження…

Список літератури знаходиться в редакції.

 

 

Лікар неонатолог,

Подунай Наталія

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook