Акушерство та гінекологія Наукові публікації Статті

Наталія Подунай: Особливості перебігу вагітності та пологів при багатоплодовій вагітності

Під час багатоплодової вагітності на організм жінки припадає значно більше навантаження, ніж при одноплодовій вагітності. В зв’язку з цим всі органи і системи починають працювати з великим напруженням.

Збільшення матки призводить до зміщення діафрагми, що в свою чергу призводить до ускладнення діяльності серця — виникають задишка, швидка стомлюваність, тахікардія.

Збільшення матки, особливо до кінця вагітності, веде до здавлення внутрішніх органів, що проявляється порушенням функції кишечника, прискореним сечовипусканням, печією.

Майже в 4 -5 разів частіше відзначається гестоз, який відрізняється більш раннім початком, затяжним і більш важким клінічним перебігом, нерідко поєднується з гострим пієлонефритом вагітних. У зв’язку з підвищеною потребою і утилізацією заліза у вагітних часто розвивається залізодефіцитна анемія.

Наталія Подунай: Основні ризики багатоплодової вагітності

Лікар неонатолог, Подунай Наталія

Фізіологічний перебіг вагітності спостерігається лише в 11% випадків.

При БВ частіше зустрічаються: аномалії розвитку плаценти, ішемічні інфаркти, тромбоз міжвійкового простору, крововиливи у базальну пластинку, гіперемія та ішемія ворсинок із дистрофічними процесами у тканині.

Циркуляторні, запальні, диспластичні та деструктивно-регресивні зміни призводять до функціональної недостатності плаценти, гіпотрофії та незрілості плодов, їх диспропорційного розвитку, про який судять по масі тіла, гіпоксії та внутрішньоутробній загибелі.

Наявність великої розпластаної плаценти або декількох плацент нерідко є причиною низького розташування та передлежання плаценти.

Значно частіше, ніж при одноплодовій вагітності, спостерігаються такі ускладнення, як кровотечі під час вагітності та в пологах, аномалії пологової діяльності.

Неправильне положення та передлежання плода при БВ зустрічається у 5-10 разів частіше, тазове передлежання – в 8-10 разів частіше, ніж при вагітності одним плодом.

Після народження першого плода в 3-7% випадків відбувається передчасне відшарування плаценти другого плода або спільної плаценти.

Іноді після народження першої дитини матка скорочується не одразу, у зв’язку з чим створюються умови для підвищеної рухливості другого плода і він займає поперекове положення.

 

Часто спостерігається:

  • передчасне або раннє вилиття навколоплодних вод,
  • інфікування родових шляхів (матки),
  • асфіксія плода,
  • через перерозтягнення матки і великих розмірів плацентарної площадки — слабкість переймів, яка призводить до стомлення породіллі і звідси до затяжного перебігу пологів.

 

Таким чином, перебіг вагітності і пологів при БВ супроводжується підвищеним числом ускладнень, у зв’язку з чим велике значення набувають рання діагностика та раціональна система ведення вагітності та пологів, яка дозволить значно покращити результати вагітності як для матері, так і для плода. Запорукою успіху при БВ є рання діагностика та пренатальна профілактика.

 

Чекайте на продовження…

Список літератури знаходиться в редакції.

 

 

Лікар неонатолог,

Подунай Наталія

 

 

 

 

 

 

 

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook