Юридична консультація

Направив на профогляд — порушив Конституцію. Як захиститись від пацієнта?

доктор в наручниках, медпросвіта

Чи має право сімейний лікар наполягати на огляді пацієнта іншими спеціалістами? Чи можна  зобов’язати до аналізів чи інструментальної діагностики? Зрозуміло, що примусово таке ніхто не робить. Але, даючи направлення на аналізи чи запитали ви в пацієнта його згоду?

Це дуже тонке питання, яке все частіше звучить в останній час.

Подивимось, що каже МОЗ з приводу профоглядів та ін.

В МОЗ пояснюють, що профогляд не є обов’язковим. «Сімейний лікар зможе рекомендувати періодичні профілактичні огляди та проведення досліджень» — говориться в поясненні МОЗ.

Також мова йде про те, що пацієнт «має право відмовитися від будь-яких маніпуляцій зі своїм тілом, тому необхідні огляди лікар може тільки рекомендувати, але не може зобов’язати людину їх проходити — це буде порушувати Конституцію України та низку Законів та міжнародних конвенцій».

Інформована згода: правові підстави та обмеження

Виникає питання: коли лікар дає направлення на аналіз чи на рентген — то є рекомендація чи примус? Пацієнт може заявити, що він не був проінформований, які саме аналізи і для чого проводились і додати, що на рентген його піти примусили. Ви в цьому випадку захищені?

Тому юристи рекомендують при зустрічі с пацієнтом прописати конкретний і чіткий план заходів, включаючи необхідні обстеження, консультації тощо, ознайомити пацієнта з планом і отримати від нього згоду та підпис. Нехай це буде навіть не повноцінна Інформована згода, як це робиться в більшості приватних клінік, а просто запис в медичній картці пацієнта. Але згода пацієнта та його підпис- ваша гарантія, що на вас в подальшому на подадуть в суд за порушення Конституції.

 

Комментировать

Нажмите для комментария