Новини

Напрацьовується нормативна база та план дій пілотного впровадження практики послуг раннього втручання в Україні

11 грудня в Українському домі відбулася міжвідомча нарада за участю міжнародних експертів «Пілотне впровадження практики надання послуг раннього втручання для дітей раннього віку з особливими потребами». Представники центральних та регіональних виконавчих органів, міжнародних та громадських організацій, науковці, експерти, надавачі послуг обговорили Проект розпорядження КМУ «Деякі питання реалізації пілотних проектів щодо практики надання послуг раннього втручання» та Плану заходів щодо реалізації пілотних проектів на базі чотирьох пілотних областей: Закарпатської, Львівської, Харківської та Одеської. Як відомо, саме в цих областях із залученням проектів міжнародної допомоги, зокрема, багаторічної співпраці українських фахівців з Благодійною організацією SOFT Tulip (Нідерланди) вже впроваджено елементи комплексної послуги раннього втручання в умовах комунальних закладів охорони здоров’я, освіти, соціального захисту населення та недержавних організаціях.

МОЗ України пропонує проект плану пілотного впровадження комплексної послуги раннього втручання для дітей побудувати на чотирьох основних напрямах:

  1. Формування системи ефективної міжвідомчої координації дій шляхом створення Національної координаційної та регіональних рад із впровадження комплексної послуги раннього втручання, що мають:

— визначити перелік установ (закладів) охорони здоров’я, соціального захисту, освіти та недержавних організацій, що будуть задіяні у пілотному проекті;

— створити реєстр дітей, що пройдуть скринінг на виявлення порушень розвитку;

— організувати навчання та підвищення кваліфікації відповідних спеціалістів;

— впровадити систему моніторингу досягнутих цілей за певний період роботи.

  1. Формування системи державної політики шляхом визначення обґрунтованого порядку взаємодії між надавачами та користувачами послуг раннього втручання; вироблення порядків, положень, методичних рекомендацій; розробка та затвердження стандарту послуги раннього втручання.
  2. Формування системи кадрового забезпечення шляхом напрацювання та затвердження навчальних програм, курсів, проведення тренінгів, круглих столів, науково-практичних конференцій для спеціалістів і фахівців, які задіяні у системі надання послуг раннього втручання.
  3. Формування інформаційного забезпечення проекту з метою роз’яснення спеціалістам, адміністраторам, а головне, батькам основні переваги раннього втручання, а саме — систематичної роботи, як з труднощами дитини, так і з труднощами сім’ї, яка виховує дитину з вадами розвитку та ризиком їх виникнення.

За словами заступника Міністра охорони здоров’я Віктора Шафранського, під час реалізації пілотних проектів відбудеться апробація вітчизняної моделі організації оцінки раннього розвитку дитини та порядку взаємодії нової міжвідомчої структури, що дозволить чітко виділяти різноманітні найболючіші моменти щоденної життєдіяльності дитини та сім’ї, планувати і надавати комплексну, а також економічно обґрунтовану допомогу у пілотних та інших регіонах України.

Запропонований формат роботи був підтриманий іншими членами Міжнародної експертної робочої групи. На думку Уповноваженого Президента України з прав дитини Миколи Кулеби та Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю Валерія Сушкевича, національна реалізація такої сучасної комплексної послуги раннього втручання допоможе об’єднати різногалузеву розпорошену на сьогодні допомогу дитині.

Довідково

Як показують сучасні міжнародні дослідження, вже в перші роки життя близько 13% дітей мають затримки в розвитку і потребують відповідних послуг раннього втручання. В Україні це кожна сьома дитина. Понад 2% від усього дитячого населення – інваліди.

Налагодження системи послуг Раннього втручання має на меті організацію допомоги дітям раннього віку з особливими потребами, надання системної підтримки родинам, які виховують дітей з вадами розвитку, запобігання відмовам батьків від дітей з психофізичними порушеннями та потраплянню їх в інтернатні заклади, а також запобігання інвалідизації дитячого населення.

Над впровадженням проекту в Україні працює Міжнародна експертна робоча група, до складу якої ввійшли представники міністерств (МОЗ, МОН, Мінсоцполітики), НАМН України, Уповноважений Президента України з прав дитини, Уповноважений Президента України з прав дітей з інвалідністю, міжнародних благодійних організацій та фондів, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), батьківських організацій, регіональні представники пілотних областей.

Комментировать

Нажмите для комментария