Статті

Мухомор червоний (Amanita muscaria )

Отруйний гриб з родини мухоморових (Amanitaceae). Місцева назва — маримуха, мухаїр, жабурка.

Назва «мухомор», що зустрічається в багатьох європейських мовах, походить від застосування настою цього гриба як інсектицид. Слід пам’ятати, що настоєм можуть отруїтися деякі домашні тварини.

Червоний мухомор використовується корінними жителями Сибіру в якості психотропного засобу. У Західному Сибіру його поїдали шамани, щоб досягти стану трансу.

З  якими грибами плутають:

Сироїжка золотисто-червона

Інколи плутають з сироїжкою золотисто-червоною

Як відрізнити:

Капелюшок розміром від 8 до 20 см. Форма її на початку полусферическая, потім розкривається до плоскою й увігнутою. Шкірочка яскраво-червона, різної густоти кольору, блискуча, всіяна білими бородавчастими пластівцями.

М’якоть біла, під шкіркою світло-оранжева або світло-жовта, з легким запахом.

Пластинки шириною 0,8-1,2 см, білі або кремові, часті, вільні, є численні проміжні пластиночки.

Ніжка циліндрична, висотою 8-20 і діаметром 1-2,5 см, біла або жовтувата, з бульбоподібний-потовщеним підставою, у зрілих грибів порожниста.

Пластівці на шкірці капелюшка ватяні, білі, можуть відпадати. Плівчастим кільце у верхній частині ніжки, що звисає, стійке, краю часто нерівні, верхня поверхня іноді злегка рубчатий. Вольва приросла, багатошарова, дуже крихка, має вигляд декількох кілець з білуватих бородавок біля основи ніжки.

У яких випадках поганку плутають з іншими грибами

Мухомор червоний після дощу

Незважаючи на характерне забарвлення шапки гриба, коли білі цятки змиваються дощем, мухомор червоний можна сплутати з сироїжкої золотисто-червоною

Де росте:

Мікорізоутворювач переважно з березою і ялиною. Росте на кислих грунтах, звичайний гриб в лісах помірного клімату Північної півкулі, в горах зустрічається до верхньої межі лісу. Поширений по всій Україні.

Сезон зростання — з серпня по жовтень.

Чим небезпечний

Плодове тіло містить ряд токсичних сполук, деякі з яких мають психотропну дію.
Іботенова кислота — в процесі сушіння перетворюється в мусцімол. Іботенова кислота і мусцімол добре проникають через гематоенцефалічний бар’єр (з крові в мозок) і викликають загибель клітин головного мозку.
Мускарин викликає розширення судин і зменшення серцевого викиду, і при досить великому надходженні в організм може викликати характерну картину отруєння, що може закінчитись втратою свідомості і смертю.

Мусказон — в порівнянні з іншими діючими компонентами мухомора має незначну психоактивну дію.
Летальний результат при отруєнні червоним мухомором настає рідко, так як яскраве забарвлення дозволяє легко відрізнити мухомор від їстівних грибів, і тому концентрація отруйних речовин при випадковому вживанні в їжу разом з іншими грибами невелика. Смертельна доза червоного мухомора для людини — приблизно 15 капелюшків

Симптоми отруєння

Картина отруєння включає такі симптоми:

  • нудота,
  • блювота,
  • слинотеча,
  • посилене потовиділення,
  • зниження артеріального тиску.

У важких випадках у хворих може спостерігатися:

  • задуха внаслідок набряку легенів (змішаного вазо і кардіогенного) і спазму дрібних бронхів,
  • судоми,
  • асистолія,
  • втрата свідомості і смерть.

При появі найперших симптомів необхідно негайно викликати «Швидку допомогу».

Дивись також: Поганки та мухомори (Amanitaceae)

Комментировать

Нажмите для комментария