Новини

МОЗ України висловилося на підтримку європейського антитютюнового законопроекту №2820

МОЗ спільно представництвом Бюро ВООЗ в Україні, Світового банку в Україні, Європейської мережі з попередження куріння (ENSP), представниками громадських організацій – ГО «Життя», Українським центром контролю над тютюном – виступило на підтримку законопроекту №2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», розробниками якого є група народних депутатів на чолі з Головою Комітету з питань охорони здоров’я Верховної Ради України О. Богомолець.

Документ є кроком до реалізації Рамкової Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну і Директиви 2014/40/ЄC. Він спрямований на протидію розвитку тютюнової індустрії в Україні та зниження рівня поширеності куріння серед населення, а саме включає такі позиції, як: зміна зовнішнього виду пачок сигарет, заборона тютюнових виробів з підсилювачами смаку, регулювання виготовлення та продажу електронних сигарет, трав’яних виробів для куріння, кальянів, заборона реклами в Інтернет-мережі, запровадження штрафів за порушення норм цього закону тощо.

«Законопроект №2810 є одним із ключових, що дозволяє імплементувати директиви ЄС щодо реалізації Програми «Здоров’я — 2010» в Україні. Нікотин є однією із провідних причин розвитку онкологічних та серцево-судинних захворювань, посідає значне місце в структурі захворюваності та смертності громадян, особливо серед молоді. Тому МОЗ всіляко долучається до розробки та підтримки законодавчих, інформаційних, просвітницьких заходів, здійснюваних в державі, на протидію поширення куріння. Нашими фахівцями розроблено ряд нормативних актів, методичні рекомендації для медпрацівників, покликаних починаючи з рівня первинної меддопомоги долати цю шкідливу звичку», — зауважила під час брифінгу в МОЗ України директор Департаменту громадського здоров’я Світлана Осташко.

Так, за даними Держстату, незважаючи на покращення статистики поширеності рівня тютюнопаління в Україні, 60 тис. українців на рік все ж таки гине від хвороб, пов’язаних з палінням, 5,5 тис. з них – лише в столиці.

Учасники заходу закцентували увагу на частині законопроекту, що забороняє виготовлення та продаж ароматизованих сигарет в Україні. Смачні добавки, такі як цукор, кориця, ментол, ваніль, шоколад тощо, роблять їх привабливими для молоді та збільшують бажання спробувати сигарети вперше. На це націлена тютюнова індустрія. Як наслідок – 70% курців набувають нікотинової залежності до 18 років, 94% — до 25 років.

Один із розробників законопроекту, народний депутат Олег Мусій вважає це злочином проти власного народу. «Людина, її життя та здоров’я визнані Конституцією найвищою соціальною цінністю в Україні. Тому обов’язок держави створити умови для збереження здоров’я її громадян. Законопроект №2820 передбачає впровадження сучасних антитютюнових норм щодо попередження нікотинової залежності, особливо серед молоді. Закликаю своїх колег підтримати цю законодавчу ініціативу й зробити важливий внесок у збереження здоров’я нації», — наголосив Олег Мусій.

Також найбільш помітною новацією законопроекту буде зміна зовнішнього виду пачок сигарет. Як розповів завідувач відділом контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України Костянтин Красовський, попереджувальні малюнки на пачках сигарет з’явилися в жовтні 2012 року. З того часу курці вже звикли до них і тому профілактична дія попереджень зменшилася. Після ухвалення законопроекту розмір попереджень «Куріння вбиває» збільшиться з 50% до 65%, вони мають бути розташовані у верхній половині пачки і матимуть малюнки з обох сторін. «Важливо, що нову серію попереджень затверджуватиме не Кабмін, як було до того, а МОЗ на основі відповідної бібліотеки попереджень ЄС. Здійснюватися це буде щорічно», — наголосив фахівець.

Імплементація законопроекту, за словами учасників не передбачає жодних витрат з державного бюджету, всі витрати на запровадження змін до упакування та маркування тютюнових виробів мають нести тютюнові корпорації.

Як підкреслила керівник відділу боротьби з неінфекційними захворюваннями Бюро ВООЗ в Україні Наталія Король, Україна визнана успішним імплементатором Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну. Статті, відображені в Директиві 2014/40/ЄС та в запропонованому законопроекті 2820 щодо маркування, регулювання та розкриття складу тютюнових виробів допоможуть захистити молодь від згубного впливу куріння.

Комментировать

Нажмите для комментария