У МОЗ пояснили, що керівництво лікарень керуються і мають керуватись статтею про реорганізацію закладів, за якою з медпрацівниками контракти продовжуються, а не припиняються.
«Власникам закладів варто керуватися ч. 4 статті 36 Кодексу законів про працю України, якою встановлено, що у разі реорганізації медзакладу (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Оскільки трудовий договір працівника зберігає свою силу, до нього не застосовується процедури, пов’язані з вивільненням працівників, у тому числі виплати «розрахункових» (підпунктом 3 пункту 3 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я» від 6 квітня 2017 року № 2002-VIII). Аналогічна позиція викладена у листі Міністерства соціальної політики від 10.05.2012 р. N 75/06/186-12», — йдеться в повідомленні МОЗ України.
Цікаво, що наразі ряд політиків критикуючи медичну реформу почали розповсюджувати чутки про те, що керівництво медичних закладів вторинної ланки під час автономізації просто припиняють контракти з медпрацівниками. При цьому, новий контракт продовжується далеко не з усіма, начебто через брак коштів.
МОЗ: В Україні налічується понад 13,5 тисяч осередків сибірської виразки
«Поширюється інформація про те, що нібито медзаклади вимушені виплачувати працівникам «розрахункові» внаслідок реорганізації у комунальне некомерційне підприємство. Деякі посадові особи виходять у медіа із заявами про те, що нібито внаслідок автономізації медзаклади несуть додаткове фінансове навантаження. Ці заяви не відповідають дійсності», — заявляють у відомстві.
МОЗ: В Україні швидко зростає кількість спалахів інфекційних захворювань
Комментировать