До уваги Новини

МОЗ: Дисциплінарна, адміністративна та кримінальна відповідальність ліцензованого лікаря

Врач_медпросвіта

В рамках впровадження системи індивідуального ліцензування лікарів, МОЗ передбачило три види відповідальності для лікарів за певні порушення умов ліцензій.

Дисциплінарна

Для лікарів наразі не передбачений спеціальний порядок дисциплінарної відповідальності.

Для лікарів, які працюють за трудовим договором в ЗОЗ, дисциплінарні стягнення накладаються в загальному порядку, передбаченому Кодексом законів про працю України (догана, звільнення)78, які може застосовувати керівництво закладу.

Варто зазначити, що однією з підстав для звільнення працівника з ініціативи роботодавця є виявлена невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації.

Вочевидь, ця підстава застосовується у випадку, якщо лікар не пройшов атестацію. Однак, звільнення з
цієї підстави допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу. Тобто, навіть у разі виявлення некомпетентності лікаря, він може продовжувати працювати в ЗОЗ, скажімо, на посаді молодшого спеціаліста.

Проблема
Схема дисциплінарної відповідальності лікаря у разі надання неякісної медичної допомоги виглядає так:

(1)КЕК (рівня МОЗ або обласного рівня) проводить клініко-експертну оцінку і
повідомляє керівництво ЗОЗ про необхідність проведення позачергової
атестації конкретного лікаря;

(2) керівництво ЗОЗ направляє лікаря на позачергову атестацію;

(3) Лікар не проходить позачергову атестацію;

(4) Лікаря звільняють у зв’язку з недостатньою кваліфікацією, якщо не можуть його залишити на іншій посаді в ЗОЗ.

Слід звернути увагу, що в чинному законодавстві питання проведення позачергової атестації належним чином не врегульовано. При цьому єдиним видом атестації, де прямо йдеться про неможливість займатися лікарською практикою та обіймати посаду лікаря-спеціаліста у разі її непроходження – це атестація на підтвердження звання лікаря-спеціаліста. Цей вид атестації стосується дуже обмеженого кола випадків (зокрема, лікарів, що не своєчасно подалися на отримання кваліфікаційної категорії).

Адміністративна

В окремих випадках можливе притягнення медичних працівників до адміністративної відповідальності. Зокрема Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП) передбачає такі склади правопорушень:
Стаття 44-2. Порушення обмежень, встановлених для медичних і фармацевтичних
працівників під час здійснення ними професійної діяльності.

Стаття 45-1. Порушення встановленого порядку взяття, переробки, зберігання,
реалізації і застосування донорської крові та (або) її компонентів і препаратів.

Санкція за ці порушення – штраф. Адміністративні справи за цими статями уповноважена розглядати Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.

МОЗ: Як здійснюватиметься контроль якості надання медичної допомоги в рамках індивідуального ліцензування

Кримінальна

На сьогодні це єдиний вид відповідальності, який може передбачати тимчасове відсторонення лікаря від професії у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю (максимум до трьох років як додаткове покарання і до п’яти як основне).

У Кримінальному кодексі України (ККУ) виділяють т.зв. «медичні» (або «лікарські») склади злочинів82 зі спеціальним суб’єктом — медичним працівником (зокрема лікарем).

Єдиний державний реєстр судових рішень (ЄДРСР) містить дуже незначну кількість вироків, що стосуються «медичних» складів злочину.

У 36 вироках суд призначив покарання також у вигляді позбавлення права займатися лікарською (медичною, лікарсько-оздоровчою) діяльністю та/або позбавлення права обіймати посади в ЗОЗ. У більшості випадків строк позбавлення права був коротший, ніж три роки (Див. Гістограму) (тобто, особа, яку позбавили права, навіть не матиме необхідності пройти атестацію на підтвердження звання лікаря-спеціаліста, яку проходять у разі відсутності практики за спеціальністю протягом трьох років).

Для країни, де працює 187 тисяч лікарів, відсоток тих, хто тимчасово відсторонений від професії, становить лише 0,019 %.

З огляду на викладене вище, основними недоліками системи охорони здоров’я, щозумовлюють низьку кваліфікацію лікарів є:

 

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook