Вибір редакції Новини

Міжнародна підтримка та нові партнерства: Конференція Глобальної ініціативи з охорони здоров’я для України в Чехії

Міжнародна підтримка та нові партнерства: Конференція Глобальної ініціативи з охорони здоров'я для України в Чехії

Міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко взяв участь у Конференції Глобальної ініціативи з охорони здоровʼя для України в Чехії, що відбулася в Празі.

Під час політичної панелі «Долаючи кордони заради кращого здоровʼя. Спільний заклик до дій для України» учасники обговорили ключові виклики для української системи охорони здоровʼя, потребу в координації міжнародної допомоги та формування спільного бачення майбутнього української медицини.

У дискусії також взяли участь Перша леді України Олена Зеленська, Перша леді Чеської Республіки Єва Павлова, віцепрем’єр-міністр і міністр охорони здоров’я Чехії Властіміл Валек.

“За оцінкою Світового банку, потреби на відновлення української медичної системи на найближчі 10 років складають 19,4 мільярда доларів. І це — не фінальна цифра. Лише за останній рік кількість пошкоджених закладів зросла майже на 40%. Станом на зараз постраждали понад 2300 будівель медичних закладів, з них 305 — зруйновано повністю. Але навіть у таких умовах ми зберегли стійкість — медична система не зупинялася жодного дня” — наголосив міністр Віктор Ляшко.

Міністр також відзначив ініціативу Ukraine Facility Європейської Комісії як важливий інструмент не лише фінансової підтримки, а й довгострокового стратегічного партнерства. Механізм спрямований на відновлення, реконструкцію та модернізацію України, підтримку реформ на шляху до членства в ЄС, мобілізацію інвестицій, фінансову стабільність та зміцнення соціальної стійкості. Ініціатива реалізується у партнерстві з ЄС, міжнародними фінансовими інституціями та донорами, охоплює грантову і кредитну підтримку, зниження інвестиційних ризиків, сприяння приватному сектору та технічну допомогу уряду для гармонізації законодавства й забезпечення сталого розвитку на всіх рівнях.

“Особливо вдячний Чеській Республіці та міністру охорони здоров’я Властимілу Валеку. Саме Чехія стала першою країною, яка скористалася інструментом Ukraine Facility для підтримки української медицини. Уже погоджено шість спільних проєктів загальною вартістю понад 100 мільйонів євро. Це не просто допомога — це вияв справжньої солідарності” — підкреслив міністр.

Нагадаємо, попередньо погоджено фінансування проєктів модернізації, які стосуються таких закладів охорони здоров’я:

  • Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Юрія Липи (35,27 млн євро);
  • Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни (18,9 млн євро);
  • Волинська обласна клінічна лікарня (4,31 млн євро);
  • КНП «Криворізька міська лікарня № 5» Криворізької міської ради (16,57 млн євро);
  • КНП «Міська клінічна лікарня № 16» Дніпровської міської ради (14,93 млн євро);
  • Київська обласна дитяча лікарня (10,27 млн євро).

Під час виступу міністр Віктор Ляшко зазначив, що Україна не лише реагує на виклики війни, а й працює над трансформацією системи охорони здоров’я. Прийнята Стратегія розвитку системи охорони здоровʼя на період до 2030 року — ключовий документ для медичної сфери України, що передбачає, зокрема, модернізацію інфраструктури, посилення кадрового потенціалу та цифровізацію.

Одним із пріоритетів є підвищення кваліфікації медичних працівників. У 2022 році за ініціативи Першої леді України започатковано програму міжнародного медичного партнерства, в межах якої вже укладено 62 меморандуми про співпрацю між українськими і закордонними лікарнями з 22 країн світу.

На полях конференції було підписано меморандум про міжнародне медичне партнерство між Національною дитячою спеціалізованою лікарнею «Охматдит» та Інститутом клінічної та експериментальної медицини (IKEM, Чехія) — одним із найбільших і найсучасніших медичних центрів Європи, що є лідером у сферах трансплантології, кардіохірургії та ендокринології.

Партнерство передбачає стажування українських лікарів в IKEM, проведення спільних освітніх заходів і конференцій, обмін досвідом в організації медичних процесів, зокрема міждисциплінарної командної роботи, а також впровадження цифрових рішень та інноваційних методів лікування в Україні.

Для Охматдиту це ще один крок до посилення стійкості дитячої медицини навіть в умовах війни, а також інтеграції українських фахівців у європейський професійний простір.

Також було укладено меморандум про міжнародне медичне партнерство між Регіональним медичним центром родинного здоров’я Дніпропетровської обласної ради та Університетською лікарнею Брно — однією з провідних клінік Чеської Республіки.

Співпраця між закладами фокусується на розвитку напрямів онкогематології, педіатрії, ментального здоров’я та впровадженні інноваційних методів лікування. Уже відбулося два стажування українських лікарів у Брно — у 2023 та 2025 роках. Під час цих поїздок фахівці мали змогу ознайомитися з сучасними клінічними протоколами, методами трансплантації кісткового мозку та міждисциплінарними підходами до супроводу пацієнтів.

Партнерство передбачає не лише обмін досвідом, а й створення передумов для спільної роботи над новими підходами в лікуванні, зокрема в дитячій психіатрії, та ментальному здоров’ї.

“Чехія стала 23-ю країною, яка приєдналася до ініціативи міжнародного медичного партнерства. Ця ініціатива — не формальність. Це — спільна робота, яка змінює медицину тут і зараз. Це — досвід, який українські лікарі привозять додому і який рятує життя. Дякую всім, хто вірить в українську медицину і підтримує її розвиток” — підсумував міністр Віктор Ляшко.

Також під час візиту до Чехії міністр охорони здоров’я України відвідав Університетську лікарню Томайєра — багатопрофільний клінічний заклад, що спеціалізується на педіатрії, травматології, онкології, неврології, хірургії та пульмонології. Лікарня є базою для фундаментальних і клінічних досліджень, а також бере участь у клінічній оцінці лікарських засобів і перевірці медичного обладнання. Тут проходять професійну практику студенти медичних університетів. Під час зустрічі було досягнуто домовленості про розширення міжнародного партнерства — зокрема у сфері онкології та розвитку медичної освіти.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook