Статті

Метформін під час вагітності: яких результатів варто очікувати?

В останні роки повсюдно збільшилася поширення цукрового діабету (ЦД) 2 типу у вагітних жінок.

Інсулінотерапія є стандартом лікування ЦД під час вагітності. Зростання інсулінорезистентності під час вагітності вимагає збільшення доз інсуліну, що в свою чергу пов’язане з збільшенням ваги у пацієнток, великою кількістю хворобливих ін’єкцій, великими витратами на лікарські засоби і низьким комплаєнсом.

На даний момент є недостатньо даних про особливості терапії ЦД 2 типу метформіном у вагітних жінок.

Вчені з Канади вивчили дію метформіну в контексті можливого зниження ризику несприятливих наслідків для матері та плоду.

Матеріали та методи

Було проведено рандомізоване контрольоване дослідження MiTy.

Результати дослідження були представлені на професійній конференції Diabetes UK: Online Series 17 листопада і недавно опубліковані в The Lancet Diabetes & Endocrinology.

Було досліджено 502 жінки з 29 центрів Канади і Австралії, у яких ЦД 2 типу був діагностований до вагітності або під час вагітності до терміну 20 тижнів гестації.

Пацієнтки були рандомізовані для прийому метформіну 1 г два рази на день або плацебо на додаток до їх звичайного режиму прийому інсуліну на терміни від 6 до 28 тижнів вагітності.

Результати

  • ЦД 2 типу був діагностований до вагітності у 83% жінок в групі метформіну і у 90% жінок, які отримували плацебо.
  • Середній рівень глікованого гемоглобіну ( HbА1С) при рандомізації склав 47 ммоль / моль (6,5%) в обох групах.
  • Середній вік матерів становив приблизно 35 років, а середній гестаційний вік — 16 тижнів.
  • Середній ІМТ до вагітності склав приблизно 34 кг / м 2.
  • Примітно, що тільки 30% досліджуваних належали до європеоїдної раси.
  • Значних відмінностей між групами з точки зору комбінованого первинного результату у вигляді невиношування вагітності, передчасних пологів, родової травми, респіраторного дистрес-синдрому, неонатальної гіпоглікемії або госпіталізації новонароджених у відділення інтенсивної терапії тривалістю більше доби не було (P = 0,86).
  • Жінки в групі метформіну мали значно меншу загальну надбавку у вазі під час вагітності, ніж жінки в групі плацебо, -1,8 кг (P <0,0001).
  • У вагітних жінок в групі метформіну також був значно нижчий рівень HbА1Спід час вагітності — 41 ммоль / моль (5,9%) у порівнянні з 43,2 ммоль / моль (6,1%) у тих, хто отримував плацебо (P = 0,015); їм було потрібно менша кількість доз інсуліну, 1,1 в порівнянні з 1,5 одиниці / кг / день (P <0,0001), що призвело до зниження денної дози майже на 44 одиниці.
  • У жінок, які отримували метформін, лікарі рідше вдавалися до допомоги породіллі в вигляді кесаревого розтину: 53,4% проти 62,7% в групі плацебо (P = 0,03).
  • Значущих відмінностей у ставленні гестаційної гіпертензії або прееклампсії в порівнюваних групах отримано не було
  • Найбільш часто небажані побічні явища виникали з боку шлунково-кишкового тракту: 27,3% у пацієнток в групі метформіну і у 22,3%, які отримували плацебо.

Висновок

Метформін в якості терапії ЦД 2 типу під час вагітності крім контролю рівня глікемії має наступні плейотропні ефекти: зниження маси тіла, зниження необхідної дози інсуліну, зниження ризику розвитку великого для гестаційного віку плода.

Затримка внутрішньоутробного розвитку, куріння, серйозна патологія нирок, низький індекс маси тіла (ІМТ) — фактори ризику для розвитку маленького для гестаційного віку плода на тлі прийому метформіну у вагітних жінок, які страждають на ЦД 2 типу.

Метформін пригнічує шлях mTOR, який є первинним сенсором поживних речовин в плаценті і може послаблювати процеси росту плода.

Команда дослідників запустила дослідження MiTy Kids, в якому буде проводитися спостереження за дітьми, народженими від матерів, які отримували метформін, щоб визначити, чи пов’язаний метформин під час вагітності зі зниженням ожиріння і поліпшенням інсулінорезистентності у дітей у віці 2 років.

Якщо прийом метформіну було розпочато до вагітності на тлі проблем з фертильністю, його скасування рекомендовано відразу після настання вагітності або протягом першого триместру.

medscape.com/viewarticle/941337

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook