Статті

Метаболічний синдром як важливий фактор ризику рецидиву венозної тромбоемболії

Рецидив венозної тромбоемболії

Рецидив венозної тромбоемболії  є великою проблемою для сучасної медицини, тому важливо зрозуміти які групи пацієнтів мають найбільший ризик його розвитку. Результати раніше проведених робіт говорять, що пацієнти з метаболічним синдромом мають підвищений ризик венозної тромбоемболії, однак ризик рецидивів у даній категорії пацієнтів вивчений недостатньо.

У новому дослідженні було визначено не тільки ризик рецидиву венозної тромбоемболії, а й внесок кожного компонента метаболічного синдрому (гіпертонія, гіперліпідемія, цукровий діабет і ожиріння) в цей показник.

Дизайн дослідження

У ретроспективний аналіз включили 151 054 пацієнта з тромбозом глибоких вен, що стався з 2004 по 2017 рік (США). З них 48 043 пацієнтів не мали жодного критерію метаболічного синдрому. Середній вік пацієнтів склав 58 років. 56% учасників дослідження були жінками.

Зв’язок між метаболічним синдромом та рецидивом венозної тромбоемболії оцінювали за допомогою методу логістичної регресії.

Результати

Рецидив венозної тромбоемболії стався в загальному у 17% пацієнтів.

За даними аналізу ризик рецидиву венозної тромбоемболії зростав з кожним додатковим критерієм метаболічного синдрому.

Всі 4 компонента метаболічного синдрому достовірно підвищували ризик венозної тромбоемболії. Найбільше підвищення ризику відзначено для гіперліпідемії (відношення шансів 1,8). Гіпертонія була асоційована з відношенням шансів 1,5, ожиріння — з 1,5, цукровий діабет — з 1,4.

Всі 4 компонента метаболічного синдрому були значущими в аналізі рецидиву венозної тромбоемболії Kaplan-Meier.

Висновок

Терапія метаболічного синдрому може мати важливе значення в зниженні ризику рецидиву венозної тромбоемболії.

Джерело: Lauren K. Stewart, Jeffrey A. Kline. Blood Adv (2020) 4 (1): 127-135.

Читайте рубрику: Новини МедПросвита| Територія пацієнта

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook