Стара медична система відлякує молодих кадрів. Низька заробітна плата, хабар за дозвіл працювати за спеціальністю та переслідування силовиками за винагороду від пацієнтів.
Все більше молодих лікарів та медсестер цікавляться роботою в Чехії, Словаччині, Польщі. Хоч заробляють перший час ці кадри менше ніж місцеві, проте, там їм дають спокійно вести практику, платять більше ніж в Україні та у більшості юридично захищені від свавілля пацієнтів. Хоча, пацієнти в цих країнах навпаки, роблять все, щоб не втратити медичних спеціалістів, бо знають про дефіцит кадрів.
Сімейний лікар Євгеній Гончар коментує ситуацію з втратою кадрів наступними словами: «Молоді спеціалісти після отримання диплому мусять платити хабарі за можливість працювати за спеціальністю, за те, щоб отримувати посаду з високою зарплато. Це відлякує молодих медиків.
Взагалі ті, хто вже отримав можливість працювати за кордоном, ті хто вже отримує високу зарплата (при скаженому попиті на лікаря і ненормованій роботі, бо недостає кадрів ред.), кажуть, що ці умови їх задовольняють більше. Вони розуміють, що подекуди можна отримувати гарну винагороду за роботу в Україні, бо самі пацієнти також часом намагаються подякувати лікарям, проте, бояться, що у вихідний, коли він буде з сім‘єю чи друзями – прийдуть до нього силовики, вдягнуть на нього браслети та відправлять у СІЗО, поки гуманний суддя з зарплатнею у 200 000 грн буде думати над вироком для лікаря.
«Проблема з відтоком кадрів стає все помітнішою», — коментують ситуацію в МОЗ України. Вже зараз спільно з парламентським комітетом очільники МОЗ намагаються прорахувати все для того, щоб українські спеціалісти хотіли б залишитись на місцях, та отримували високу заробітну плату.
Окремо виділяють проблему з хабарями при влаштуванні на роботу. Поки що найкращим рішенням бачать можливість обирати головних лікарів за конкурсом, а також вплив місцевих громад, які будуть контролювати якість їх роботи.
Комментировать