Наші за кордоном

Яку медичну допомогу можуть отримати громадяни України в Португалії?

Медична допомога громадянам України в Португальській Республіці

Медична допомога громадянам України в Португальській Республіці

 • Як отримати право на медичну допомогу в Португалії?

Українцям, які хочуть оформити тимчасовий захист у Португалії, потрібно зареєструватися в Службі з питань іноземців та кордонів (SEF) онлайн sefforukraine.sef.pt. Після цього влада країни надасть особі низку документів, зокрема медичний номер (numero de utente) Національної служби охорони здоров’я (SNS). Термін очікування обробки звернення до SEF — приблизно два тижні.

Людина з медичним номером отримує право користуватися всіма основними медичними послугами, які гарантує Національна система здоров’я Португалії. Особі впродовж 14 днів потрібно звернутися до медичного центру та зареєструвати себе та свою сім’ю як мешканців цього району, щоб отримати призначення сімейного лікаря та бути включеними до Національного плану вакцинації. Знайти такий центр (centros de saude) можна на сайті SNS www.sns24.gov.pt/pesquisa-prestadores.

Для отримання медичної допомоги слід звернутися до лікаря за місцем проживання www.sns.gov.pt/cidadao (безоплатно з «numero de utente») або до приватних медичних закладів (платно). Якщо потрібна невідкладна допомога, треба звертатися до лікарні за місцем проживання. З numero de utente допомога є безоплатною, без нього може медична консультація буде платною.

 • Як працює медична система в Португалії?

Лікарська допомога в Португалії починається з «первинки». Щоб потрапити до вузького спеціаліста, наприклад, кардіолога чи психолога, потрібно отримати направлення в терапевта чи педіатра.

Лікарі загального профілю та більшість інших лікарів приймають у центрах здоров’я (centros de saude). Більшість медичних центрів у Португалії відкриті з 8:00 до 20:00. Окрім консультації терапевта та вузьких фахівців тут можна отримати послуги для вагітних і дітей, базову невідкладну допомогу, іноді — стоматологічні послуги.

На цьому урядовому сайті можна записатися на прийом до медичного центру, зареєструвавшись за медичним номером: eportugal.gov.pt/pt/servicos/marcar-uma-consulta-no-centro-de-saude.

Екстрена допомога в Португалії доступна всім незалежно від статусу проживання чи страховки. Однак після стабілізації стану здоров’я пацієнт має пред’явити підтвердження статусу проживання в Португалії або медичну страховку, щоб покрити витрати. Основний номер екстреної допомоги в Португалії — 112.

 • Як отримати доступ до спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги

Щоб звернутися до медичного спеціаліста в Португалії, слід отримати направлення сімейного лікаря — це гарантує, що така допомога покривається державою.

Якщо вам потрібне спеціальне медичне лікування, наприклад, хірургічне втручання, ймовірно, доведеться почекати деякий час. У кращому разі це займає кілька тижнів, у гіршому — роки. Якщо ви не готові чекати, можна звернутися в приватну лікарню або медичний центр.

Стандартне державне страхування може не покривати деякі медичні послуги, тому перед отриманням лікування треба уточнити всі деталі в медичному закладі.

Знайти медичного спеціаліста: www.sns.gov.pt/sns/saude.

Список лікарень: www.sns.gov.pt/sns/pesquisa-prestadores.

 • Чи є в Португалії преференції для українців?

Українці, які отримали тимчасовий захист у Португалії та оформили медичний номер (numero de utente), мають той самий доступ до медичної допомоги, що й інші іноземні громадяни, які легально проживають на території Португалії.

Термінову медичну консультацію для дітей, які прибувають з України, можна отримати в м. Лісабон у лікарні ім. Д.Стефанії (Hospital de Dona Estefânia, Centro Hospitalar Universitário Lisboa Central), тел.: 967-059-865.

ВІЛ-позитивним пацієнтам у Португалії слід звернутися до Групи активістів з питань лікування: Avenida Paris, 4, 1ºD andar, 1000-228 Lisboa, Portugal; +351-210-967-826; моб. +351-919-613-092 (в тому числі WhatsApp); geral@gatportugal.org; www.gatportugal.org, www.facebook.com/ahfukraine/posts/1003060060312852.

Для українців, які мають дітей з ДЦП або аутизмом, безоплатну консультацію та підтримку спеціалістів можна отримати на півночі Португалії в державному центрі Португальської асоціації з церебрального паралічу (Associação Portuguesa de Paralisia Cerebral, APPC): www.appc.pt; у Порто (Porto): тел.: 225-191-400, direcaocentrodereabilitacao@appc.pt або у Гондомарі (Gondomar): тел.: 224-641-531, direcaogondomar@appc.pt.

 • Виклик екстреної медичної допомоги в Португалії

У Португалії невідкладну допомогу нададуть усім, хто її потребує, незалежно від статусу проживання чи страхування. Але потім треба буде надати підтвердження статусу або медичну страховку, щоб покрити витрати. Для українців таким підтвердженням є тимчасовий захист.

Основний номер екстреної допомоги в Португалії — 112. За ним можна викликати швидку допомогу, поліцію і пожежників.

Швидку слід викликати лише в надзвичайних ситуаціях, коли існує загроза життю і здоров’ю.

У некритичних випадках треба звертатися до свого лікаря, який призначить необхідне лікування або направить до спеціаліста.

Також можна отримати загальну медичну консультацію, зателефонувавши на лінію охорони здоров’я (Saúde 24) за номером 0808 24 24 24.

 • Як отримати ліки в Португалії

У Португалії вартість ліків, які відпускаються за рецептом, частково покриває державне медичне страхування. Пацієнти мають заплатити решту ціни за правилом співоплати. Субсидії складають від 90% до 15% вартості ліків.

У кожній громаді є аптеки, які працюють цілодобово. Їх перелік можна знайти в будь-якій аптеці.

Мапа аптек опублікована за посиланням

 • Вакцинація для дітей та дорослих

Вакцинація проти COVID-19

У Португалії вакцинація проти COVID-19 безоплатна для всіх. Вакцину можна отримати по всій країні: у центрах вакцинації, лікарнях, медичних центрах, а іноді й удома.

Перелік центрів вакцинації опублікований за посиланням

Оновлення щодо ситуації з епідемією та вакцинацією публікуються на спеціальному урядовому сайті

Вакцинація за календарем

Загальний календар вакцинації в Португалії включає щеплення від таких хвороб:

 • туберкульоз — у день народження;
 • дифтерія, правець — у 2, 4, 6 та 18 місяців, у 5-6 та 10-13 років, бустерна доза кожні 10 років;
 • кашлюк — у 2, 4, 6, 18 місяців та у 5-6 років;
 • поліомієліт — у 2, 4, 6 місяців та 5-6 років;
 • гемофільна інфекція типу В — у 2, 4, 6, 18 місяців;
 • гепатит В — у день народження, 2 та 6 місяців;
 • пневмокок — у 2, 4, 12 місяців;
 • менінгокок — у 12 місяців;
 • кір, паротит, краснуха — у 12 місяців і 5-6 років;
 • вірус папіломи людини — у 10-13 років дві дози з інтервалом 6 місяців, лише для дівчаток;
 • грип — щорічно для людей після 65 років.

 

 • Медична допомога вагітним: спостереження, пологи, документи для малюка.

Жінкам, які збираються народжувати, слід бути зареєстрованими в місцевому медичному центрі (centro de saúde), щоб мати доступ до безоплатних послуг лікаря та акушерки.

Після цього записатися на першу допологову зустріч, найкраще до 12 тижня вагітності.

Такі зустрічі необхідні кожні чотири-шість тижнів (до 30 тижня), кожні два-три тижні (між 30 і 36 тижнем) і кожні один-два тижні (між 36 тижнем і пологами).

Після реєстрації вагітності пацієнтка отримає брошуру про вагітність (Boletim de Saúde da Grávida), куди лікар буде вносити необхідну інформацію. Брошуру треба взяти з собою в лікарню під час пологів.

Під час вагітності в пацієнтки регулярно перевірятимуть артеріальний тиск, вагу, стан харчування та проводитимуть аналізи сечі, а кожного триместру — УЗД.

На пологах може бути присутня одна близька людина пацієнтки. Якщо пацієнтка бажає епідуральну анестезію, про це треба повідомити заздалегідь.

Після пологів дитину зважують і перевіряють її здоров’я.

Мати і дитина, як правило, залишаються в лікарні на два дні за звичайних пологів та на три дні, якщо робився кесарів розтин.

Після реєстрації дитини в медичному центрі для неї створять документацію, куди буде вписуватися інформація про медогляди і щеплення. Через кілька днів після виписки з лікарні медсестра має відвідати маму і дитину.

Протягом 20 днів дитину треба зареєструвати у реєстраційному центрі, знайти найближчий можна за посиланням Для реєстрації необхідні паспорти батьків і свідоцтво про народження, видане в пологовому.

Зареєструвати дитину можуть батьки, близький родич, законний представник або спеціальний працівник установи, де народилася дитина.

 • Жіноча консультація

Щоб отримати направлення до гінеколога, потрібно звернутися до свого лікаря загальної практики. Гінекологи проводять огляди і надають консультації щодо здоров’я.

Засоби контрацепції широко доступні в Португалії, рецепт на протизаплідні таблетки не потрібен.

У Португалії жінкам рекомендується регулярно проходити обстеження на рак шийки матки (мазки Папаніколау) у віці від 25 до 64 років, а також усім, хто має генетичні фактори ризику. Залежно від стану здоров’я та генетики, обстеження потрібне раз на один-три роки.

Жінки від 45 до 69 років повинні проходити обстеження на рак грудей.

 • Стоматологічна допомога

Безоплатна стоматологічна допомога в основному доступна для пацієнтів, які охоплені Національною програмою сприяння здоров’ю ротової порожнини (Programa Nacional de Promoção de Saúde Oral – PNPSO):

 • діти і молодь,
 • люди похилого віку,
 • вагітні,
 • пацієнти з ВІЛ/СНІД або раком ротової порожнини.

Ця програма покриває такі процедури:

 • реставрація,
 • видалення,
 • відновлення/пломбування
 • лікування кореневих каналів.

Стоматологічна допомога для всіх інших категорій населення є платною.

 • Психіатрична допомога

Основну психіатричну допомогу можна отримати у відділеннях первинної медичної допомоги та лікарнях, амбулаторно і стаціонарно. Також існують спеціалізовані психіатричні лікарі. Там, крім усього іншого, надають довгострокову спеціалізовану стаціонарну допомогу пацієнтам із серйозними проблемами психічного здоров’я, які не мають родинної чи соціальної підтримки.

Щоб отримати доступ до психіатричної допомоги, треба записатися на прийом до лікаря загальної практики. Він проведе обстеження і направить пацієнта до спеціаліста чи лікарні, якщо це необхідно.

Психологи не мають права призначати ліки, але можуть допомогти впоратися зі складними життєвими ситуаціями. За законом, психологи мають бути зареєстровані як члени Ordem dos Psicólogos Portugueses.

Психолога можна знайти на сайті Find a Way Out

Отримати безоплатну психологічну консультацію можна за номером 808 24 24 24 (цілодобово)

Психіатри ставлять медичні діагнози та призначають лікування, як фармакологічне, так і психологічне. Вони мають бути зареєстровані як члени Ordem dos Médicos.

 • Допомога для важкохворих пацієнтів та тих, хто бореться з рідкісними захворюваннями

Країни ЄС об’єдналися і створили спільноту «Європейські довідкові мережі» (ERN), яка налічує 1500 спеціалізованих центрів  із різних країн.

Щоб отримати допомогу, треба звернутися до Європейської довідкової мережі, яка допомагає українцям з рідкісними захворюваннями. Для цього створено декілька ресурсів:

Також знайти інформацію про допомогу українцям можна на сайтах лікарень в місті, куди прямує чи перебуває людина.

Щоб розпочати лікування, можна звернутися до лікаря загальної практики. Якщо в пацієнта є результати аналізів та досліджень, їх також треба взяти з собою. Лікар може направити пацієнта на нові обстеження або до вузького спеціаліста.

Комментировать

Нажмите для комментария

  Ми на Facebook

  Найпопулярніше

  Вибір редакції