Наші за кордоном

Медична допомога громадянам України в Королівстві Іспанія

Медична допомога громадянам України в Іспанії

Медична допомога громадянам України в Іспанії

  • Як отримати право на медичну допомогу в Іспанії? 

Українці, які бажають отримати право на безоплатне медичне обслуговування, повинні мати документ, який підтверджує їхній статус. Таким документом є постанова/рішення про надання тимчасового захисту або навіть довідка про те, що людина подала заявку на надання тимчасового захисту.

 цим документом слід звернутися у відповідні медичні центри або уповноважені підрозділи, які саме — визначає окремо влада кожної провінції. Там особу зареєструють у базі даних та видадуть відповідний сертифікований документ чи медичну картку (Tarjeta Sanitaria Individual, TSI), яка дозволяє звертатися по медичну допомогу в державні медичні центри. Кожна картка містить індивідуальний код власника (Código de Identificación Personal, CIP).

Оформлення медичної картки

Українці, які живуть у центрах прийому під опікою органів соціального захисту або житлі, яке надала недержавна організація «Іспанська комісія з біженців» (CEAR), можуть звернутися по допомогу безпосередньо до цих організацій. Працівники підкажуть, як оформити медичну картку.

Українці, які живуть у знайомих чи в орендованому житлі, можуть звернутися по медичну картку до найближчого медичного центру. Із собою потрібно мати документ, який засвідчує особу. У деяких медичних центрах є можливість оформити картку онлайн.

Знайти такий центр можна за запитом Centro de Atención Primaria (центр первинної медичної допомоги) або скориставшись мапою.

Українці, які перебувають в Іспанії легально і збираються тимчасово виїхати в іншу країну Євросоюзу, можуть вимагати Європейську санітарну картку (TSE). Картка дає можливість звертатися по безоплатну медичну допомогу в державні медичні заклади інших країн.

  • Як працює медична система в Іспанії?

Іспанська система охорони здоров’я дуже схожа на українську. Тут також усе починається з вибору дільничного лікаря, який:

  • надає первинну медичну допомогу,
  • виписує рецепти на ліки,
  • виписує призначення на аналізи,
  • направляє на прийом до вузьких спеціалістів.

Ліки за рецептом коштують в аптеці набагато дешевше, ніж без нього. Зазвичай на прийом до дільничного лікаря можна потрапити протягом доби після запису.

Кожен член сім’ї може обрати лікаря в різних медичних закладах. Наприклад, якщо батько чи мати зареєстровані в сімейного лікаря, то педіатра для дитини вони можуть обрати в цьому ж або в іншому закладі.

Система охорони здоров’я Іспанії гарантує безоплатну базову (з дотриманням маршруту, починаючи від дільничного лікаря) та екстрену медичну допомогу. Платною є лише стоматологія та хірургічні втручання високого класу.

Особи до 18 років, у невідкладних випадках вагітні жінки, жінки під час пологів та в післяпологовий період отримують екстрену медичну допомогу незалежно від їхнього легального статусу на території Іспанії.

Невідкладна медична допомога надається цілодобово у відділеннях швидкої допомоги (Urgencia) всіх державних лікарень.

Крім того, екстрену допомогу можна отримати у відділеннях Іспанського Червоного Хреста — Cruz Roja Española. З незначними проблемами можна звернутися в аптеки, які мають у штаті лікарів загальної практики.

Номер телефону екстреної медичної допомоги 112.

  • Як отримати доступ до спеціалізованої та високоспеціалізованої медичної допомоги

Щоб потрапити на консультацію до медичного спеціаліста, пройти діагностичне дослідження або зробити хірургічну операцію, пацієнтам в Іспанії потрібен дозвіл сімейного лікаря або педіатра.

Час очікування призначених аналізів чи послуг у державній медичній системі може бути тривалим. Звернутися до спеціаліста швидше дозволяє приватна медична страховка.

Для госпіталізації також потрібне направлення лікаря. У надзвичайній ситуації в лікарню (A&E або ER (Urgencias)) можна звернутися самостійно. В Іспанії є державні та приватні лікарні. Безоплатне лікування надають лише державні. Деякі лікарні пропонують як приватні (privado), так і державні медичні послуги (asistencia sanitaria pública), тому переконайтеся, що персонал знає, яку послугу ви хочете отримати.

У лікарні потрібно буде показати картку соціального страхування або підтвердження приватного страхування.

Знайти медичний заклад можна на цьому сайті www.sanidad.gob.es/ciudadanos/centrosCA.do.

  • Чи є в Іспанії преференції для українців

Усі громадяни України, які звернулися по тимчасовий захист в Іспанії, мають право на безоплатну медичну допомогу на тих самих умовах, що й місцеве населення.

Так, в Іспанії діє «універсальна система охорони здоров’я», яка передбачає, що все населення країни, включно з іноземцями, біженцями, шукачами притулку та особами без громадянства, може отримати доступ до безоплатної медичної допомоги через Національну систему охорони здоров’я за певних обставин. Такою обставиною є й тимчасовий захист для українців у зв’язку з війною.

Тому в особливих преференціях для українців немає потреби.

  • Виклик екстреної медичної допомоги в Іспанії

Службу швидкої допомоги (ambulancía) в Іспанії можна викликати за номером 061. Або ж скористатися загальноєвропейським номером екстреної допомоги 112. Номери безоплатні, але туди треба дзвонити лише в ситуаціях, що загрожують життю та здоров’ю.

Також можна самостійно відвідати відділення невідкладної допомоги у місцевій лікарні (Urgencias).

Інші номери:

  • 1003 — лікар невідкладної допомоги;
  • 961 496 199 — невідкладні стоматологічні послуги;
  • 963 600 313 — аптека.

Корисні фрази іспанською:

  • Аварія — Accidente
  • Екстрена допомога — Emergencia/Urgencia
  • Мені потрібна швидка — Necesito una ambulancia
  • Мені потрібен лікар — Necesito un medico
  • Серцевий напад — Ataque cardiaco/Infarto
  • Інсульт — El accidente vascular cerebral
  • Мені потрібен стоматолог — Necesito un dentista

 

  • Як отримати ліки в Іспанії

Зазвичай аптеки в Іспанії працюють з 9:30 до 14:00 та з 17:00 до 21:30 з понеділка по п’ятницю, а в суботу – з 9:30 до 14:00. На вікні чи дверях аптеки є оголошення з інформацією про найближчу цілодобову аптеку (farmacia de guardia). Список цілодобових аптек є в інтернеті.

В Іспанії діє система співоплати за рецептурні ліки. Пацієнти мають сплачувати відсоток вартості ліків з власної кишені. Скільки саме — залежить від ситуації:

  • особи працездатного віку платять 40–60% ціни залежно від їхнього річного доходу;
  • пенсіонери з річним доходом менше ніж 100 тис. євро сплачують 10% ціни;
  • люди з хронічними або важкими захворюваннями платять 10% вартості, з обмеженням на кожен препарат.

Фармацевти в аптеках також можуть надавати медичні консультації та рекомендації.

 

  • Вакцинація для дітей та дорослих

Вакцинація проти COVID-19

Вакцини проти COVID-19 є безоплатними для жителів Іспанії. Вакцинують усіх, хто досяг 12-річного віку. Міністерство охорони здоров’я кожного автономного співтовариства (Comunidad Autónoma) вирішує, як вводити вакцини, тому перевірте свій місцевий вебсайт, щоб дізнатися більше про логістичні деталі.

Хоча в деяких регіонах можна зробити щеплення без попереднього запису, варто взяти з собою документи, щоб вакцинацію належним чином зареєстрували. Дізнатися більше можна на урядовому сайті про вакцинацію.

Вакцинація за календарем щеплень

Національний графік вакцинації в Іспанії включає щеплення від таких хвороб:

  • COVID-19 — після 12 років,
  • дифтерія, правець — у 2, 4, 11 місяців, 6, 14 та після 65 років,
  • кашлюк, поліомієліт — у 2, 4, 11 місяців та 6 років,
  • гемофільна інфекція, гепатит В, пневмокок — у 2, 4, 11 місяців,
  • менінгокок — у 4 та 12 місяців; або одна доза у 12 років для тих, хто не був вакцинований до 10-річного віку,
  • кір, паротит, краснуха — в 12 місяців та 2-3 роки,
  • вітряна віспа — у 15 місяців та 3-4 роки,
  • вірус папіломи людини — у 12 років для дівчаток,
  • грип — після 65 років.

 

  • Медична допомога вагітним: спостереження, пологи, документи для малюка

Безоплатні медичні послуги для вагітних можна отримати у місцевому медичному центрі (centro de salud або centro de asistencia primaria, CAP) або у лікаря загальної практики (médico de cabecera). При цьому можна обрати того лікаря, який подобається.

У багатьох клініках є громадська акушерка, яка організовує щомісячні допологові прийоми. Спостереження записуються в документ, який називають книжкою про вагітність (cartilla de embarazo) або паспортом матері. Після першої зустрічі з лікарем пацієнтка відвідує акушерку кожні чотири тижні протягом перших 32 тижнів вагітності, а потім кожні два тижні. Якщо є ускладнення, можуть знадобитися щотижневі зустрічі.

Невдовзі після першого прийому пацієнтку спрямують до місцевої лікарні на УЗД, сканування треба буде пройти тричі — по одному в кожному триместрі. Проведуть тести на діабет, токсоплазмоз та ВІЛ. Також треба буде проходити регулярні аналізи крові та сечі.

З наближенням пологів пацієнтка пройде обов’язковий тест на стрептокок B — цю інфекцію можна передати дитині під час пологів. Іспанська асоціація педіатрії рекомендує вагітним жінкам отримати щеплення проти правця, дифтерії та кашлюка між 27 і 36 тижнями вагітності.

Під час пологової госпіталізації з пацієнткою може перебувати один відвідувач. Молоду маму зазвичай виписують протягом п’яти днів. За цей час дитину перевіряють щонайменше двічі, зокрема проводять УЗД. Мама отримує книгу записів для дитини, щоб відстежувати її стан та медичні призначення до 18 років.

Через тиждень у дитини беруть кров на аналіз, щоб виявити генетичні порушення.

Під час виписки лікарня надає жовту форму для реєстрації народження під назвою Cuestionario para la Declaración de Nacimiento en el Registro Civil (копія форми у PDF іспанською). Дитину треба зареєструвати в місцевому реєстраційному центру (Registro Civil) протягом восьми днів після народження. За поважної причини можлива відстрочка до 30 днів.

  • Жіноча консультація

Із питаннями, які стосуються гінекології, слід спочатку звернутися до лікаря загальної практики, а він уже за необхідності видасть направлення до вузького спеціаліста, наприклад, до гінеколога.

Засоби контрацепції для жінок безоплатні або продаються за доступною ціною. Зазвичай для їх отримання потрібен рецепт від лікаря загальної практики або гінеколога.

Жінкам у віці від 50 до 65 років рекомендовано кожні два роки проходити мамографію. Процедура безоплатна для них і проводиться в місцевій клініці, іноді менші клініки можуть направляти пацієнток у більші регіональні медичні заклади.

Якщо пацієнтці менше ніж 50 років, але в сімейній історії є рак молочної залози, вона також може взяти участь у програмі скринінгу — треба поговорити про це зі своїм лікарем.

Скринінг раку шийки матки проводиться за допомогою цитологічного дослідження у жінок віком від 25 до 65 років.

  • Стоматологічна допомога

Національна медична система Іспанії в основному не покриває стоматологічну допомогу.

Виняток — стоматологічні послуги дітям до 15 років та невідкладна допомога для дорослих.

Так, дитина від 6 до 15 років має право на огляди двічі на рік, захисне покриття, видалення молочних і пломбування постійних зубів — послуги та вік дитини можуть відрізнятися залежно від регіону. Уточнити, які саме послуги є безоплатними, можна в місцевому медичному центрі.

Якщо вам потрібна екстрена стоматологічна допомога, зверніться до найближчої лікарні чи медичного центру.

За звичайне лікування зубів доведеться заплатити. Або ж можна оформити приватну стоматологічну страховку.

  • Психіатрична допомога

Щоб отримати доступ до психіатричних послуг в Іспанії, вам потрібно виконати три кроки:

  1. Відвідати свого лікаря загальної практики (médico de cabecera), який може призначити ліки;
  2. За необхідності отримати у свого лікаря направлення на спеціалізоване лікування (atención secundaria o especializada) — до психолога або психіатра. Психолог може запропонувати терапію людям з психічними розладами, але тільки психіатр може призначати ліки;
  3. Якщо попередніх кроків недостатньо, можна пройти лікування розладів у психіатричних лікарнях та реабілітаційних центрах.

Знайти доступні послуги в своєму регіоні можна в Довіднику асоціацій психічного здоров’я.

Очікування прийому у вузького спеціаліста може бути тривалим, до шести місяців. Прискорити цей процес можна, оформивши приватну страховку. В такому разі направлення лікаря загальної практики не потрібне.

  • Допомога для важкохворих пацієнтів та тим, хто бореться з рідкісними захворюваннями

Країни ЄС об’єдналися і створили спільноту «Європейські довідкові мережі» (ERN), яка налічує 1500 спеціалізованих центрів  із різних країн.

Щоб отримати допомогу, треба звернутися до Європейської довідкової мережі, яка допомагає українцям з рідкісними захворюваннями. Для цього створено декілька ресурсів:

Також знайти інформацію про допомогу українцям можна на сайтах лікарень в місті, куди прямує чи де перебуває людина.

Щоб розпочати лікування, можна звернутися до лікаря загальної практики. Якщо в пацієнта є результати аналізів та досліджень, їх також треба взяти з собою. Лікар може направити пацієнта на нові обстеження або до вузького спеціаліста.

Комментировать

Нажмите для комментария