Новини

Майбутнє реформи медицини в Україні: МОЗ знайомить з планом трансформації системи

Міністерство охорони здоров'я України_синяя_табличка, медпросвіта

У МОЗ мереконані у вдому запуску первинної ланки, яка і мала стати початковим фундаментом для реформи. Тепер відомство переїходить до наступних кроків: ліцензування, кваліфікація, якість медпослуг.

Згідно з планом трансформації охорони здоров’я:

  • У 2018 році розпочалася трансформація первинної медичної допомоги — закладів, де працюють терапевти, сімейні лікарі та педіатри. У багатьох розвинених країнах світу первинна меддопомога, а саме сімейні лікарі, вирішує більшість звернень пацієнтів.

До прикладу, в Британії з близько 90% усіх звернень пацієнтів допомагають сімейні лікарі. Це ефективно, бо допомагає запобігати багатьом хворобам до того, як вони потребуватимуть складного, дорогого і не завжди успішного лікування.

Це не означає, що всі позитивні зміни ми зможемо побачити лише в 2020 році. Вони вже відбуваються та відчутні мільйонам громадян. Відповідно до того етапу, де відбулася трансформація.

За останні 2,5 роки вдалося досягти значних результатів:

  • Кожен українець вперше отримав можливість вільно обирати сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. У державних або приватних медзакладах. 27,4 мільйони людей скористалися цією можливістю і долучилися до змін. 70% задоволені спеціалістом, якого обрали.
  • 99% комунальних закладів первинної допомоги перейшли на фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Тепер вони отримують кошти за послуги, які надають пацієнтам. Не за розмір приміщення, кількість ліжок або ж медперсоналу. Дохід залежить від обсягу роботи. Для багатьох лікарів, медсестер та медбратів первинки це відображається в зарплаті у понад 10, 15 і 20 тисяч гривень.
  • Запрацювала НСЗУ Національна служба здоров’я України — нова інституція, яка є єдиним платником в новій системі охорони здоров’я. Замість складного та непрозорого процесу перерахування коштів з державних до місцевих бюджетів через механізм субвенції, НСЗУ укладає з медзакладами прямі прозорі договори. Всі дані щодо оплат всім медичним закладам публікуються онлайн на сайті НСЗУ: http://nszu.gov.ua/ukladeni-dogovori/statistics  Тобто кожен, в будь-який момент, може подивитися зокрема скільки лікарі медзакладу мають договорів з пацієнтами та скільки коштів платників податків він отримував кожного місяця.
  • Вперше в історії українці мають можливість отримувати медичну допомогу в приватних закладах за бюджетні кошти. Кожен п’ятий заклад первинної допомоги у реформі — приватний.
  • Медичні заклади тепер можуть гнучко визначати заробітну плату для своїх працівників. Принципи нарахування зарплат закріплюються в колективних договорах. В ефективних закладах первинної допомоги, які долучилися до трансформації, зарплати медичних працівників зросли в 2-4 рази.
  • Запрацювала електронна система охорони здоров’я — через неї пацієнти укладають декларації з лікарями, а лікарні підписують договори з Національною службою здоров’я.

Рівень комп’ютеризації закладів первинної ланки зріс з 3% до 97%. У найвіддаленіших селах лікарі укладають декларації з пацієнтами, користуючись комп’ютерами. І в них добре виходить.

  • Все більше медзакладів пропонують записатися до лікаря онлайн, а не чекати невизначений час у черзі.

З 1 березня 2019 року в тестовому режимі запрацювала електронна медична картка: https://bit.ly/2URWYD6

З 1 квітня запрацював електронний рецепт на програму «Доступні ліки» й наразі вже виписано понад 850 тис. е-рецептів: https://bit.ly/2UaZro2

Окрім е-рецептів, в 2019 році планується запуск електронних направлень до спеціалістів та е-лікарняних.

  • Менше корупції = більше ліків. Залучення міжнародних організацій допомогло відбити в корупціонерів мільяйрди гривень, за які ми тепер закуповуємо додаткові ліки для пацієнтів та рятуємо більше життів: https://bit.ly/2DvBaTo

Всі вакцини, які мають проводитися за Національним календарем щеплень, є в наявності: http://bit.ly/2Vgaos1

  • У національній мережі надання допомоги пацієнтам з гострим інфарктом працює вже 41 кардіоцентр. Завдяки урядовій ініціативі вони продовжують відкриватися по всій країні: http://moz.gov.ua/kardiocentri. Всі пацієнти, які перебувають в найгострішій фазі інфаркту, отримують стентування безоплатно.
  • Працює урядова програма “Доступні ліки”, яка поліпшила доступ українців до лікування: https://bit.ly/2IAy2ZH.
  • Трансформація розпочалася і на рівні медичної освіти: http://bit.ly/2VYWHuThttp://moz.gov.ua/edkihttp://bit.ly/2VXEk9u
  • Цього року розпочнуться зміни у екстреній допомозі: http://bit.ly/2IPnNk7http://bit.ly/2UUcheU

Це лише частина змін, які команді МОЗ України вдалося реалізувати в дуже стислі терміни. Все це стало можлив

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook