Дерматологія Статті

Лікування вузлового / конглобатного акне. Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах, Акне

Вакцинація в США
Для лікування конглобатного акне настійно рекомендується пероральна монотерапія ізотретиноїном

Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах, Акне

VIII. Лікування вузлового / конглобатного акне

 

8.1. Рекомендації щодо лікування вузлового / конглобатного акне*,†

Висока ступінь рекомендації
Для лікування конглобатного акне настійно рекомендується пероральна монотерапія ізотретиноїном
Середня ступінь рекомендації
Для лікування конглобатного акне можуть бути рекомендовані системні антибіотики у комбінації з адапаленом.
Низька ступінь рекомендації
Пероральні антиандрогени у комбінації з пероральними антибіотиками можуть розглядатися для лікування конглобатного акне‡,§

Системні антибіотики у комбінації з адапаленом, БПO, або у комбінації з фіксованою дозою адапален — БПO можуть розглядатися для лікування вузлового / конглобатного акне

Негативна рекомендація
Локальна  монотерапія не рекомендується для лікування конглобатного акне.

Пероральні антибіотики як монотерапія не рекомендуються для лікування конглобатного акне.

Пероральні антиандоргени як монотерапія не рекомендуються для лікування конглобатного акне.

Штучне УФ-опромінення не рекомендуються для лікування конглобатного акне

Видиме світло як монотерапія не рекомендуються для лікування конглобатного акне

Відкрита рекомендація
Через відсутність достатніх доказів, на даний час не представляється можливим дати рекомендацію на користь або проти лікування конглобатного акне за допомогою IО та лазера.

Хоча ФДT є ефективною при лікуванні середнього вузлового / конглобатного акне її не можна рекомендувати через відсутність стандартних схем лікування, які забезпечують сприятливий профіль гострої негативної реакції.

Можливе застосування обмежень, які можуть вимагати використання в якості першої лінії терапії рекомендації меншої сили (наприклад фінансові ресурси / обмеження у відшкодуванні витрат, законодавчі обмеження, доступність, ліцензування препаратів).

Думка експертів: для початкової стадії лікування вузлового акне із застосуванням ізотретиноїну, можна розглядати також комбінацію з пероральними кортикостероїдами.

Доксициклін або лімециклін, обмежується періодом лікування у 3 місяці.

  • Гормональні препарати та антиандоргени рекомендовані тільки для пацієнтів — жінок.

 

8.2. Аргументація

Загальні зауваження: Дуже мало включених випробовувань (описано нижче) було направлено безпосередньо  на пацієнтів із конглобатною формою акне.

Як джерело непрямих доказів були долучені випробування за участю пацієнтів з папульозно-пустульозним акне; у якості відповідного параметра результату розглядався відсоток зменшенні вузлів (NO) та кист (CY). Через загальну нестачу прямих даних, силу рекомендації було знижено для всіх розглянутих варіантів лікування.

8.2.1. Ефективність

Найвищою ефективністю при порівняннях була визначена різниця у ≥ 10% (див. також Розділ 3.3.3).

8.2.1.2. Локальна  монотерапія проти системної монотерапії

Системне лікування із застосуванням тетрацикліну має кращу ефективність проти вузлів / кист (NO ⁄CY), у порівнянні із локальним застосуванням кліндаміцину153 (РД 3).

Системне лікування із застосуванням тетрацикліну показує таку саму ефективність проти NO ⁄CY, як і азелаїнова кислота155 (РД 3).

8.2.1.3. Системна монотерапія проти системної монотерапії

Було проведено вісім досліджень,  в яких порівнювали різні схеми дозувань системного ізотретиноїну. Більшість з них використовували 0,5 мг/кг маси тіла в якості компаратора. При цьому дозуванні, середнє зменшення NO / CY склало близько 70%191–198.

Системний ізотретиноїн показує вищу ефективність проти NO / CY у порівнянні із системним міноцикліном199 (РД 4), або системним тетрацикліном200 (РД 3, Таблиця 19).

Системний ізотретиноїн показую таку саму ефективність проти NO / CY, як і системний міноциклін у поєднанні з локальним застосуванням  азелаїнової кислоти 164 (РД 4, Таблиця 19).

Системний ізотретиноїн продемонстрував таку саму ефективність проти глибоких IL (непрямий доказ), як і системний тетрациклін у поєднанні з локальним адапаленом165 (РД 4).

Додавання локально кліндаміцину і адапалену до системного ізотретиноїну не забезпечує більш високу ефективність у порівнянні із монотерапією ізотретиноїном 201 (РД 4, Таблиця 19).

 

Таблиця 19

 

Ефективність: вузлове ⁄ конглобатне акне

 

Сист. тетрациклін (st)Сист. ізотретиноїн (si)
Локально кліндаміцин (tc)st >tc РД 3ne
Азелаїнова кислота (aa)aa = st РД 3ne
Сист. міноциклін (sm)Nesi > sm РД 4
Сист. тетрациклін (st)Nesi > st РД 3
Азелаїнова кислота + міноциклін (aa-m)Nesi = aa-m РД 4
Тетрациклін + адапален (t-a)Nesi = t-a РД 4
Ізотретиноїн + кліндаміцин + адапален (i-c-a)Nesi = i-c-a РД 4

a: адапален; aa: азелаїнова кислота; c: кліндаміцин; i: ізотретиноїн; РД: рівень доказів; m: міноциклін; ne: без доказів; sys.: системний; top.:локально; t: тетрациклін.

 

8.2.1.4. Лазер та  лікування світлом

У зв’язку з тим, що даних бракує, неможливо дати рекомендації на користь, або проти лікування конглобатного акне із застосуванням ІО, лазера, або ФДT.

8.2.2. Переносимість ⁄ безпека

Дивись також Розділ 7.2.2 про переносимість  ⁄безпеку лікувань папульозно-пустульозного акне.

Випробування, які спеціально досліджували конглобатне акне, дали дуже мало інформації, щоб порівняти різні варіанти лікування. Під час лікування із застосуванням ізотретиноїну майже всі пацієнти страждали від сухості шкіри і хейліту, в той час як системні антибіотики найчастіше викликали шлунково-кишкові побічні ефекти (РД 4).

8.2.3. Уподобання пацієнтів ⁄ доцільність

Відсутні докази  щодо лікувальних уподобань пацієнтів, які страждають від вузлового акне.

8.2.4. Інші міркування

Для отримання коментарів по директиві ЕМЕА дивись також Розділ 9.3.

 

8.3. Висновки

Системне застосування ізотретиноїну демонструє більшу/рівну ефективність при лікуванні конглобатного акне, в порівнянні з системними антибіотиками у поєднанні з локальною терапією. Група експертів вважає, що у клінічній практиці найбільшу ефективність при лікуванні конглобатного акне показав системний ізотреноїн, хоча частково це може бути підтвежено тільки за рахунок опублікованих даних, так як не достатньо  результатів про клінічні випробовування при  конглобатному акне.

На думку експертів, проблеми безпеки із використанням ізотретиноїну можна виправити, якщо належним чином розпочати лікування і уважно слідкувати за ним. Користь, отримана від ефективності лікування, поліпшення якості життя і запобігання утворення рубців, для пацієнта значно переважує негатив від побічних ефектів.

Даних, щодо лікування конглобатного акне іншими лікарськими засобами, на даний час не вистачає.

Існує нестача стандартних протоколів,  досвіду і клінічних випробувань для лікування папульозно-пустульозного акне за допомогою лазерного та  світлового опромінення, крім опромінення блакитною частиною спектру..

 

Теги

Комментировать

Нажмите для комментария