Практично завжди апендектомія розглядається як єдиний можливий метод лікування гострого апендициту. Однак, в останній час завершилися кілька великих рандомізованих досліджень, що продемонстрували не меншу ефективність і безпеку антибіотикотерапії при апендициті у окремих категорій пацієнтів. Найчастіше з цих досліджень виключалися пацієнти з аппендіколітом, що мають підвищений ризик ускладнень. У зв’язку з чим метою обговорюваня дослідження стало порівняння апендектомії і антибіотикотерапії при гострому апендициті у пацієнтів, стратифікованих за наявністю аппендіколіта.
методи
Рандомізоване незаслепленное дослідження виконувалося в 25 центрах США. У нього включалися пацієнти, які надійшли до відділень невідкладної допомоги, апендицит у яких був підтверджений візуалізується методами обстеження. Всі вони рандомізованих в дві групи: апендектомії і антибіотикотерапії протягом 10 днів. Рандомизация стратифікована за наявністю аппендіколіта
Первинною кінцевою точкою дослідження було значення показника якості життя (EQ-5D) через 30 днів (аналіз noninferiority).
результати
У дослідження було включено +1552 дорослих пацієнта з діагнозом гострого апендициту, з них 414 — з аппендіколітом.
Встановлено, що антибіотикотерапія виявлялася не гірше апендектомії через 30 днів щодо значення показника якості життя (EQ-5D): середня різниця 0.01 бал; 95% довірчий інтервал -0.001-0.03).
Протягом 90 днів спостереження 29% пацієнтів з групи антибіотикотерапії була виконана апендектомія: 41% з підгрупи з аппендіколітом і 25% без аппендіколіта.
Частота ускладнень виявлялася вищою в групі антибіотикотерапії (20.2 проти 3.6 на 100 пацієнтів, відношення ризиків 5.69; 95% довірчий інтервал 2.11-15.38).
висновок
Таким чином, результати презентованого дослідження демонструють, що терапія антибіотиками порівнянна з апендектомією у пацієнтів з гострим апендицитом щодо значення показника якості життя EQ-5D через 30 днів спостереження. При цьому у трьох з 10 пацієнтів з групи антибіотикотерапії згодом виконується апендектомія.
джерело:
The CODA Collaborative. N Engl J Med. 2020. DOI: 10.1056 / NEJMoa2014320
Комментировать