Статті

Корінь зла — Helicobacter рylori. Що ми знаємо про виразку шлунку

Довгий час вважалося, що в шлунку не може розвиватися інфекція, тому що агресивна соляна кислота шлункового соку повинна знищити все живе. І захворювання шлунка — гастрити і виразки — відносили на рахунок все тієї ж соляної кислоти. І тому хворих на виразку шлунку і гастрітчиків лікували безсоромно знижуючи рівень кислотності. Травлення, звичайно, порушувалося, а виразка ніяк не хотіла здавати своїх позицій. Розмах проблеми набував просто катастрофічні масштаби.

До кінця 80-х число школярів з гастритом досягло рекордного рівня — 85%.

А хворий на виразку шлунку вважався кожен шостий житель Європи.

Вилікувані пацієнти сиділи на строгих дієтах, але виразка все одно давала рецидив в 80% випадків.

Поки нарешті австралійські вчені Баррі Маршал і Робін Уоррен не з’ясували, що корінь зла — дивовижний мікроб Helicobacter рylori, який здатний жити в соляній кислоті. За що вчені мужі отримали в 2005 році престижну Нобелівську премію в галузі медицини.

І, здавалося б, все тепер ясно: є виразка — боремося з бактерією, але відсталість мислення складно подолати навіть авторитетом Нобелівського комітету: антациди як і раніше є лідерами за обсягом продажів в списку гастроентерологічних препаратів.

Життя в кислоті. Як?

Як хитрому мікробові вдається вижити в таких агресивних умови? На це питання відповіли все ті ж австралійські вчені, ретельно вивчивши Helicobacter рylori. Виявилося що бактерія покрита оболонкою, яка містить фермент уреазу. Під вплив уреази відбувається розщеплення сечовини з виділенням аміаку, який нейтралізує дію соляної кислоти на поверхні оболонки бактерії. Захищена таким чином бактерія, завдяки своїм спіралевидним джгутикам, швидко переміщається в в’язкому середовищі шлунка і завдяки тим же джгутикам «вгризається» в клітини слизової. Там вона успішно розмножується, викликаючи руйнування епітеліальних клітин. А в тих місцях, де цілісність покриву слизової пошкоджена бактеріями, починає свою руйнівну роботу соляна кислота. І виникають виразки.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook