Новини медицини

Класифікація стану дитини з лихоманкою

Всіх хворих дітей необхідно оцінити на наявність лихоманки. Лихоманка — це дуже поширений симптом і часто є основною причиною звернення дітей до медичного закладу. Лихоманка може бути викликана незначними інфекціями, однак, може бути також найбільш очевидною ознакою захворювання, що становить небезпеку для життя дитини.

 

1.7.1. Класифікація стану дитини з лихоманкою

Клінічна оцінка

У всіх дітей, що звернулися до амбулаторії, необхідно виміряти температуру тіла. Лихоманка визначається як аксилярна температура вище 37,5 °С (38 °С ректальна). У разі відсутності термометра, наявність лихоманки визначається на дотик. Лихоманка може бути також констатована на підставі анамнезу. Дитину з лихоманкою необхідно оцінити за такими ознаками:

* Ригідність потиличних м’язів. Ригідність потиличних м’язів може бути ознакою менінгіту, гострого ураження ЦНС або іншого дуже тяжкого фебрильного захворювання. Якщо дитина у свідомості і не спить, перевірте її на наявність ригідності потиличних м’язів, торкаючись до стоп дитини, попросивши її зігнути голову та подивитися вниз, або дуже обережно нахилити голову дитині вперед. Шия повинна вільно згинатися.

* Тривалість лихоманки. Більшість випадків лихоманки, викликаних вірусними інфекціями, проходять через декілька днів. Лихоманка, що триває більше п’яти днів, може вказувати на наявність у дитини більш тяжкого захворювання. Якщо лихоманка присутня більше п’яти днів, дуже важливо перевірити, чи спостерігалася лихоманка щодня.

* Кір. Враховуючи високий ризик виникнення ускладнень при кору, дітей з лихоманкою необхідно оцінити за ознаками поточного або перенесеного кору (протягом останніх трьох місяців). Смертельні випадки при кору бувають викликані внаслідок пневмонії і ларинготрахеїту (67 %), діареї (25 %), а також безпосередньо кором, і в деяких випадках енцефалітом. Інші ускладнення (зазвичай не смертельні) включають кон’юнктивіт, середній отит і виразки в ротовій порожнині. Кір може призвести до тяжкої інвалідності, включаючи сліпоту, тяжке порушення харчування, хронічні захворювання легені (бронхоектази і повторна інфекція) та інших розладів.

Виявлення гострого (поточного) кору ґрунтується на наявності лихоманки з генералізованим висипом, а також принаймні однієї з таких ознак: почервоніння очей, нежить або кашель. Матір необхідно розпитати про те, чи хворіла дитина на кір впродовж останніх трьох місяців (недавній випадок кору). Незважаючи на значні успіхи імунізації, досягнуті в багатьох країнах, як і раніше спостерігається значна кількість захворювань на кір і смертельних випадків.

Якщо дитина хвора на кір в даний момент або перенесла це захворювання впродовж останніх трьох місяців, таку дитину необхідно оцінити на наявність можливих ускладнень. Кір пошкоджує поверхневий шар епітелію і порушує роботу імунної системи організму, а також знижує рівень вітаміну А в організмі. Все це призводить до збільшення чутливості до інфекцій, викликаних пневмококами, грам-негативними бактеріями і аденовірусами. Під час захворювання на кір може також спостерігатися підвищення активності вірусу герпесу, дріжджових грибків роду Кандіда. Дуже важливо перевірити кожну дитину з поточним або нещодавно перенесеним корем на наявність можливих ускладнень з боку очей або слизової  оболонки ротової порожнини. Інші можливі ускладнення, наприклад, пневмонія, стридор у спокої, діарея, порушення харчування та інфекція вуха, оцінюються у відповідних розділах клінічної настанови ІВХДВ.

Перед тим, як класифікувати лихоманку, перевірте на наявність явних причин лихоманки (наприклад, біль у вусі, опік, абсцес та ін.).

Класифікація лихоманки

* Всіх дітей з лихоманкою і будь-якою загальною ознакою небезпеки або ригідністю потиличних м’язів необхідно класифікувати як ДУЖЕ ТЯЖКЕ ЗАХВОРЮВАННЯ і терміново направити до стаціонару відразу після проведення лікування антибактеріальними препаратами (подібна до процедури для дітей з тяжкою пневмонією або дуже тяжким захворюванням).

* Необхідно спробувати відокремити випадки можливої бактеріальної інфекції, що вимагають проведення антибактеріального лікування, від випадків вірусної інфекції без ускладнень. У таких випадках наявність нежитю практично не має ніякої діагностичної цінності.

Якщо у дитини немає явних причин лихоманки, наприклад, пневмонії, інфекції вуха або запалення горла — його захворювання необхідно класифікувати як МОЖЛИВУ БАКТЕРІАЛЬНУ ІНФЕКЦІЮ і лікувати відповідно.

* У місцевості, де немає ризику зараження малярією, якщо у дитини немає клінічних ознак або явної інфекції, необхідно класифікувати її стан як ЛИХОМАНКА БЕЗ УСКЛАДНЕНЬ.

Такі діти потребують проведення через 2 дні подальшого спостереження і подальшої оцінки. Як і в інших випадках, всіх дітей, у яких лихоманка триває більше п’яти днів, необхідно направити до стаціонару для додаткової оцінки.

 

         Коментар робочої групи: На сьогодні проблема ранньої діагностики менінгококової інфекції є дуже актуальною в Україні. Незважаючи на те, що рівень захворюваності на цю інфекцію становить відносно невисокий, в порівнянні з іншими інфекціями, летальність при ній становить приблизно 10%. В Україні на сьогодні середня летальність при менінгококовій інфекції складає 11%-17%. Основна кількість несприятливих наслідків при менінгококовій інфекції припадає на менінгококцемію. Серед клінічних проявів захворювання основними є раптовий, гострий початок, з підвищенням температури тіла до 38-40С та наявність геморагічної петехіальної висипки. Для сприяння ранній діагностиці менінгококової інфекції група вважає за доцільне серед ознак лихоманки, що свідчать про необхідність термінового надання невідкладної допомоги та направлення до стаціонару, включити петехіальну висипку.

 

Класифікація кору

Всіх дітей з лихоманкою необхідно перевірити на наявність ознак поточного або нещодавно перенесеного кору (впродовж останніх трьох місяців), а також ускладнень кору.

* Класифікація тяжкий кір з ускладненнями є у дитини з кором та будь-якою загальною ознакою небезпеки або помутнінням рогівки, або глибокими та множинними виразками в ротовій порожнині. Таких дітей необхідно терміново направити до стаціонару.

* Захворювання дітей з менш тяжкими ускладненнями кору, наприклад, гнійні виділення з очей (ознака кон’юнктивіту) або неглибокі і немножинні виразки в роті, класифікується як кір з ускладненнями з боку очей або ротової порожнини. Таких дітей можна безпечно лікувати амбулаторно. Лікування включає вітамін А, тетрациклінову мазь для дітей з гнійними виділеннями з очей, а також генціанвіолет для дітей з виразками в роті.

Дітей з класифікаціями пневмонія, діарея або інфекція вуха, А ТАКОЖ кір з ускладненнями з боку очей або ротової порожнини необхідно лікувати по іншій (им) класифікації (ям). А ТАКОЖ давати вітамін А. Оскільки кір порушує роботу імунної системи організму, таких дітей також, можливо, буде потрібно направити на лікування до стаціонару. Якщо після повного обстеження у дитини не було виявлено жодних ознак ускладнень при кору, захворювання дитини класифікується як кір. Таких дітей можна ефективно і безпечно лікувати на дому за допомогою вітаміну А.

Комментировать

Нажмите для комментария