Новини медицини

Класифікація анаеробної клостридіальної інфекції, Анаеробна клостридіальна інфекція, Адаптована клінічна настанова

Анаеробна клостридіальна інфекція, Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах

Патологоанатомічні форми газової гангрени:

 • Емфізематозна (класична)

Спостерігається помірний набряк, що поступово змінюється омертвінням тканин з виділенням великої кількості газу. Гній відсутній. Ранова поверхня суха, виявляються великі вогнища некрозу. Грануляцій немає, на дні видніється омертвіла сіро-зелена м’язова тканина з трупним запахом, що не кровоточить. При натисканні з рани виділяються газ і сукровична рідина. Шкіра в зоні ураження холодна, бліда, покрита бурими плямами. З прогресуванням інфекції біль в рані спочатку різко посилюються, потім чутливість втрачається. Пульс на периферичних артеріях зникає, кінцівка набуває бурого забарвлення і мертвіє.

 • Набрякова (токсична)

Супроводжується великим набряком, що швидко поширюється, наростаючи кожної хвилини. Рана без гнійних виділень, газ виділяється в малих кількостях або відсутній. Через швидке наростання набряку м’язи стискаються і випинаються з рани. Підшкірна клітковина зеленувата, желеподібна, м’язова тканина бліда, шкірні покриви навколо рани холодні, блискучі, різко напружені. З розвитком запалення периферичний пульс зникає, кінцівка стає бурою, розвивається омертвіння.

 • Змішана
 • Некротична
 • Гнилісна

Розвивається в результаті симбіозу анаеробних і гнилісних мікроорганізмів. На відміну від інших форм частіше виникає не на кінцівках, а на тулубі. Характеризується блискавичним перебігом з бурхливим розпадом тканин. Інфекція швидко поширюється за клітковинними просторами, викликаючи омертвіння клітковини, м’язів і фасцій. З рани виходить газ і смердюче гнильне виділення з шматочками зруйнованих тканин. Приєднання гнилісної інфекції спричиняє руйнування стінок судин, тому при цій формі газової гангрени часто спостерігаються вторинні кровотечі.

 • Флегмонозна

Протікає більш сприятливо, може розвиватися на обмеженій ділянці. Набряк навколишніх тканин помірний або незначний, на дні рани — рожеві м’язи з ділянками некрозу. З рани виділяється гній і бульбашки газу. Шкіра навколо рани тепла, без плям. Пульс на периферичних артеріях збережений.

 • Гангрена, що розплавляє тканини

Анатомічні форми:

— епіфасціальна (клостридіальний целюліт, епіфасціальна газова гангрена);
— субфасціальна (клостридіальний некротичний міозит).

За клінічним перебігом:

— блискавична;
— гостра.

Комментировать

Нажмите для комментария

  Ми на Facebook

  Найпопулярніше

  Вибір редакції