Новини

На Кіровоградщині у 26 школах перевищено допустимий рівень радіації

Держсанепідслужба Кіровоградської області разом із ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМНУ», у 2012-2015 роках обстежила понад 1700 будівель, серед яких дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, лікарні, бібліотеки, адміністративні будівлі. Значні перевищення були зафіксовані у 346 з них. Критичні показники, які потребують негайних протирадонових заходів, виявлено у 26 навчальних закладах області. У приміщеннях шкіл Компаніївського, Бобринецького та Гайворонського районах зафіксовано критичну активність радону в повітрі, що у 20-46 разів перевищує нормовані граничні показники. Тривалий вплив таких доз випромінювання на організм дитини значно підвищує імовірність захворювання на рак легенів та онкологічних захворювань крові. Перебування у таких приміщеннях загрожує захворюванням на рак легенів через 5-15 років.

«Ми розробили комплексну програму захисту населення від впливу іонізуючого випромінювання в регіоні. Там передбачили низку заходів боротьби з радоном. Але наразі не в усіх містах та районах області прийняли подібні регіональні програми», — зазначив Юрій Брюм, заступник директора ДУ «Кіровоградській обласний лабораторний центр Держсанепідслужби».

На сайті Держсанепідслужби у Кіровоградській області функціонує посилання на інтерактивну карту із показниками ЕРОА радону-222 у повітрі приміщень навчальних закладів області.

Європейські країни активно впроваджують заходи із убезпечення населення від шкідливого впливу радіоактивних елементів. Натомість Україна лише робить перші кроки у цьому напрямку. Серед населення досі на сформована культура експлуатації житла. Газ радон може потрапляти у помешкання через тріщини у підлозі, місця стиків стін і підлоги, підвали. Крім того, радон надходить до людського організму через воду із джерел водопостачання. Радон впливає на поширення захворювань на рак легенів, а також, що вже доведено науковцями, викликає у дітей захворювання на лейкемію.

Начальник Маловисківського міжрайонного управління Держсанепідслужби в Кіровоградській області Анатолій Оперчук навів моніторингові дані, що за 2014 рік у Кіровоградській області показник смертності становить 374.2 на 100 тисяч населення.

Відповідно до канцер-реєстру України, місто Кіровоград та Кіровоградська область посідають перші рядки у загальній кількості онкозахворювань серед населення України, показник раку легенів у цій місцевості майже наполовину більший за середню величину по країні.

Активісти з Кіровоградського місцевого осередку ВЕГО «МАМА-86» та ГО «Територія успіху» організували круглий стіл за участі екологів, представників Держсанепідслужби, посадовців ОДА.  Захід став майданчиком для актуалізації теми та винайдення спільних підходів до вирішення проблеми. У резолюції, яку направили до органів місцевого самоврядування, наголосили на необхідності виконання протирадонової програми в регіоні.

Читайте також: У Кіровограді з’явилась сучасна кардіохірургічна операційна

Комментировать

Нажмите для комментария