Кожен рік в сезон холодів сімейні лікарі стикаються зі збільшенням кількості випадків ГРВІ та простудних захворювань, що супроводжуються кашлем. Цей рік не є винятком.
Кашель при ГРВІ є наслідком надмірного утворення мокротиння в дихальних шляхах одночасно з порушенням її відтоку і / або властивостей (плинності, в’язкості, адгезивності).
Кашель — рефлекторна, захисна пристосувальна реакція організму, спрямована на виведення сторонніх речовин і / або патологічно зміненого трахеобронхіального секрету.
У фізіологічних умовах кашель грає лише допоміжну роль в процесах очищення дихальних шляхів, тому що основними механізмами санації є мукоциліарний кліренс і перистальтика дрібних бронхів.
Мукоциліарний кліренс (МКЦ) забезпечується адекватною роботою миготливого епітелію слизових, війки якого постійними коливальними рухами «виштовхують» слиз з дихальних шляхів у проксимальному напрямку. При цьому швидкість виведення трахеобронхіального слизу з нижніх ДП залежить не тільки від функціональної активності миготливого епітелію, а й від реологічних властивостей самого секрету.
При розвитку запальних процесів відзначається значне погіршення його реологічних параметрів і, як наслідок, — утруднене виведення.
Причиною цього є зміна якісного складу слизу при запаленні (збільшення концентрації нейтральних і кислих глікопротеїнів та ін.) Одночасно відзначається гіперпродукція слизу. Крім цього, в результаті запалення розвиваються функціональні або структурні порушення миготливого епітелію, що призводить до порушення мукоциліарної активності. Все це обумовлює неадекватний МЦК і сприяє накопиченню мокротиння.
Густа в’язка мокрота не тільки ускладнює відкашлювання, але і служить хорошим середовищем для розмноження патогенної мікрофлори. Саме тому одним з найбільш частих ускладнень ГРВІ є трахеїти і бронхіти.
Таким чином, основним завданням при кашлі є його пом’якшення, тобто переведення виділень дихальних шляхів з густою і в’язкою форми в більш рідку, яка легше видаляється при кашлі.
Важливими складовими успішного лікування кашлю є:
- питний режим — чим більше рідини п’є людина, тим більш рідкою стає мокрота.
- умови навколишнього середовища — важко вилікувати кашель в умовах занадто перегрітого та сухого повітря.
Актуальним для лікаря є вибір муколітиків при захворюваннях ВДП, що супроводжуються кашлем. В
класифікації сучасних мукоактівних засобів виділяють три групи:
- Мукогідранти
- Муколитики
- Мукорегуляторов
Детальніше про кожну групу читайте в наступній публікації.
Комментировать