Статті

Кардіостимуляція в разі повторної рефлекторної непритомності: коли вона виправдана?

Близько половини населення всього світу хоча б раз в житті переносить непритомність. Найчастіше вони не призводять до яких-небудь серйозних наслідків. Однак у літніх пацієнтів, а також хворих з важкими випадками непритомності подібні епізоди можуть істотно знижувати якість життя, а також бути причиною важких травм.

Провідним методом профілактики непритомності з рефлекторним механізмом дії є запобігання настання подій, що провокують непритомність, тоді як користь і доцільність кардіостимуляции у таких пацієнтів залишалася невивченою. У зв’язку з чим метою обговорювали дослідження стало вивчення ефективності кардіостимуляции у пацієнтів з важкими рефлекторними непритомністю і асистолієй, індукований при виконанні тилт-тесту.

 методи

У дослідження включалися пацієнти 40 років і старше, кожен з яких мав хоча б два несподіваних важких непритомності і індукований свідомість під час тилт-тесту з асистолией більше 3 секунд. Важкими вважалися часті непритомності, що погіршують якість життя, а також непритомність без або з дуже коротким продромальний період.

Всім пацієнтам имплантувався двокамерний кардіостимулятор. Далі пацієнти рандомізованих в групи активної і неактивної кардіостимуляции.

Первинною кінцевою точкою був перший рецидив непритомності.

 результати

У дослідження було включено 127 пацієнтів, середній вік яких склав 62 роки, 65% з них були чоловіками.

Медіана спостереження за учасниками склала 11.2 місяці. За цей час в групі неактивній кардіостимуляції було зареєстровано статистично значимо більше число непритомності: 34 (53%) проти 10 (16%); p = 0.00005.

Невеликі асоційовані з імплантованим девайсом небажані реакції реєструвалися у 4% пацієнтів.

 висновок

Таким чином, у пацієнтів 40 років і старше, що мають важку рефлекторну непритомність, індуковану під час тилт-тесту з асистолієй, двокамерна кардіостимуляція істотно знижує частоту повторної непритомності.

 

джерело:

Brignole M, et al. Eur Heart J. 2020. doi: 10.1093 / eurheartj / ehaa936

Комментировать

Нажмите для комментария