23 лютого 1924 року у Південній Африці народився Аллан Маклеод Кормак.
Фізик, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини 1979 року «за винайдення комп’ютерної томографії», яку він розробив з Годфрі Хаунсфілдом.
Саме фізик Аллан Кормак і інженер Годфрі Хаунсфілд стали першими, кому вдалося сконструювати у 1971 році перший комерційний апарат КТ.
Якщо бути точним, то сконструювали КТ ще в 1969 році, але тоді в пристрої було безліч недопрацювань.
Існує легенда, що фінансування томографа забезпечила група «Бітлз«. Хаунсфілд працював у відомій компанії звукозапису EMI, яка уклала контракт з тоді ще маловідомими «Бітлами». Пластинки несподівано почали продаватися величезними тиражами, і EMI перерахувала частину прибутків на доробку сканера.
Але історія створення бере початок з 1895 року. Саме в цей час німецький фізик Вільгельм Рентген відкриває новий вид променів – на сьогоднішній день ми знаємо їх як рентгенівське випромінювання.
Згодом у 1917 році математик з Австрії — Йоганн Радон вивів інтегральне перетворення функції багатьох змінних.
А у 1937 році математик з Польщі — Стефан Качмаж основуючись на роботі Йоганна винайшов спосіб знаходження приблизного рішення великої системи лінійних алгебраїчних рівнянь.
Саме на основі цієї методики і був створений перший комерційний КТ-сканер. Але в ті роки ще не було умов для створення комп’ютерної томографії.
У 1959 році невролог з Америки — Вільям Олдендорф запропонував ідею сканування голови людини за допомогою рентгенівських променів, а потім реконструювати рентгеноконтрастність шарів. Дана ідея з’явилася вченому після того, як він вперше побачив в роботі апарат для вибраковування фруктів – який виявляв наявність підмороженої (спорченної) ділянки фруктів.
Вільям Олдендорф побудував прототип КТ-сканера. Він отримав патент на «випромінюючий апарат для вивчення обраних зон внутрішніх об’єктів, прихованих щільним матеріалом».
Таким чином 1-й КТ-сканер був розміщений в лікарні Аткінсон Морлі в Лондоні. А 1-ша комп’ютерна томографія мозку — була здійснена 1 жовтня 1971 року.
У 1975 році Хаунсфілд і Олдендорф одержали премію Ласкера за винайдення томографа. У 1979 році Хаунсфілд і Кормак отримали Нобелівську премію з медицини.
Комментировать