Вибір редакції Дихальна система Інтерв'ю спеціаліста Інфекційні захворювання Пульмонологія і фтизиатрія Терапія

Інтерв’ю з лікарем-пульмонологом Світланою Гук на актуальну тему

Зараз епоха вірусних захворювань. Пандемія Covid-19 — своєрідний виклик медицині і суспільству.  Чи напрацювали вже лікарі чіткі схеми патогенетичного і симптоматичного лікування вірусу і його ускладнень? Поки всі в очікуванні етіологічного лікування.

 •  Так, останнім часом лікарі відчувають себе більш впевнено в боротьбі за пацієнта з Covid. Стрімко накопичується власний досвід, лікарі всього світу щиро діляться своїми напрацюваннями. Вже нема відчуття розгубленості, яке ми відчували на початку.

 

Яке місце займають антибіотики і кортикостероїди в лікуванні ковідних пневмоній?

 • При лікуванні пацієнтів з легким перебігом Covid – ніякого місця, в такому випадку категорично не показані ані ті, ані інші. Якщо хвороба має середньо-важкий чи важкий перебіг — кортикостероїди використовуються активно, а от місце антибіотиків лише там, де ситуація доведена до бактеріального ускладнення. Тобто, далеко не в усіх пацієнтів навіть з середньо-важким чи важким перебігом вони знадобляться.

 

Чим, за Вашими спостереженнями, відрізняється клінічна картина коронавірусу у порівнянні з вірусом грипу? Як на Вашу думку різняться віруси Covid-19 і віруси SARS-Cov 2003 року  і MERS- Cov 2012  року?

 •   В першу чергу — кількістю хворих. Та і смертність від Covid видається більшою, ніж від грипу. MERS-CoV теж має високі показники летальності, але меншу захворюваність. Щоб зробити більш-менш обґрунтовані співставлення — треба володіти достовірною статистикою та високим відсотком обстежень населення.

 

Наскільки доцільним є карантин, локдаун і соціальні обмеження? Чи існує таке поняття як колективний імунітет при ковід-пандемії? Наскільки виправдані очікування від вакцини і як довго триватиме поствакцинальний імунітет?

 •  Карантинні міри звичайно ж доцільні, але важливо їх не постулювати, а виконувати. Це залежить і від свідомості громадян і від контролю за виконанням. Поняття колективний імунітет звичайно існує, для будь-якої інфекції. Він відображає відсоток несприйнятливих до інфекції громадян. А цю несприйнятливість можна здобути або перехворівши на дану інфекцію, або зробивши щеплення від неї. Поки що прогностично ані той ані той шлях не вбачається гарантом тривалого захисту, але як є…

 

З Вашої точки зору, наскільки виправдані очікування від вакцини і як довго триватиме поствакцинальний імунітет?

Як впливає на загальне здоров’я зменшення соціальної активності людей?

 • Я не вважаю, що зменшення саме соціальної активності впливає на такі показники, як захворюваність цукровим діабетом чи серцево-судинними захворюваннями. Можливо є вплив на психічний стан, ситуація, коли люди мають менше активності ніж зазвичай, може відображатися на психологічному стані. Але на сьогодні люди більш активні в інтернет ресурсі, ніж в реальному житті, що не є здоровим і мені здається не дуже гарним напрямком в суспільстві. На такі показники, як гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, більше впливають гіподинамія і переїдання. Якщо люди не ходять в офіс, в ресторан і в гості, ніщо їм не заважає гуляти в парку, бігати і продовжувати фізичну активність і покращувати рівень свого здоров’я, звертаючи увагу на свій щоденний режим і беручи відповідальність на себе за своє повсякденне життя.

 

Як змінилися показники захворюваності на туберкульоз, бронхіальну астму, алергічні захворювання?

 • Ми зараз говоримо про зовсім різні етіологічні чинники захворювань. Можна висловити припущення, що  карантин зменшує захворюваність будь-якими інфекційними захворюваннями, зокрема на туберкульоз. У мене нема точних цифр, тому що я – практичний лікар і не займаюся статистикою, але цифри відкриті, я думаю, і можна подивитися при бажанні. Щодо бронхіальної астми і алергічних захворювань – це генетичні захворювання, на них, звісно, впливають зовнішні чинники, але вони не мають визначального значення.

 

Який відсоток хворих переносить Covid в легкій формі? Скільки хворих вимагає госпіталізації?

 • Я працюю лише з тими, хто вимагає госпіталізації, бачу вже середньо важких і важких, і не можу сказати напевне, скільки пацієнтів звертається на первинну ланку до сімейного лікаря.  В літературі дається цифра 80% легкого перебігу Covid. Відповідно 15-20% — вимагає госпіталізації. Хоча  на мій особистий погляд, ця кількість складає 10%, ми будемо орієнтуватися на офіційну статистику.

 

Як часто виникають Covid -пневмонії? Наскільки вони небезпечні?

 • Дуже сучасне актуальне питання. Зараз відбувається гіпердіагностика пневмоній завдяки широкому розповсюдженню комп’ютерної томографії. Те ураження легень, що відбувається при Covid і грипі, це не є бактеріальний процес, найчастіше то є вірусіндуковане ураження легень, то ж воно не лікується антибіотиками. Дуже часто виникає такий процес, навіть при легкій формі, якщо роблять КТ. Малий відсоток ураження легень не потребує спеціального призначення препаратів, це один із симптомів Covid, який може не супроводжуватися зменшенням сатурації і не потребує окремої корекції. Ці зміни, ці матові скельця, що ми бачимо, зникнуть з часом, хоча відбувається це досить повільно. Тобто, характерною особливістю цієї пневмонії, є небактеріальний процес. Було доречно на мій погляд знайти для даного ураження інший термін.

 

Які існують грізні ускладнення і чи існує статистика?

 • Оскільки статистика це окремий фах, я можу сказати свої клінічні спостереження. Найчастіше ми бачимо тромботичні ускладнення в судинній системі, набагато рідше – бактеріальні ускладнення в легенях, інколи навіть з септичним компонентом. Трапляються ураження серця у вигляді міокардиту, і також можна роздивлятися як ускладнення Covid – перехід у декомпенсований стан хронічних захворювань. Якщо, наприклад, людина мала проблеми з серцево-судинною системою, то на фоні Covid проблема може перейти у більш важкий стан або навіть у критичну стадію.

 

Що обрати, чи активна життєва позицію, чи ізоляція?

 • Я вважаю, що потрібне поєднання і включення здорового глузду. Якщо так сталося, що людина захворіла, вона має знати, що робити і до кого звернутися. Але для того, щоб не захворіти, треба притримуватися розумних карантинних мір і не відвідувати великі скупчення народу в торгівельних і розважальних центрах, наприклад, або в ресторанах і закладах громадського харчування, користуватися по необхідності масками. Це стосується не лише Covid, а будь-яких вірусних захворювань. Бажано не хворіти. І хотілося б ще раз підкреслити і озвучити таку нудну думку, що думати про здоров’я треба не лише тоді, коли хвороба вже прийшла, а весь час, кожен день підтримувати рівень свого здоров’я завдяки фізичній активності, правильному харчуванню і емоційній гігієні.

 

Медичний журналіст, Ольга Компанієць

Комментировать

Нажмите для комментария

  Ми на Facebook