Інформаційний бюлетень ВООЗ
Січень 2016 р.
Основні факти
- Збудник хвороби, викликаної вірусом Зіка — це вірус, переносниками якої є комарі роду Aedes.
- У людей з хворобою, викликаною вірусом Зіка, зазвичай спостерігається лихоманка, висипання на шкірі (екзантема) і кон’юнктивіт. Ці симптоми зазвичай зберігаються протягом 2-7 днів.
- В даний час специфічного лікування і вакцини не існує.
- Найбільш ефективний спосіб профілактики — захист від укусів комарів.
- Відомо, що вірус циркулює в Африці, Північній і Південній Америці, Азії та Тихоокеанському регіоні.
Введення
Вірус Зіка — це поширюється вірус, переноситься комарами, який був вперше виявлений у макак резус в Уганді в 1947 році в рамках роботи мережі моніторингу за лісовий формою жовтої лихоманки. Потім, в 1952 році вірус був виявлений у людей в Уганді та в Об’єднаній Республіці Танзанія. Спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, зареєстровані в Африці, Північній і Південній Америці, Азії та Тихоокеанському регіоні.
- Рід: флавівіруси
- Переносник: комарі роду Aedes (зазвичай кусають вранці, ближче до вечора і ввечері)
- Резервуар: невідомий
Ознаки і симптоми
Інкубаційний період (час від моменту контакту з вірусом до появи симптомів) хвороби, викликаної вірусом Зіка, точно не відомий, але, ймовірно, становить кілька діб. Симптоми захворювання схожі на симптоми інших арбовирусных інфекцій, таких як лихоманка денге: це гарячка, шкірний висип, кон’юнктивіт, біль у м’язах і суглобах, нездужання і головний біль. Ці симптоми зазвичай слабко виражені і зберігаються протягом 2-7 днів.
Під час великих спалахів у Французькій Полінезії в 2013 р. і в Бразилії в 2015 р. національні органи охорони здоров’я повідомляли про можливі неврологічних та аутоімунних ускладнень хвороби, викликаної вірусом Зіка. Нещодавно місцеві органи охорони здоров’я Бразилії відзначили зростання числа випадків розвитку хвороби, викликаної вірусом Зіка, як у загальній популяції, так і серед немовлят, які народилися з микроэнцефалией, на північному сході країни. Органи, що займаються вивченням спалахів захворювання, повідомляють про зростання кількості фактів, що підтверджують зв’язок між інфікуванням вірусом Зіка і микроэнцефалией. Тим не менше для кращого розуміння зв’язку між розвитком микроэнцефалии у немовлят і інфікуванням вірусом Зіка необхідні подальші дослідження. Крім цього, вивчаються і інші можливі причини.
Передача інфекції
Вірус Зіка передається людям при укусі заражених комарів роду Aedes, в основному виду Aedes aegypti, що мешкають в тропічних регіонах. Ці ж комарі є переносниками лихоманки денге, чикунгуньи і жовтої лихоманки.
Перші повідомлення про спалахи хвороби, викликаної вірусом Зіка, надійшли із Тихоокеанського регіону у 2007-2013 роках (острова Яп і Французька Полінезія відповідно), а також у 2015 році з Америки (Бразилія і Колумбія) і Африки (Кабо-Верде). Крім того, більш ніж у 13 країнах Північної і Південної Америки були зареєстровані окремі випадки інфікування вірусом Зіка, що свідчить про його швидкому поширенні.
Діагностика
Для діагностики хвороби, викликаної вірусом Зіка, застосовують метод ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції) і виділення вірусу із зразків крові. Серологическая діагностика може бути утруднена, оскільки цей вірус здатний до перехресної реакції з іншими флавивирусами, такими як вірус лихоманки денге, вірус Західного Нілу і вірус жовтої лихоманки.
Профілактика
Наявність комарів-переносників і місць їх розмноження вказує на значний ризик інфікування вірусом Зіка. Профілактика і контроль захворюваності засновані на скорочення чисельності комарів шляхом усунення джерела (знищення і перетворення місць розмноження) і зниження ймовірності контакту людей з комарами.
Для цього можна використовувати репеленти, носити одяг (бажано світлих тонів), закриває якомога більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар’єри, такі як сітки, закриті двері і вікна, а також протимоскітний полог для сну. Крім цього важливо позбуватися від можливих місць розмноження комарів, для чого слід спорожняти, очищати або накривати ємності, в яких може накопичуватися вода: відра, квіткові горщики, автомобільні шини.
Необхідно приділяти особливу увагу і надавати допомогу тим, хто не в змозі забезпечити собі належний захист, зокрема, дітям, хворим і літнім людям.
Під час спалахів хвороби органи охорони здоров’я можуть давати вказівки з розпилення інсектицидів. Для обробки відносно великих водойм можна також застосовувати ларвіциди — інсектициди, рекомендовані Схемою ВООЗ з оцінки пестицидів.
Туристи повинні дотримуватися основні описані вище заходи безпеки для захисту від укусів комарів.
Лікування
Хвороба, викликана вірусом Зіка, зазвичай протікає легко і не вимагає специфічного лікування. Люди, інфіковані вірусом Зіка, мають багато відпочивати, пити достатньо рідини і приймати звичайні препарати для усунення болю та лихоманки. При посиленні симптомів необхідно звернутися за медичною допомогою та рекомендаціями. В даний час вакцини від цієї хвороби не існує.
Діяльність ВООЗ
ВООЗ надає допомогу країнам у здійсненні контролю над хворобою, викликаною вірусом Зіка, за допомогою наступних заходів:
- посилення епіднагляду;
- оснащення лабораторій всім необхідним для виявлення вірусу;
- співпраця з країнами в цілях знищення популяцій комарів;
- розробка рекомендацій по наданню допомоги в клінічних умовах за особами, інфікованими вірусом Зіка, і спостереження за ними; а також
- визначення і підтримка пріоритетних напрямів в дослідженнях хвороби, викликаної вірусом Зіка і її можливих ускладнень.
Комментировать