Вибір редакції Статті

Грип та ГРВІ: недооцінена загроза під час пандемії

Грип та ГРВІ загроза під час пандемії - МедПросвита

Напружена ситуація з пандемією COVID-19 дещо змістила акценти та відвела на задній план проблеми сезонних захворювань (ГРВІ та грип). Однак загроза грипу та інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ) продовжує залишатися серйозною епідеміологічною та соціальною проблемою для України, що зберігається і зараз — на період пандемії нової коронавірусної інфекції.

Відомо, що серед населення можуть циркулювати одномоментно віруси різних серотипів і штамів. Відзначається тенденція, коли в популяції циркулює одночасно кілька різних респіраторних вірусів, тому поєднання збудників ГРВІ в людини може бути різним: декілька вірусів одночасно або поєднання вірусів і бактерій. Цей факт ускладнює проведення імунопрофілактики грипу та вибір ефективних препаратів для лікування.

Епідеміологія грипу

Найчастіше джерелом інфекції є хворі на грип. Грип та ГРВІ передаються повітряно-крапельним шляхом, аліментарним і контактно-побутовим шляхом. Вірус грипу має велику вірулентністю і контагіозність, тому грип поширюється дуже швидко, особливо серед організованих колективів (дитячі садки, школи тощо).

Найбільш епідемічно значущими для людини є віруси грипу типів А і В, найменш — тип С. Грип A викликає пандемії; грип B — епідемії, що поширюються повільно; грип C виникає спорадично, викликаючи легкі захворювання, найчастіше зустрічаються у дітей.

Інкубаційний період грипу в середньому становить від 12 годин до 2 днів. Можливість зараження максимальна в перші 3-4 дні від маніфестації симптомів захворювання.

Клінічна картина грипу

Вірус грипу вражає дихальну систему і викликає яскраво виражені симптоми. Для дебюту захворювання характерні різкий підйом температури тіла, головний біль, сухий кашель, біль у м’язах, підвищена стомлюваність.

Симптоми грипу та ГРВІ схожі, але перший має більш швидкий початок і яскраво виражені ознаки інтоксикації. ГРВІ або «застуда» проявляється повільніше і зазвичай дебютує з катаральних явищ. Грип починається раптово — з лихоманки, ознобу, головного болю, болю в м’язах і суглобах, парестезії, загальної слабкості, а потім – з приєднанням сухого кашлю. Нежить проявляється нечасто.

Захворювання зазвичай триває 5-7 днів. У літніх людей з ослабленим імунітетом або хронічними захворюваннями він може викликати такі грізні ускладнення як пневмонія, бронхіт, порушення роботи серця, отит тощо.

Профілактика грипу

Важливі профілактичні заходи включають дотримання принципів здорового способу життя (фізична активність, відсутність шкідливих звичок, повноцінне харчування з достатньою кількістю вітамінів і мікроелементів), заходи гігієни (часте миття рук, регулярне провітрювання приміщень, використання одноразових носових хусток і рушників) і вакцинацію.

ГРВІ

Найчастішою причиною ГРВІ стають аденовіруси (90%), респіраторно-синцитіальний вірус та риновірус. Бактеріальні інфекції значно рідше викликають гострі респіраторні захворювання. Інфекційні запальні захворювання дихальної системи є найчастішими інфекційними захворюваннями в світі.

 

Читайте рубрику: Новини МедПросвита| Територія пацієнта

Комментировать

Нажмите для комментария