Кардіологія

Фактори ризику серцево-судинних захворювань

Фактори ризику серцево-судинних захворювань

Немодифіковані та модифіковані фактори ризику серцево-судинних захворювань. Куріння, алкоголь, ожиріння, цукровий діабет, стрес, підвищення рівня холестерину у крові, професійна шкідливість.

Відомо, що найкращий спосіб запобігти розвитку будької хвороби полягає в ліквідації її причини.

Загалом усі факторичинники ризику поділяються на дві групи:

  • ті, на які ми не можемо впливати (не модифіковані)

  • і ті, на які ми можемо впливати ( модифіковані).

Коротко зупинимось на характеристиці вказаних вище чинників.

Немодифіковані фактори ризику

Стать дуже важливий не модифікований фактор ризику захворювань серця та судин. У молодому та середньому віці інфаркт міокарда значно частіше розвивається у чоловіків. В міру старіння зростає вірогідність цього захворювання у жінок. Вони починають хворіти пі ля менопаузи, оскільки зменшується вивільнення жіночих статевих гормонів (естрогенів), що захищають судини від розвитку атеросклерозу. У віці 65-84 років частота захворювань серцевоудинної системи серед чоловіків і жінок є майже однаковою.

Вік є наступним немодифікованим фактором ризику. Чим старшою є людина, тим більшою є загроза виникнення захворювання серцево-судинної системи.

Минають роки, ми старіємо і наше серце стає більш вразливим. Його стінки потовщуються, м’яз не може повністю розслаблятися, знижується скоротлива здатність серця. Водночас спостерігається зниження еластичності та ущільнення стінки судин. Саме тому хвороби серцевоудинної системи (ішемічна хвороба серця, артеріальна гіпертензія, порушення ритму) частіше зустрічаються в осіб старшого віку.

Пам’ятайте! Багато проблем зі здоров’ям у старшому віці можна уникнути за умови дотримання раціонального харчування та здорового способу життя.

Дослідження показали, що в осіб старшого віку, які регулярно виконують фізичні вправи, ризик смерті з причини серцевих захворювань значно менший порівняно з особами, які ведуть малорухливий спосіб життя.

Пам’ятайте! Ніколи не пізно змінити свій спосіб життя на більш здоровий.

Обтяжена спадковість ще один важливий немодифікований фактор ризику.

Лікарі вже давно помітили, що певні види хвороб, у тому числі і серцево-судинні, носять сімейний характер. Іншими словами, проблема виникає ще задовго до народження людини.

Чим більше факторів ризику Ви маєте, тим вищі у Вас шанси захворіти. Але, зазвичай, наявність перерахованих вище немодифікованих чинників ризику є недостатньою для розвитку інфаркту міокарда. Як правило, безпосередньою причиною хвороби є дія якогось із модифікованих факторів. На щастя, на ці чинники ми можемо впливати. Уникаючи їх ми значно знижуємо ризик розвитку захворювання. Завжди пам’ятайте про це!

Модифіковані фактори ризику

Тільки не куріть!

Одне з провідних місць серед модифікованих факторів ризику розвитку захворювань серцево-судинної системи, і не лише її, займає куріння. До захворювань, які воно зумовлює, належать інфаркт міокарда, артеріальна гіпертензія, різні види раку, більшість хронічних захворювань легень, порушення обміну речовин, імпотенція тощо.

Небезпечним є також і пасивне куріння. Пасивний курець у середньому за день вдихає кількість диму, рівну викуреним одній чи двом сигаретам. Існують дані, згідно яких пасивне куріння щороку забирає життя 50 тисяч людей зі серцево-судинними захворюваннями і 5 тисяч – через рак легень.

На сьогодні відомо, що нікотин не є єдиною шкідливою речовиною, яка поступає в наш організм з тютюновим димом. Надзвичайно небезпечними є і важкі метали (хром, нікель, свинець та інші), які містяться в димі. Вони здатні накопичуватися у Вашому організмі і практично не виводяться з нього. Важкі метали є в усіх видах цигарок («легких» чи «важких»), незалежно від фірми виробника. Крім цього, тютюновий дим містить чадний газ, що погіршує транспорт кисню кров’ю. Нині весь світ вважає куріння непристойною, згубною для здоров’я справою. Куріння прирівнюють до таких захворювань, як наркоманія та алкоголізм. Але на відміну від останніх, курці можуть подолати свою шкідливу звичку без допомоги медицини. Звичайно, за умови, якщо вони цього справді прагнуть.

Як кинути курити?

Марк Твен колись казав: «Нема нічого легшого, ніж кинути курити. Я сам робив це десятки раз».

Але ви повинні кинути куріння раз і назавжди. Ми маємо надію, що наші поради Вам в цьому допоможуть. Перш за все треба знайти для себе потужну мотивацію. Наприклад :

  • Я хочу довше жити, а цигарка мене повільно вбиває.

  • Я зроблю це для тих, кого люблю (дружина, чоловік, діти).

  • Якщо секс займає важливе місце у Вашому житті, не забувайте, що нікотин пришвидшує розвиток імпотенції.

  • Якщо Ви любите спорт, то достатньо уявити курця з 10- 15 річним стажем, який задихається при підійманні на 2-ий чи 3-ій поверх.

Якщо Ви не можете відразу кинути курити, доцільно застосувати підготовку. За тиждень до наміченої дати змініть вид цигарок на такий, який Вам ніколи не подобався, викурюйте тільки половину цигарки, надайте перевагу «легким» цигаркам тощо.

Пам’ятайте! Бажання закурити появляється раптово протягом кількох секунд і зникає через декілька хвилин. Цей час треба чимось себе зайняти, наприклад, можна випити склянку холодної води, з’їсти моркву, яблуко, цукерку, пожувати жуйку. Іноді полегшення приносять дихальні вправи (глибоке дихання). У найважчі хвилини повторюйте як заклинання: “Я не курю, я не є залежним від цигарок. Кинути курити мій свідомий вибір”. Ваш розум повірить у це швидше, ніж можете сподіватись.

У цей складний для Вас період треба якнайбільше часу проводити на свіжому повітрі, зайняти чимось руки і думки.

Якщо Вам вдалося позбутися цієї згубної звички, Ви молодець. Однак пам’ятайте! Достатньо лише однієї цигарки, щоб потяг до куріння відновився.

Чи шкідливий алкоголь?

Результати ряду досліджень стверджують, що споживання малих доз алкоголю пов’язане зі зниженням частоти виникнення інфаркту міокарда та атеросклерозу. Проте залишається нез’ясованим той факт, чи це є чинник, який працює самостійно, чи він діє в парі з іншими, що знижують частоту серцевоудинних захворювань.

Відомо, що червоне вино не тільки зумовлює незначне зростання ліпопротеїдів високої щільності («добрих» жирів), але й містить поліфеноли речовини, які мають протиатеросклеротичну дію. Тому вживання невеликої кількості червоного вина (не більше одного келиха за добу) може корисно впливати на серце та судини.

Малою дозою алкоголю на добу вважається : для чоловіків 500мл пива або 250 мл сухого вина, або 60 мл горілки; для жінок удвічі менше. Споживання алкоголю в більшій кількості є небезпечним для здоров’я, оскільки збільшується ризик розвитку захворювань серця, гіпертонічної хвороби, інсульту, ушкоджується печінка тощо.

У чому небезпека гіпертонічної хвороби?

Неконтрольовані підвищення артеріального тиску є надзвичайно небезпечними. Вони несуть загрозу виникнення інфаркту міокарда та інсульту, а також сприяють прогресуванню серцевої недостатності.

Гіпертонічна хвороба є одним із найпоширеніших захворювань цивілізації. Зазвичай її виявляють випадково. Підвищення тиску часто не супроводжується жодними скаргами, або вони є неспецифічними: біль голови, неспокій, втомлюваність. Тому протягом довгого часу людина може і не здогадуватися про наявність у неї артеріальної гіпертензії.

Звідки ж береться підвищений артеріальний тиск? Його виникненню сприяє ряд чинників, а саме: надмірна маса тіла, зловживання алкоголем, мала фізична активність, неправильне харчування, стреси, побічна дія ліків, спадкова схильність. Вчасне виявлення артеріальної гіпертензії та своєчасний початок лікування — шанс зберегти добрий стан здоров’я і повноцінне життя.

Рівень тиску тісно пов’язаний з масою тіла. Багато хворих на артеріальну гіпертензію страждають ожирінням. Для нормалізації тиску їм інколи достатньо лише схуднути.

Підвищенню артеріального тиску сприяє кухонна сіль. Тому намагайтеся не досолювати їжу, не вживайте маринадів, консервованих продуктів та копченостей. У вказаних продуктах міститься до 90% прихованої солі, яку ми їмо.

Пам’ятайте! Внаслідок підвищення артеріального тиску можуть виникнути такі скарги:

    • Ранковий біль голови.

    • Погіршення зору.

    • Задишка під час фізичного навантаження.

    • Задишка в лежачому положенні, серцебиття і аритмії.

    • Набряки стоп і гомілок.

    • Часте нічне сечовиділення.

Отже будьте уважні і у разі появи таких скарг негайно зверніться до лікаря.

Цукровий діабет наш таємний ворог

Цукровий діабет це хвороба, в основі якої лежить порушення обміну речовин в організмі людини. Найхарактернішою ознакою цього захворювання є підвищення вмісту глюкози (цукру) у крові.

Цукровий діабет захворювання, яке зазвичай розвивається поступово.

Пам’ятайте! Особливо небезпечний діабет своїми ускладненнями. До найнебезпечніших з них належить розвиток атеросклеротичних змін у судинах, які зумовлюють ішемічну хворобу серця, інсульт, гангрену ніг. Цукровий діабет може призвести до ниркової недостатності, сліпоти і необхідності ампутувати кінцівку.

Цукровий діабет – одна з найдревніших хвороб людства, яка набула особливої актуальності в наш час. Всесвітня організація охорони здоров’я визнала цю недугу хворобою цивілізації. Це означає, що цукровий діабет провокується сучасними умовами життя і уражає щораз більшу кількість людей.

Засвоєння цукру організмом відбувається завдяки гормону підшлункової залози – інсуліну. Якщо його замало або органи менш чутливі до нього, то розвивається цукровий діабет.

Існує два основних типи цукрового діабету :

    • Діабет 1-ого типу, який раніше називали інсулінозалежним. Він переважно зустрічається у дітей та молодих осіб (до 30 років). Причиною його виникнення є недостатнє вироблення інсуліну.

    • Діабет 2-ого типу, що раніше називався інсулінонезалежним, частіше виникає в осіб старшого віку. Його причиною є зменшення чутливості організму до інсуліну, в результаті чого більшість глюкози, що всмокталась з травної системи, залишається у крові.

Пам’ятайте! Цукровий діабет можна запідозрити у разі появи таких скарг:

    • Сильна спрага.

    • Часте сечовиділення.

    • Посилене відчуття голоду.

    • Різке схуднення без видимої причини.

    • Загальна слабкість.

    • Сонливість.

    • Нудота і блювота.

    • Дратівливість.

    • Дихання з солодкавим (іноді кислим) запахом. можливий запах ацетону.

    • Зниження зору, двоїння предметів, відчуття туману перед очима.

У разі розвитку цукрового діабету 1-ого типу прояви більш виражені. Іноді діабет 2-ого типу починається без жодних скарг, однак майже завжди спостерігається надмірна маса тіла.

Цукровий діабет можна виявити, досліджуючи вміст цукру в крові натщесерце. Рівень глюкози можна вимірювати у венозній ( забір з вени) і капілярній ( забір з пальця) крові. Останній метод часто застосовується для самостійного визначення рівня цукру хворими за допомогою невеликого апарату, що називається індивідуальним глюкометром. Нормальний рівень глюкози крові натще — 3,3–5,5 ммоль/л.

Пам’ятайте! Розвиток цукрового діабету 2-ого типу найчастіше зумовлюється неправильним харчуванням – висококалорійним і багатим на жири, яке призводить до ожиріння та ушкодження підшлункової залози.

Якщо Ви запідозрите наявність у себе цукрового діабету, треба:

    • Як найшвидше звернутися до лікаря.

    • Дотримуватись дієти. Виключити з харчування цукор, мед, варення, печиво, цукерки, морозиво та інші солодощі. Ці продукти містять цукор, що швидко всмоктується, і призводить до значного зростання глюкози у крові. В раціоні повинні переважати фрукти, овочі та рослинні жири (олії). Порції повинні бути невеликими, але харчуватися треба часто.

    • Уникати гіподинамії і використовувати кожну можливість рухатися, адже це є важливим елементом Вашого лікування. Коли Ви щось робите, глюкоза у крові перетворюється на енергію, таким чином її рівень зменшується.

    • Не курити.

    • Не зловживайте алкогольними напоями.

Ожиріння – шлях до хворого серця

Нормальна маса тіла є важливим чинником, що зумовлює добрий загальний стан здоров’я. Навіть незначна надмірна маса збільшує ризик розвитку захворювань серця.

Причин надмірної маси тіла є багато, але найчастіше в цьому винні ми самі. Протягом останніх десятиліть значно зросло споживання жирів та цукру, що є прямою дорогою до ожиріння. Наші пращури їли лише натуральні продукти з великою кількістю клітковини і мали значно менше проблем із зайвою масою. Ми ж дедалі частіше споживаємо висококалорійні напівфабрикати.

Пам’ятайте! Важливе значення має не тільки склад їжі, але й характер харчування. Ми їмо нерегулярно, великими порціями, часто всього один – два рази на день.

Механізм розвитку ожиріння дуже простий. Після їди глюкоза та жири, що знаходились у спожитих продуктах, через кров надходять у жирові клітини. Там вони перетворюються в жир, який є одним із основних джерел енергії в нашому організмі. Частина жиру, яка непотрібна на даний момент, відкладається про запас у жировій клітковині, яка є в кожного, але кількість її різна. Коли ми багато їмо і мало рухаємося, тоді жиру накопичується чимраз більше. Як наслідок збільшується маса нашого тіла.

Пам’ятайте! Коли ми товстішаємо, збільшується кількість жирових клітин, але, коли ми втрачаємо масу, їхня кількість не змінюється, і вони будуть терпеливо чекати, доки ми знову перестанемо дотримуватись дієти. Тому варто зрозуміти, що зменшення маси тіла можна досягнути і утримати лише тоді, коли кардинально змінити стиль життя і харчування.

Нормальна маса є різною для різних людей. Вона залежить не тільки від зросту, статі та будови тіла, але й від того, який відсоток маси тіла становить жирова клітковина і як вона розміщена.

Для того, щоб оцінити свій тип будови тіла, міцно обхопіть свій правий зап’ясток кистю лівої руки. Якщо середній палець заходить на великий, Ви маєте худорляву будову, якщо вони лише доторкаються – середню, а якщо не сходяться – то міцну.

Показником, який окреслює тип будови і показує, де переважно відкладається жир, є відношення обводу талії до обводу стегон. Для його визначення потрібно виміряти стрічкою обвід талії на рівні пупка (при цьому треба розслабитись і не втягувати живіт) і обвід стегон в найширшому місці. Після чого ділимо обвід талії на обвід стегон. Якщо отримана величина показника є більшою за 1 (обвід талії більший ніж обвід стегон), то

реєструється будова тіла за типом «яблуко», що вказує на відкладання жиру переважно в ділянці живота. Якщо отримане число менше за 1, то спостерігається тип будови «грушка» і відкладання жиру реєструється переважно на стегнах. Ожиріння за типом «яблуко» є небезпечнішим, оскільки пов’язане з більшим ризиком розвитку серцево-судинних захворювань.

Найпопулярнішим параметром для оцінки живлення є індекс маси тіла (ІМТ). Він становить масу тіла в кілограмах поділену на зріст в метрах піднесений до квадрату.

ІМТ =маса тіла(кг) /(зріст(м))2

Про нормальну масу тіла можемо говорити тоді, коли цей індекс у межах 20-25 кг/м2. Недостатній масі тіла відповідає ІМТ<20. Значення в межах 25-30 кг/м2 відповідає надмірній масі тіла, більше 30 кг/м2 ожирінню, яке загрожує здоров’ю людини.

Наприклад, пані Оксана важить 67 кг і має зріст 1,60 м. Визначте ІМТ і дайте йому оцінку.

ІМТ= 67кг/1,62м2 = 26кг/м2

ІМТ дорівнює 26кг/м2, що відповідає надмірній масі тіла.

Ми рекомендуємо Вам користуватися саме цим показником, оскільки він є досить інформативним і його просто розрахувати.

Існує багато дієт, які обіцяють швидке зменшення маси тіла. Кожна з них має різну ефективність. Однак пам’ятайте, що втрачати масу тіла треба поступово (не більше 1 кг на тиждень). За умови швидкої втрати Вам буде надзвичайно складно її втримати.

Найкращим шляхом для зменшення масии є поступове обмеження харчового раціону і активний руховий режим. Не живіть за принципом: «Що б ще з’їсти, щоб схуднути». Народна мудрість говорить : “Не треба жити, щоб їсти, а треба їсти, щоб жити”.

Раціональне харчування – складна проблема, над якою сьогодні активно працюють лікарі різних спеціальностей. Триває активна дискусія, предметом якої є ефективність щоденного підрахунку калорій, які поступають з їжею. Одні автори переконливо відстоюють ефективність такого методу схуднення, інші заперечують доцільність його застосування. Ми не претендуємо на участь у цій дискусії. Хочемо лише відзначити, що кожна людина, яка прагне правильно харчуватися, мусить

    • знати, як працюють система обміну речовин і органи травлення,

    • розуміти природу продуктів харчування, їх властивості і склад.

Лише в такий спосіб можна дотримуватися раціонального харчування і розробити оптимальний для себе його індивідуальний режим.

Якщо Ви віддаєте перевагу підрахунку кілокалорій (ккал), то першим кроком є визначення величини їх витрати множенням маси тіла на число, яке відображає вашу фізичну активність. Для осіб, що ведуть сидячий спосіб життя це число дорівнює 25, у разі помірно фізично активного способу життя 30, а за значної фізичної активності – 35.

Наприклад, Пан Олег важить 85 кг і веде помірно активний спосіб життя. Які він має енергетичні витрати?

Енергетичні витрати = 85х30=2550ккал/день Підрахувавши свої енерговитрати, вживайте їжу так,

щоб вона принесла Вам дещо менше кілокалорій.

Звичайно, це лише один із методів нормалізації маси тіла. Можливо, для Вас кращими будуть інші. Сьогодні існує багато літератури, присвяченої проблемам схуднення. Оберіть оптимальний для себе метод, адже головним у даному випадку є результат.

Пам’ятайте! Зниження маси тіла на 10 % зменшує ризик виникнення серцево-судинних захворювань на 20 %.

Підвищення рівня холестерину у крові

Холестерин – це жироподібна речовина, що життєво необхідна людині. Він входить до складу оболонок (мембран) усіх клітин організму. Багато холестерину містить нервова тканина. Він є джерелом для утворення багатьох гормонів. Для всіх цих потреб в організмі утворюється більш ніж достатньо холестерину. Однак, людина ще споживає його з їжею і часто в досить великій кільксті. Основним джерелом цієї речовини служать жирні тваринні продукти. За умови їх значного вмісту в раціоні харчування збільшується концентрація холестерину у крові і він з необхідного для організму людини друга перетворюється в смертельного ворога.

Проте не весь холестерин крові небезпечний. Прийнято говорити про так званий «добрий» і «поганий» холестерини. Однак як речовина він весь однаковий, просто перебуває у крові в різних сполуках з іншими жировими та білковими речовинами, що називаються ліпопротеїдами. Одні з них (ліпопротеїди низької щільності) несуть холестерин із кров’ю в периферичні тканини з печінки, де він синтезується. Якщо цих сполук утвориться занадто багато або порушується їхній розпад, у крові зростає концентрація холестерину. І тоді ліпопротеїди низької щільності можна назвати «поганими». Справа в тому, що холестерин проникає у стінку кровоносних судин. Там він накопичується в атеросклеротичній бляшці, яка звужує просвіт судини й утруднює плин крові.

Атеросклеротичні бляшки бувають різними. Найнебезпечніші з них, характеризуються великим вмістом холестерину і тонким покриттям зі сполучної тканини. Воно легко розривається, і бляшка сприяє утворенню тромбу. Найчастіше тромб росте і закриває, як корок, просвіт судини. Плин крові зупиняється, частина міокарда, що постачається цією судиною, залишається без кисню та поживних речовин і відмирає. Якщо такий процес відбувається в серці, розвивається інфаркт міокарда, якщо в мозку — мозковий інсульт. Початок таким небезпечним захворюванням дає підвищений рівень холестерину (ХС), що знаходиться в «поганих» ліпопротеїдах низької щільності (ЛПНЩ). У розгорнутому лабораторному аналізі ліпідів (жирів і жироподібних речовин) крові цей показник позначається скорочено — ХС ЛПНЩ.

Але у крові містяться й інші «добрі» ліпідно-білкові комплекси. Їх називають ліпопротеїдами високої щільності (ЛПВЩ). ЛПВЩ захоплюють і видаляють холестерин з місць його накопичення в стінці кровоносних судин. «Очищаючи» судини від надлишку холестерину, ЛПВЩ запобігають утворенню атеросклеротичних бляшок. Чим вищим є вміст у крові ХС ЛПНЩ (холестерину в «поганих» комплексах) і чим нижчий рівень ХС ЛПВЩ (холестерину в «добрих» комплексах), тим швидше розвивається атеросклероз.

На щастя, рівень холестерину у крові можна знизити. Для цього намагайтеся змінити свій спосіб життя: більше рухайтеся, відмовтеся від куріння, дотримуйтесь низькокалорійної дієти.

Основою всіх дієт, що сприяють зниженню холестерину, є зменшення споживання жирів тваринного походження (жирне м’ясо, субпродукти, вершкове масло, жирні молочні продукти, жирні сорти сиру, здобна випічка тощо). Замініть більшість тваринних жирів рослинними оліями: соняшниковою, маслиновою, кукурудзяною. З маргаринів вибирайте тільки м’які сорти (у баночках, а не в пачках). У помірній кількості дозволяються молочні продукти зі зниженим вмістом жиру, нежирні сири (не більш 30% жирності), пісне м’ясо, випічка на рослинних жирах чи м’яких маргаринах, смажена риба, смажена на рослинних жирах картопля.

Яйця дозволяється вживати тільки у вареному вигляді і не більше двох на тиждень.

Частіше використовуйте у своєму раціоні продукти зі зниженим вмістом жиру і холестерину: хліб з борошна грубого помолу, каші, макаронні вироби, знежирені молочні продукти, всілякі овочеві страви і фрукти.

З м’ясних продуктів слід віддати перевагу курятині, індичатині, телятині. Причому з птиці до її приготування треба видаляти жир і шкіру. Рекомендуємо збільшити споживання риби, особливо морської.

Якщо ви любите десерти, віддайте перевагу тим, які не містять жиру, вершків і цукру. Найкращим є фруктовий десерт.

Зверніть особливу увагу на регулярне споживання продуктів, що знижують рівень холестерину в організмі і збільшують його виведення. Вони містять розчинну клітковину і при варінні утворюють желеподібну масу. Це вівсяні пластівці (геркулес), яблука, сливи, різні ягоди. Регулярно вживайте бобові продукти (квасоля, горох).

Під час приготування їжі уникайте смаження, частіше відварюйте, тушкуйте, запікайте. Використовуйте посуд зі спеціальним покриттям, що не вимагає додавання жиру під час приготування їжі.

За умови ретельного дотримання такої дієти можна досягти зниження рівня холестерину у крові на 5-10%.

Якщо дотримання дієти протягом 6-8 тиж не призведе до бажаного зниження рівня загального холестерину крові (менше 5 ммоль/л), а ризик розвитку захворювань, викликаних атеросклерозом, залишається високим, то лікар може запропонувати вам ліки, що знижують холестерин. Таких препаратів зараз багато. Однак пам’ятайте, що не можна займатися самолікуванням, наслухавшись реклам про чудодійні і безпечні харчові додатки. Порадьтеся з лікарем, адже серед харчових додаток ефективними є лише ті, що містять компоненти їжі, які впливають на вміст холестерину (наприклад, препарати розчинної клітковини), однак їхня ефективність є нижчою, аніж добре налагодженої дієти. Харчові додатки лише можуть доповнити адекватно підібране харчування.

Серед медикаментів, що використовуються для зниження рівня холестерину у крові, на особливу увагу заслуговують статини. Ці препарати в звичайних дозах знижують холестерин на 20-40%. Але не лише це спонукає лікарів призначати статини. Нині на підставі серйозних наукових досліджень доведено, що ці ліки не лише знижують холестерин крові, але й покращують перебіг атеросклерозу, зменшують смертність від серцевосудинних захворювань і загальну смертність. За допомогою спеціальних досліджень судин серця було показано, що лікування статинами сповільнює ріст атеросклеротичних бляшок і навіть зумовлює їх зворотній розвиток (зменшення).

Кардіологи всього світу дотримуються думки про те, що кожна людина після 320 років повинна знати свій рівень холестерину у крові (зробити лабораторний аналіз крові). Якщо холестерин підвищений, існує небезпека розвитку атеросклерозу і важких серцево-судинних захворювань.

Табл.2. Рекомендовані показники ліпідів крові

Ліпіди

Рекомендовані значення

Загальний холестерин

менше 5 ммоль/л

Тригліцериди

менше 1,7 ммоль/л

Холестерин ліпопротеїдів високої щільності

більше 1 ммоль/л

Холестерин ліпопротеїдів низької щільності

менше 3 ммоль/л

Стрес

Стрес це реакція організму на оточення. Він є свідомою, емоційною або фізіологічною реакцією людини на подразники, труднощі та небезпеку, що є у нашому житті.

До типових проявів постійного стресу належать:

    • поганий сон;

    • часте пробудження вночі;

    • сновидіння з кошмарами;

    • відчуття напруження м’язів та болю голови зранку після пробудження ;

    • напружені стосунки з друзями чи співробітниками тощо.

Стрес викликає в нашому організмі багато змін. Протягом кількох секунд він здатен активізувати нашу нервову систему і зумовити викид гормонів надниркових залоз (в основному адреналіну), що автоматично готують організм до втечі або боротьби. Це проявляється прискоренням серцебиття, підвищенням артеріального тиску, збільшенням здатності крові до утворення тромбів — все це сприяє виникненню захворювань серця, а особливо інфаркту.

Окрім негативного впливу на серцеву систему стрес також зумовлює:

    • порушення травлення,

    • розлади з боку гормонального гомеостазу та нервової системи,

    • погіршення розумової діяльності,

    • запаморочення та болі голови,

    • хвороби шкіри.

Якщо нам не вдається зняти напругу, організм виснажується і проявляється руйнівна дія стресу. Перший свій удар він наносить по найбільш вразливих наших органах зокрема по серцю.

Стійкість до стресів залежить від самої людини, від її темпераменту. Особи, що мають спокійний характер і є оптимістами, легше долають стреси порівняно з похмурими та песимістами. Самотні люди важче переносять різні психічні навантаження, ніж ті, які мають велику родину та багато друзів. Безперечно багато залежить і від рівня освіченості та вміння розслаблятися, які набуваються з досвідом. Проте найважливішою все-таки є підтримка близьких людей.

Тепер настав час нам поговорити про те, як зробити себе стійкими до стресу. В цьому Вам допоможе дотримання таких порад:

  1. Перш за все потрібно відмовитися від усього, що руйнує Ваші сили, тобто від шкідливих звичок (не пийте міцну каву чи чай, не зловживайте алкоголем, не куріть).

  2. Організуйте свій день так, щоб мати час на відновлення організму, тобто на відпочинок.

  3. Розвивайте в собі повагу до себе танавколишніх. Ваші переконання, думки почуття є так само важливими як переконання, думки і почуття інших. Ви маєте право на висловлення своєї думки, маєте право помилятися, маєте право сказати «ні» або «не розумію».

  4. Бережіть родинні та дружні зв’язки, будьте готові допомагати іншим. Розуміння того, що ми комусь потрібні, піднімає нашу самооцінку і дозволяє легше долати власні клопоти.

  5. Найчастіше нас турбують незакінчені справи. Отже треба доводити до кінця малі та великі починання. Це є один із секретів зменшення стресу. Радійте кожному закінченому етапові і лише після цього переходіть до наступного. Якщо ви щось робите, зосередьтесь на цьому, а не розпорошуйте свою увагу на інше.

Однак бувають ситуації, коли Вам не вдається уникнути роздратування. Що робити в такому разі? Сподіваємося Ви зможете розслабитися, якщо виконаєте щось із наведеного нижче:

    • Словесне розслаблення. Зручно сядьте і заплющіть очі. Розслабте м’язи. Спокійно дихайте і повторюйте в думках слова, які є для Вас приємними (це може бути молитва, приказка, фрагмент вірша або пісні).

    • Глибоке дихання. Під час вдиху надуйте живіт. Тоді опуститься діафрагма, і легені зможуть набрати більше повітря. Потім зробіть видих, рахуючи до п’яти. Найкраще це робити біля відчиненого вікна.

    • Одноманітне заняття. Допомагає заспокоїти нерви і відключитися від оточення домашня робота. Важливо, щоб вона була простою та досить одноманітною (миття посуду, прасування).

    • Закрийте очі, порахуйте від десяти до одного, згодом сформулюйте собі якесь запевнення (наприклад:

«Мене охопив спокій, роздратування мене покидає»). Повторіть це кілька разів, після чого порахуйте від одного до десяти.

Професійна шкідливість

Сьогодні все частіше говорять про шкідливий вплив на здоров’я чинників, з якими ми маємо контакт під час професійної діяльності. Нині доведено, що особливий вплив ці шкідливі фактори виявляють на молодий організм.

Відомо, що деякі шкідливі речовини (їх ще називають ксенобіотики) можуть уражати стінку судин і провокувати ранній розвиток інфаркту міокарда та інсульту. У людей, які тривало контактують з ксенобіотиками, зазвичай реєструють важчий перебіг захворювання.

У людини, яка перенесла інфаркт міокарда і знову повернулася на шкідливу роботу, збільшується вірогідність повторного епізоду захворювання.

Якщо у Вас шкідлива професія, то її необхідно змінити. Пам’ятайте, що здоров’я не купиш за гроші. Це найдорожча річ, яку можна легко втратити, але важко повернути

Комментировать

Нажмите для комментария