Новини

Фахівці НІССХ ім. М.М. Амосова відвідали Бердянськ та Маріуполь у рамках Всеукраїнського проекту «Зупинити епідемію серцево-судинних катастроф»

17-18 вересня у рамках другого етапу проекту «Зупинити епідемію серцево-судинних катастроф» відбувся виїзд до міст Бердянськ Запорізької та Маріуполь Донецької областей головного позаштатного спеціаліста МОЗ України за спеціальністю «Хірургія серця і магістральних судин у дорослих» д. мед. н. К.В. Руденка, та бригади фахівців Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова та Інституту педіатрії акушерства і гінекології.

Другий етап проекту спрямований на більш детальне вивчення реальної ситуації з серцево-судинними захворюваннями у віддалених від обласних центрів районах, вдосконалення та підвищення доступності усіх верств населення до якісної медичної допомоги – своєчасної діагностики та лікування.

У рамках програми робочого візиту на базах Бердянського територіального медичного об’єднання та Маріупольської міської лікарні № 2 відбулися науково-практичні конференції за участю міських кардіологів, терапевтів, педіатрів, лікарів сімейної медицини, швидкої допомоги та інших фахівців. Як завжди, фахівці НІССХ імені М.М. Амосова та ІПАГ не тільки розповіли про новітні методи, які застосовуються у сучасній практиці, про своє бачення організації взаємодії та наступності при лікуванні хворих з серцево-судинними патологіями, а й вислухали інформацію від колег про місцеві проблеми та бачення щодо їх вирішення. Були обговорені суттєві моменти ефективної та злагодженої співпраці фахівців високоспеціалізованих закладів охорони здоров’я та лікарів первинної та вторинної ланки з урахуванням місцевих особливостей.

Так, серйозною проблемою Бердянська та прилеглих районів є високий рівень тяжких серцево-судинних захворювань. У 2014 році у місті зафіксовано 188 випадків гострого інфаркту міокарда з летальністю 30 %. Ці тривожні показники пов’язані з недостатнім рівнем діагностичної бази, відсутністю фармако-інвазівної стратегії у лікуванні гострого коронарного синдрому, критично низькою кількістю тромболітичних препаратів на балансі відділу охорони здоров’я. У місті практично не застосується догоспітальний тромболізис. Гостро стоїть логістична проблема – відстань до найближчого ангіографа, який розташований у Запоріжжі – 200 км.

З метою стабілізації та поліпшення вкрай несприятливої ситуації з серцево-судинними захворюваннями прийнято рішення про підписання угоди про практичну та методичну допомогу між міським відділом охорони здоров’я та НІССХ імені М.М. Амосова.

У Маріуполі також дуже складна ситуація з діагностичним обладнанням, нема бюджетної ангіографічної установки, а приватний ангіограф не вирішує проблем міста, приватно-державне партнерство не налагоджено. Повністю використані засоби для тромболітичної терапії. При цьому слід відзначити позитивну динаміку з лікуванням гострого інфаркту міокарда, летальність від нього складає 11,8 %. Звертає на себе увагу один з найкращих в Україні рівень догоспітального тромболізису.

У разі вирішення питання оснащення необхідним обладнанням кардіологічного відділення Маріупольської лікарні швидкої допомоги та враховуючи кваліфікований кадровий потенціал та ентузіазм місцевих лікарів, воно має усі можливості стати центром діагностики та лікування хворих на серцево-судинні захворювання, в тому числі й екстреної допомоги при гострому інфаркті міокарда.

Київські та місцеві фахівці провели спільне обстеження та консультації найбільш складних пацієнтів. У Бердянську всього було обстежено 46 дорослих та 35 дітей з міста, прилеглих районів та м. Мелітополь. Під час огляду виявлена велика кількість хворих зі зниженою фракцією викиду. 26-літній пацієнт з діагнозом «гострий міокардит» екстрено скерований на лікування до НІССХ імені Амосова.

У Маріуполі оглянуто 77 дітей та 58 дорослих. Більшість хворих були скеровані на діагностику та лікування до НІССХ імені М.М. Амосова. Жінка, у якої виявлена велика пухлина порожнини серця, екстрено доставлена до Інституту для проведення ургентного оперативного лікування.

За підсумками візитів були проведені робочі зустрічі К.В. Руденка з міським головою Бердянська О.А. Бакайом та міським головою Маріуполя Ю.Ю. Хотлубєєм, під час яких обговорені реальні шляхи покращення допомоги хворим на серцево-судинні захворювання та підвищення їх доступності до високоспеціалізованої допомоги.

Довідково

Всеукраїнський проект Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова «Зупинити епідемію серцево-судинних катастроф» стартував у вересні 2014 року у Черкасах. Відбулися поїздки до Сумської, Житомирської, Полтавської, Запорізької, Вінницької областей, міст Богуслав та Бровари Київської області та Новоград-Волинський Житомирської, Дніпропетровської, Тернопільської, Волинської та Рівненської області, Львівської (з відвідуванням Турківського району), Хмельницької, Одеської, Івано-Франківської, Чернівецької, Чернігівської (у тому числі м. Прилуки) , Миколаївської, Херсонської, Донецької та Луганської областей.

Проект спрямований на вирішення низки питань підвищення якості надання медичної допомоги населенню та доступності високоспеціалізованої діагностики й лікування. Впровадження в усіх регіонах (з урахуванням місцевих особливостей) якісної та доступної діагностики, ургентної догоспітальної та госпітальної кардіохірургічної допомоги є питанням національної значущості.

Попередження виникнення випадків воднонітратної метгемогобінемії у дітей.

З метою попередження виникнення отруєння дітей під час приготування дитячого харчування на воді з індивідуальних колодязів Державна санітарно епідеміологічна служба України інформує.

У зв’язку із настанням весняного періоду та можливим надходженням забруднених паводкових та ґрунтових вод до джерел нецентралізованого водопостачання населення в країні є ризики виникнення випадків воднонітратної метгемогобінемії у дітей. Такі випадки пов’язані з приготуванням дитячого харчування на воді з індивідуальних колодязів, у якій вміст нітратів перевищував гігієнічні нормативи.

Однією з причин забруднення нітратами колодязів та каптажів є недотримання їхніми власниками вимог санітарних норм і правил при облаштуванні та утриманні колодязів, що робить воду непридатною для споживання.

Державна санітарно епідеміологічна служба України рекомендує населенню дотримуватися таких профілактичних заходів:

не використовувати воду з колодязів та каптажів джерел для приготування дитячого харчування;

місця облаштування бюветів, колодязів та каптажів джерел слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 50 м (для індивідуальних колодязів — не менше ніж 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод;

територію навколо колодязя, каптажу джерела чи бювету треба утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

у радіусі 50 м від бюветів, колодязів та каптажів джерел не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води;

забороняється влаштовувати бювети, колодязі та каптажі джерел у місцях, що затоплюються, зазнають розмивів, зсувів та інших деформацій, на понижених та заболочених територіях.

для утеплення і захисту колодязів та каптажів джерел від замерзання можна використовувати пінобетон, мати із чистої соломи, сіна, стружки тощо, але при цьому зазначений матеріал не повинен потрапляти у водозабір. Забороняється використовувати для цієї мети гній, перегній та інше.

З метою попередження виникнення випадків захворювання на водно-нітратну метгемоглобінемію у дітей, радимо керівникам пологових будинків або відділень здійснювати виписку новонароджених тільки при наявності результатів досліджень питної води на вміст нітратів (з нецентралізованих джерел водопостачання), за місцем проживання дитини.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook