У порівнянні з шимпанзе, нашими найближчими родичами в еволюції, люди особливо схильні до розвитку пізніх карцином — типу пухлин, які включають рак простати, грудей, легенів і колоректального раку, навіть при відсутності відомих факторів ризику, таких як генетична схильність або куріння.
Недавнє дослідження, проведене вченими з Медичної школи Сан-Дієго Каліфорнійського університету і Онкологічного центру Мура, допомагає пояснити, чому.
Дослідження, опубліковане 9 грудня 2020 року в FASEB BioAdvances, передбачає, що, принаймні, частково винна еволюційна генетична мутація, унікальна для людини.
«У якийсь момент еволюції людини ген SIGLEC12 — а точніше, білок Siglec-12, який він виробляє як частину імунної системи — зазнав мутацію, яка позбавила його здатності розрізняти «своїх» і «чужих» ( клітини тіла від мікорбів), тому тілу потрібно було позбутися від нього» , — сказав старший автор Аджіт Варки, доктор медицини, заслужений професор Медичної школи Каліфорнійського університету в Сан-Дієго і Онкологічного центру Мура.
«Але той ген не повністю покинув людство — схоже, що ця дисфункціональная форма білка Siglec-12, вийшла з ладу і тепер стала тягарем для меншості людей, які все ще виробляють його».
При дослідженні зразків нормальної і злоякісної тканини дослідники виявили, що приблизно 30 відсотків людей, які все ще виробляють білки Siglec-12, більш ніж в два рази більше схильні до ризику розвитку пізньої стадії раку протягом свого життя в порівнянні з людьми, які не можуть виробляти хибний Siglec-12.
Зазвичай гени, які кодують такі дисфункціональні білки, з часом видаляються організмом, і приблизно дві третини населення планети перестали виробляти білок Siglec-12. Шимпанзе все ще виробляють нормально функціонуючий Siglec-12.
Коли команда Ніссі Варки взяла намір виявити Siglec-12 в зразках незлоякісною тканини з використанням антитіл проти білка, приблизно 30 відсотків зразків були позитивними, як і очікувалося на основі генетичної інформації. Тобто це ще раз підтвердило припущення, що така мутація спостерігається у третини населення. Більшість зразків запущеного раку з тих же популяцій були позитивними на білок Siglec-12.
Дивлячись на іншу популяцію пацієнтів з колоректальним раком на пізній стадії, дослідники виявили, що понад 80 відсотків пацієнтів мали функціонуючу форму хибного гена SIGLEC-12, і у цих пацієнтів результат був гірший, ніж у меншості пацієнтів без нього.
«Ці результати припускають, що меншість людей, які все ще можуть виробляти білок, піддаються набагато більшому ризику розвитку раку на пізній стадії», — сказав Ніссі Варки.
За словами Аджіта Варки, ця інформація важлива, оскільки її можна використовувати для майбутньої діагностики та лікування.
Команда зробила прорив, розробивши простий аналіз сечі, який можна було б використовувати для визначення присутності дисфункционального білка, і «ми також могли б використовувати антитіла проти Siglec-12 для вибіркової доставки хіміотерапевтичних препаратів до пухлинних клітин, що несе дисфункціональних білок, не пошкоджуючи незлоякісні клітини» , — сказав він.
Комментировать