Артеріальная гіпертензія і цукровий діабет. Аналіз рекомендацій «Цукровий діабет, переддіабет і серцево-судинні захворювання» Європейського кардіологічного товариства (ESC) та Європейської асоціації з вивчення діабету (EASD)
В.А. Скибчик, Т.М. Соломенчук
Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицького
ВСТУП
Цукровий діабет (ЦД) на сьогодні вважаєт ься однією із найважливіших проблем у всьому світ і. Значне соціальне значення ЦД полягає у пост ійному збільшенні кількост і хворих на ЦД, зрост анні інвалідизації т а смерт ност і серед цих пацієнт ів, що вимагає величезних фінансових зат рат .
За оцінкою дослідників в усьому світ і сьогодні налічуют ь 195 млн хворих на ЦД. У найближчий час їх чисельніст ь зрост е до 330 млн, а у 2030 р. досягне 500 млн пацієнт ів. Приблизно у половини хворих ЦД залишаєт ься недіагност ованим упродовж т ривалого часу внаслідок його асимпт омного перебігу. Паралельно із зрост анням поширеност і сут т т т єво підвищилась і смерт ніст ь внаслідок ЦД, основними причинами якої є інфаркт міокарда (ІМ) т а інсульт . Виявилося, що пат огенет ичні механізми впливу ЦД на розвит ок кардіальної пат ології мают ь більшу значиміст ь і вагу, ніж т радиційні класичні факт ори — гіперхолест еринемія, куріння, ожиріння, арт еріальна гіперт ензія (АГ) тощо.
АГ є найчаст ішим захворюванням, що супроводжує перебіг ЦД. За даними численних досліджень у 65–90% хворих на ЦД відзначают ь АГ, т обт о у 2–3 рази част іше, ніж у загальній популяції (Teuscher A. et al., 1989; Salomaa V.V. et al., 1991). Результ ат и дослідження UKPDS (UK Prospective Diabetes Study Group, 1998a, b) свідчат ь, що ефект ивне зниження підвищеного арт еріального т иску (АТ) призводит ь до 51% зниження ризику макросудинних ускладнень у хворих на ЦД, конт роль за гіперліпідемією — до 36 % зниження смерт ност і у них внаслідок ішемічної хвороби серця (ІХС), а рет ельна корекція рівня глікемії — до 16 % зниження част от и розвит ку ІМ. Тобт о регулювання АТ за своєю ефект ивніст ю щодо покращання прогнозу перебігу ІХС у хворих на ЦД займає пріорит ет не місце серед інших профілакт ичних вт ручань. Цю думку т акож підт римуют ь авт ори рекомендацій із ЦД, переддіабет у і серцево-судинних захворювань (CCЗ), нещодавно виданих Європейським кардіологічним т оварист вом (European Society of Cardiology — ESC) і Європейською асоціацією з вивчення діабет у т у (European Association for the Study of Diabetes — EASD) (Ryden L. et al., 2007) .
У рекомендаціях ESC і EASD значну увагу приділено епідеміологічним і пат офізіологічним проблемам, пов’язаним із АГ у пацієнт ів із ЦД, пит анням взаємовпливу цих захворювань на загальний серцево-судинний ризик, визначенню цільового рівня АТ т а вибору гіпот ензивного засобу у хворих з цією поєднаною пат ологією.
АГ У ПАЦІЄНТІВ ІЗ ЦД ТА СЕРЦЕВО-СУДИННИ Й РИЗИК
Авт ори ост анніх рекомендацій зазначают ь, що АГ виникає вт ричі част іше у пацієнт ів з ЦД порівняно з особами, які мают ь нормальний обмін глюкози (Teuscher A. et al., 1989; Salomaa V.V. et al., 1991).
АГ є факт ором швидкого прогресування діабет ичної нефропат ії. Ст ійке підвищення АТ у хворих на ЦД прискорює перехід ст адії мікроальбумінурії в ст адію прот еїнурії, призводит ь до прогресуючого зниження клубочкової фільт рації і підвищення рівня креат иніну в крові. Саме внут рішньоклубочкова гіперт ензія є основним факт ором прогресування пат ології нирок при ЦД.
Причини розвит ку АГ при ЦД 1-го і 2-го т ипу подібні, однак част от а окремих її варіант ів різнит ься залежно від т ипу діабет у. У хворих на ЦД 1-го т ипу основною причиною АГ є діабет ична нефропат ія. Її част ка ст ановить 90 % серед всіх інших причин (Walker W.G. еt al., 1987). У цих хворих підвищення АТ відзначаєт ься, як правило, через 10–15 років від почат ку ЦД і збігаєт ься за часом з появою прот еїнурії, т обт о ознак діабет ичного ураження нирок (Feener E.P., King G.L., 1997). У хворих на ЦД 2-го т ипу в 70–80% випадків АГ є наслідком есенціальної гіперт ензії, яка передує розвит ку ЦД. Тільки у 30 % хворих на ЦД 2-го т ипу вона розвиваєт ься внаслідок ураження нирок. Як правило, т акі пацієнт и мают ь надлишкову масу т іла, порушення ліпідного обміну, ознаки порушеної т олерант ност і до вуглеводів. Підвищення АТ на фоні інших ендокринопат ій у хворих на ЦД відзначают ь рідко: не част іше ніж в 10% випадків. Слід вказат и, що у пацієнт ів з ЦД 1-го т ипу част іше підвищуєт ься діаст олічний АТ, що зумовлено первинним ураженням судин нирок із розвит ком вт оринної АГ. Нат оміст ь при ЦД 2-го т ипу част іше підвищуєт ься сист олічний АТ.
В даний час ЦД і АГ розглядают ься як взаємопов’язані хвороби, кожна з яких водночас є додат ковим чинником ризику розвит ку ат еросклерозу т а ССЗ. Внаслідок їх поєднання посилюєт ься дисфункція ендот елію, виникают ь мікроі макросудинні ускладнення, значно підвищуєт ься АТ, розвивают ься гіперт рофія міокарда, ішемія т а серцева недост ат ніст ь т ь (Shehadeh A., Regan T.J., 1995). Наявніст ь діабет ичної нефропат ії посилює підвищення АТ, замикаючи хибне коло. У дослідженнях MRFIT (Multiple Risk Factor Intervention Trial) (Stamler J. et al., 1993; Brancati F.L. et al., 1997) і PROCAM (PROspective CArdiovascular Munster Study) (Assman G. et al., 2002) було підт верджено, що порівняно із хворими без ЦД, у пацієнт ів з ЦД 1-го т ипу т а АГ ризик розвит ку ССЗ вищий у 1,7 раза, у хворих на ЦД 2-го т ипу т а АГ — у 1,9 раза.
В епідеміологічному дослідженні Framinghаm Study було продемонст ровано, що за наявност і т ільки одного ЦД смерт ніст ь хворих від коронарної пат ології підвищуєт ься в 4 рази, інсульт ів — в 3–4 рази, порівняно з популяцією хворих, які не хворіют ь на ЦД. При приєднанні до діабет у АГ цей показник підвищуєт ься в 5–7 разів. Розвит ок діабет ичної нефропат ії на її фоні підвищує коронарну смерт ніст ь в 37 разів (Wilson P.W. et al., 1991). Мет ааналіз численних досліджень проблеми АГ показав, що підвищення АТ на 6 мм рт . ст . підвищує ризик розвит ку інсульт у на 40%, ІМ на 20%. Дані фінського дослідження Finnish Prospective Study т акож довели, що у хворих на ЦД із підвищеним АТ ризик мозкового інсульт у підвищуєт ься у більш ніж 3–4 рази (Hu G. et al., 2005). Саме т ому поєднання АГ i ЦД прогност ично дуже несприят ливе.
От же, ризик виникнення серцево-судинних ускладнень у пацієнт ів із ЦД і АГ сут т т т єво підвищений. Цей ризик може бут и ефект ивно знижений за допомогою раціональної гіпот ензивної т ерапії (клас І, рівень доказовост і В).
ЦІЛЬОВИЙ РІВЕНЬ АТ У ПАЦІЄНТІВ ІЗ ЦД І АГ
У хворих на ЦД, незалежно від т ипу, при наявност і АГ гіпот ензивна т ерапія повинна бут и особливо «агресивною» з мет ою досягнення зниження АТ нижче 130/80 мм рт . ст . (клас І, рівень доказовост і В).
Такий цільовий рівень АТ базуєт ься на результ ат ах Брит анського дослідження UKPDS-33 (1998) т а HOT (Hypertension Optimal Treatment) (Hansson L. et al., 1998), які засвідчили іст от не зниження розвит ку різних ССЗ, зокрема інсульт у т а пат ології нирок у пацієнт ів з «агресивним», а не звичайним, т ерапевт ичним принципом конт ролю гіперт ензії.
В дослідженні UKPDS-38 показано, що інт енсивна гіпот ензивна т ерапія знижує част от у діабет ичних ускладнень на 24 %, смерт ніст ь, пов’язану з діабет ом, — на 32 %, інсульт у — на 44 %, ймовірніст ь мікросудинних ускладнень — на 34%. Крім т ого, виявлено зменшення част ки хворих з прогресуючою рет инопат ією (на 34 %), мікроальбумінурією (на 29 %) і погіршенням гост рот и зору (на 47 %).
Як показали результ ат и дослідження HOT (Hypertension Optimal Treatment, 1998), зниження діаст олічного АТ менше 80 мм рт . ст . дост овірно знижувало ризик серцево-судинних ускладнень (на 48,5 %), част от у смерт ност і від серцево-судинних ускладнень (на 63 %) і загальну смерт ніст ь (на 41%), у порівнянні з діаст олічним АТ менше 90 мм рт . ст . (Hansson L. et al., 1998).
Зниження АТ нижче 130/80 мм рт . ст . (ідеально — нижче 125/75) рекомендовано хворим на ЦД у поєднанні з прот еїнурією, зниженою клубочковою фільт рацією і вираженою нефропат ією. Слід пам’ят ат и, що у т т аких пацієнт ів значне зниження АТ на почат ку лікування може спричинит и підвищення рівня сироват кового креат иніну. Однак у т ривалій перспект иві обрана «агресивна» т акт ика покращує ниркову функцію. На жаль, у повсякденній клінічній практ иці у більшост і хворих на ЦД т а АГ не вдаєт ься досягт и бажаного рівня АТ.
ТЕРАПЕВТИЧНА СТРАТЕГІЯ
Серед основних завдань гіпот ензивної т ерапії пацієнт ів з ЦД т а АГ слід виділит и т акі: 1) зниження АТ і попередження його негат ивних наслідків; 2) покращання ниркового т а серцево-судинного захист у; 3) зниження серцево-судинного ризику.
Значна кількіст ь досліджень із включенням хворих на ЦД довела, що найбільшу корист ь, пов’язану із раціональною гіпот ензивною т ерапією, от римано в основному за рахунок пост ійного конт ролю АГ. При цьому авт ори об’єднаних рекомендацій зазначают ь, що для зниження АТ однаково важливі як раціональна фармакот ерапія, т ак і зміна способу жит т т т я. Перш ніж призначит и гіпот ензивні лікарські засоби, у пацієнт ів із ЦД в обов’язковому порядку слід відкоригуват и немедикамент озну част ину т ерапії (дієт а, корекція маси т іла, опт имізація рухового режиму т ощо). Однак переважно немедикамент озні мет оди лікування є недост ат німи для адекват ного конт ролю рівня АТ (досягнення його цільового рівня). Переважна більшіст ь пацієнт ів із ЦД т а АГ пот ребуют ь фармакологічного вт ручання, яке т акож має свої особливост і.
З мет ою попередження серцево-судинних кат аст роф у хворих на ЦД для досягнення бажаного рівня АТ вже на почат ку т ерапії необхідно призначат и комбінацію декількох гіпот ензивних засобів (клас I, рівень доказовост і А).
ВИБІР ГІПОТЕНЗИВНО ГО ЛІКА РСЬКО ГО ЗАСОБУ У ПАЦІЄНТІВ З ЦД І АГ
У перших з низки багат ьох відомих досліджень із включенням підгруп хворих на ЦД ефект ивніст ь гіпот ензивних засобів порівнювали з плацебо. Переконливі дані щодо необхідност і заст осування гіпот ензивних засобів з мет ою сут т євого зниження ризику виникнення ССЗ от римано в плацебоконт рольованих дослідженнях HOT, SHEP (Systolic Hypertension in the Elderly Program) (Curb J.D. et al., 1996), Syst-EUR (Systolic Hypertension in Europe Trial Investigators) (Tuomilehto J. et al., 1999); HOPE (Heart Outcomes Prevention Evaluation Study Investigators, 2000), INDANA Steering Committee (Lievre M. et al., 2000). У цих дослідженнях діурет ики, ант агоніст и кальцію, блокат ори бет а-адренорецепт орів, інгібіт ори ангіот ензинперет ворюючого фермент у (АПФ) виявились значно ефект ивнішими у хворих на ЦД і АГ, ніж плацебо.
Так, наприклад, у багат оцент ровому рандомізованому плацебо-конт рольованому дослідженні HOPE (2000), в якому вивчали вплив інгібіт ора АПФ раміприлу на розвит ок серцево-судинних ускладнень у хворих на ЦД 2-го т ипу, в групі лікованих ним пацієнт ів (n=3577) (порівняно з т ими, хт о от римував плацебо) част от а первинної кінцевої т очки знизилась на 25 %, ІМ — на 22 %, інсульт у — на 33 %, серцево-судинної смерт і — на 24 %, реваскуляризації — на 17 %, розвит ку нефропат ії — на 24 %. Також відзначено дост овірне зниження ризику розвит ку ЦД на 30,2 % і част от и розвит ку ССЗ на 43,6 % (Yusuf S. et al., 2000).
У подальших вивченнях порівнювалась прот ект ивна ефект ивніст ь окремих гіпот ензивних засобів. Результ ат и свідчат ь, що у хворих на ЦД з підвищеним АТ найефект ивнішими щодо зниження серцево-судинного ризику і поліпшення прогнозу виявились лікарські засоби, які блокуют ь ренін-альдост ерон-ангіот ензинову сист ему (Estacio R.O. et al., 1998; Tatti P. еt al., 1998; Niskanen L. et al., 2001) Так, у дослідженні BENEDICT (Brusegan Bergamo Nephrologic Diabetes Complications Trial) інгібіт ор АПФ мав значну перевагу над ант агоніст ом кальцію у зменшенні мікроальбумінурії у хворих на ЦД 2-го т ипу, що надзвичайно важливо для покращання прогнозу і зниження ризику серцево-судинних ускладнень (Ruggenenti P. et al., 2004). В іншому дослідженні LIFE (Losartan Intervention For Endpoint reduction in hypertension Study, 2002) у хворих на ЦД, яким призначали ант агоніст и рецепт орів ангіот ензину II (АРАII) лозарт ан, ризик розвит ку первинної кінцевої т очки (серцево-судинна смерт ніст ь + інсульт + ІМ) знизився на 24,5 % (р=0,031), смерт і внаслідок серцево-судинних причин — на 36,6 % (р=0,028), внаслідок усіх причин — на 38,7 % (р=0,002), порівняно з групою осіб, які приймали блокат ор бет а-адренорецепт орів (ат енолол). Лозарт ан у пацієнт ів з АГ т а ЦД позит ивно впливав на клінічний перебіг захворювання, знижуючи ризик серцево-судинних ускладнень, смерт і і кількост і госпіт алізацій (Lindholm L.H. et al., 2002).
На основі результ ат ів проведених досліджень було зроблено висновок про т е, що інгібіт ори АПФ мают ь кардіопрот ект ивну і нефропрот ект ивну дію, через що збільшуєт ься т риваліст ь і покращуєт ься якіст ь жит т т т я хворих на ЦД. Згідно із сучасними даними, інгібіт ори АПФ рекомендуют ь призначат и всім хворим із наявною або скрит ою діабет ичною нефропат ією незалежно від т ипу ЦД і рівня сист емного АТ. Доза інгібіт ора АПФ підбираєт ься індивідуально для т ого, щоб підт римуват и рівень АТ у межах 125–130/75–80 мм рт . ст .
Авт ори об’єднаних рекомендацій ESC і EASD свої висновки базуют ь т акож на керівних принципах відомих у світ і організацій із вивчення ЦД. Однією із авт орит ет них організацій, яка визначає т акт ику ведення хворих на ЦД, безперечно є Американська діабет ична асоціація (АДА, American Diabetes Association /ADA). В ост анніх наст ановах АДА (2007) зазначено:
• інгібіт ори АПФ т а АРА-ІІ повинні бут и заст осовані у хворих на ЦД для лікування мікроі макроальбумінурії (за винят ком вагіт них жінок) (рівень доказовост і A);
• немає досліджень цілеспрямованого порівняння інгібіт орів АПФ т а АРА-ІІ. Однак є клінічні дослідження кожного з цих препарат ів, що підт верджуют ь наст упне:
• у пацієнт ів із ЦД 1-го т ипу з АГ т а будь-яким ст упенем альбумінурії інгібіт ори АПФ сповільнюют ь прогресування нефропат ії (рівень доказовост і A);
• у пацієнт ів із ЦД 2-го т ипу з АГ т а мікроальбумінурією АРА-ІІ довели свою ефект ивніст ь у сповільненні прогресування макроальбумінурії (рівень доказовост і A).
Тобт о, крім інгібіт орів АПФ, для лікування при АГ у хворих на ЦД 2-го т ипу як препарат и вибору можут ь заст овуват ись АРА-ІІ. Три великі дослідження — IDNT (Irbesartan in Diabetic Nephropathy Trial), IRMA-2 (Irbesartan in Type 2 Diabetes with MicroAlbuminuria), RENAAL (Reduction of Endpoints in Non-insulin-dependent Diabetes Mellitus With Angiotensin II antagonist Losartan) — переконливо довели ефект ивніст ь АРА-ІІ у хворих на ЦД 2-го т ипу з АГ т а нефропат ією.
В дослідженні IDNT порівнювали ефект ірбесарт ану, ант агоніст а кальцію амлодипіну і плацебо у 1715 хворих на ЦД 2-го т ипу т а АГ. Триваліст ь дослідження ст ановила 2,6 років. Ірбесарт ан знижував ризик розвит ку кінцевої т очки на 20 % (р=0,02) у порівнянні з плацебо і на 23 % у порівнянні з амлодипіном (р=0,006). Лікування ірбесарт аном сповільнювало погіршення ниркової функції на 50 %, знижувало част от у діалізу або т рансплант ації на 26 % у порівнянні з плацебо і на 34% у порівнянні з амлодипіном (Lewis E. J. et al., 2001).
В дослідженні IRMA-2 вивчали ефект ивніст ь ірбесарт ану у хворих на ЦД 2-го т ипу і мікроальбумінурією. 590 хворих от римували ірбесарт ан у дозі 300 або 150 мг на добу або плацебо прот ягом двох років. Част от а розвит ку кінцевих т очок була значно нижчою у групах лікованих ірбесарт аном хворих (5,2 і 9,7 % відповідно) у порівнянні із плацебо (14,9 %). Крім т ого, ірбесарт ан дост овірно част іше знижував прогресування діабет ичної нефропат ії (на 70 % част іше, ніж плацебо; р=0,0004) (Parving H.H. et al., 2001).
У дослідженні RENAAL, що включало 1513 хворих на ЦД 2-го т ипу із прот еїнурією і підвищеним рівнем креат иніну, порівнювали ефект лозарт ану (50–100 мг) і плацебо. Дослідження т ривало 3,4 роки. Лозарт ан знижував част от у підвищення концент рації креат иніну у крові на 25 % (р=0,006), розвит ок хронічної ниркової недост ат ност і — на 28 % (р=0,002), прот е не впливав на част от у смерт ност і. Рівень прот еїнурії був на 35 % нижчий у групі хворих, що от римували лозарт ан, ніж у групі плацебо (р<0,001) (Brenner B.M. et al., 2001).
От же, АРА-ІІ — лікарські препарат и першої лінії, з яких необхідно розпочинат и лікування АГ у хворих на ЦД 2-го т ипу з діабет ичною нефропат ією, мікроальбумінурією, прот еїнурією (American Diabetes Association,2007).
Крім позит ивного ренопрот ект орного ефект у, АРАІІ дост овірно зменшуют ь гіперт рофію лівого шлуночка, покращуют ь його діаст олічну функцію, сповільнюют ь ремоделювання арт ерій, мают ь церебропрот ект орні власт ивост і т ощо.
Таким чином, у схему раціональної гіпот ензивної т ерапії у пацієнт ів із ЦД т а АГ обов’язково повинні включат ись лікарські засоби — інгібіт ори ренін-ангіот ензинової сист еми (клас I, рівень доказовост і А). Цілеспрямований конт роль мікроальбумінурії т а АТ, що досягаєт ься у першу чергу внаслідок заст осування ефект ивних доз інгібіт орів АПФ т а АРА-ІІ, дост овірно знижує част от у мікроі макроваскулярних ускладнень ЦД 1-го і 2-го т ипів (клас І, рівень доказовост і А).
Хоч експерт и ESC i EASD наголошуют ь, що у хворих на ЦД для досягнення бажаного рівня АТ вже на почат ку т ерапії необхідно призначат и комбінацію декількох гіпот ензивних середників, прот е на конкрет них лікарських засобах увагу не акцент уют ь. Також авт ори об’єднаних рекомендації не дают ь відповіді на пит ання як лікуват и АГ у пацієнт ів на ЦД, якщо інгібіт ори АПФ і АРА-ІІ прот ипоказані.
В ост анніх своїх рекомендаціях АДА (2007) зазначає, що пацієнт ам із ЦД, у яких інгібіт ори АПФ т а АРА-ІІ прот ипоказані, для конт ролю за рівнем АТ можут ь бут и використ ані недигідропіридинові ант агоніст и кальцію, блокат ори бет а-адренорецепт орів т а сечогінні. Використ ання недигідропіридинових ант агоніст ів кальцію може зменшуват и альбумінурію в діабет ичних пацієнт ів, включаючи і вагіт них.
Згідно із сучасними рекомендаціями для корекції АГ у хворих на ЦД не пот рібно прагнут и досягнення максимальної дози лише одного ант игіперт ензивного препарат у. Слід відразу призначат и комбіновану т ерапію двома, а за необхідност і й т рьома-чот ирма лікарськими засобами різних груп. В дослідженні HOT т ільки у 26% пацієнт ів для цього заст осовувалася ант игіперт ензивна монот ерапія. Решт а 74% пот ребували призначення комбінованого лікування (Hansson L. et al., 1998).
Для досягнення цільового рівня АТ у хворих на ЦД за необхідност і до інгібіт орів АПФ і АРА-ІІ додают ь сечогінні лікарські засоби. При цьому обов’язково конт ролюют ь функцію нирок і рівень калію у крові.
Експерт и АДА чіт ко визначили роль ант агоніст ів кальцію у хворих на ЦД із АГ. Так, авт ори АДА зазначают ь, що заст осування цих препарат ів для почат кової т ерапії сповільнення нефропат ії подібне до плацебо, т обт о є неефект ивним. В основному для лікування АГ і нефропат ії у хворих на ЦД недигідроперидинові ант агоніст и кальцію можут ь додават ися до інгібіт орів АПФ або АРА-ІІ (рівень доказовост і В).
В рекомендаціях АДА звернено увагу на ведення вагіт них із ЦД і АГ. Цільовий рівень АТ у вагіт них із ЦД і хронічною АГ визначено як 110–129/65–79 мм рт . ст . Саме т акий рівень АТ корисний для здоров’я вагіт ної і плоду. Більш низький рівень може призводит и до збільшення вираженост і ембріональної пат ології. Інгібіт ори АПФ т а АРА-ІІ прот ипоказані вагіт ним для лікування АГ, оскільки спричиняют ь ембріональне ушкодження. У вагіт них можна використ овуват и т акі гіпот ензивні засоби, як мет илдопа, лабет алол, клонідин і празозин. Пост ійна т ривала т ерапія сечогінними засобами під час вагіт ност і призводит ь до зменшення об’єму мат еринської плазми, внаслідок чого зменшуєт ься і живлення плоду.
ДІАБЕТОГЕННІ ЕФЕКТИ ГІПОТЕНЗИВНИХ ЛІКАРСЬКИ Х ЗАСОБІВ
Відомим є факт , що деякі гіпот ензивні засоби виявляют ь негат ивний мет аболічний вплив і навіт ь можут ь спричинят и порушення т олерант ност і до глюкози чи розвит ок ЦД — дослідження ALLHAT (Antihypertensive and Lipid-Lowering Treatment to Prevent Heart Attack Trial) т а HOT (Hansson L. et al., 1999; ALLHAT Officers and Coordinators for the ALLHAT Collaborative Research Group. The Antihypertensive and Lipid-Lowering Treatment to Prevent Heart Attack Trial, 2002). Насамперед це прит аманно для блокат орів бет а-адренорецепт орів і сечогінних лікарських засобів. В т ой же час препарат и вибору при лікування хворих на ЦД т а АГ — інгібіт ори АПФ і АРА-ІІ — є мет аболічно нейт ральними і не погіршуют ь вуглеводний обмін (Mancia G. et al., 2006). Щодо блокат орів бет а-адренорецепт орів т а сечогінних препарат ів, т о вони не повинні заст овуват ися на почат ку лікування АГ у пацієнт ів із мет аболічним синдромом або порушеною т олерант ніст ю до глюкози. Зовсім інший підхід до їх заст осування у пацієнт ів з АГ т а діагност ованим ЦД. В цьому випадку блокат ори бет а-адренорецепт орів і сечогінні можут ь використ овуват ися без значних заст ережень як част ина т ерапевт ичної ст рат егії, спрямованої на зниження АТ і запобігання його ускладнень. У пацієнт ів із діагност ованим ЦД т а АГ, які належат ь до кат егорії високого серцево-судинного ризику, зниження АТ є більш важливим для прогнозу, ніж гіпот ет ичне виникнення незначних мет аболічних порушень (European Society of Hypertension-European Society of Cardiology Guidelines Committee, 2003).
Ст рат егія заст осування мет аболічно нейт ральних лікарських засобів знайшла своє обгрунт ування у нещодавно закінченому дослідженні ASCOT (Anglo-Scandinavian Cardiac Outcomes Trial). Його результ ат и засвідчили іст от не зниження первинної кінцевої т очки на 13 % (част от а виникнення ІХС) у пацієнт ів із АГ без наявност і ІХС, але з т рьома факт орами ризику (вік, ЦД, куріння) при заст осуванні мет аболічно нейт ральних лікарських гіпот ензивних засобів — блокат ора кальцієвих каналів амлодипіну т а інгібіт ора АПФ периндоприлу,— порівняно з особами, які приймали блокат ор бет а-адренорецепт орів ат енолол і т іазидний діурет ик (Williams B. et al., 2006).
ЛІТЕРАТУРА
ALLHAT Officers and Coordinators for the ALLHAT Collaborative Research Group. The Antihypertensive and Lipid-Lowering Treatment to Prevent Heart Attack Trial
(2002) Major outcomes in high-risk hypertensive patients randomized to angiotensin-converting enzyme inhibitor or calcium channel blocker vs diuretic: The Antihypertensive and Lipid-Lowering Treatment to Prevent Heart Attack Trial (ALLHAT). JAMA, 288(23): 2981–2997.
American Diabetes Association (2007) Standards of medical care in diabetes — 2007. Diabetes Care, 30 (Suppl.1): S4–S41.
Assmann G., Cullen P., Schulte H. (2002) Simple scoring scheme for calculating the risk of acute coronary events based on the 10-year follow-up of the prospective cardiovascular Munster (PROCAM) study. Circulation,105(3): 310–315.
Brancati F.L., Whelton P.K., Randall B.L., Neaton J.D., Stamler J., Klag M.J. (1997) Risk of end-stage renal disease in diabetes mellitus: a prospective cohort study of men screened for MRFIT. Multiple Risk Factor Intervention Trial. JAMA, 278(23): 2069–2074.
Brenner B.M., Cooper M.E., de Zeeuw D., Keane W.F., Mitch W.E., Parving H.H., Remuzzi G., Snapinn S.M., Zhang Z., Shahinfar S.; RENAAL Study Investigators (2001) Effects of losartan on renal and cardiovascular outcomes in patients with type 2 diabetes and nephropathy. N. Engl. J. Med., 345(12): 861–869.
Curb J.D., Pressel S.L., Cutler J.A., Savage P.J., Applegate W.B., Black H., Camel G., Davis B.R., Frost P.H., Gonzalez N., Guthrie G., Oberman A., Rutan G.H., Stamler J. (1996) Effect of diuretic-based antihypertensive treatment on cardiovascular disease risk in older diabetic patients with isolated systolic hypertension. Systolic Hypertension in the Elderly Program Cooperative Research Group. JAMA,276(23): 1886–1892.
Estacio R.O., Jeffers B.W., Hiatt W.R., Biggerstaff S.L., Gifford N., Schrier R.W. (1998) The effect of nisoldipine as compared with enalapril on cardiovascular outcomes in patients with non-insulin-dependent diabetes and hypertension. N. Engl. J. Med., 338(10): 645–652.
European Society of Hypertension-European Society of Cardiology Guidelines Committee (2003) 2003 European Society of Hypertension-European Society of Cardiology guidelines for the management of arterial hypertension. J. Hypertens., 21(6): 1011–1053.
Feener E.P., King G.L. (1997) Vascular dysfunction in diabetes mellitus. Lancet, 350(Suppl. 1): SI9–SI13.
Hansson L., Lindholm L.H., Niskanen L., Lanke J., Hedner T., Niklason A., Luomanmaki K., Dahlof B., de Faire U., Morlin C., Karlberg B.E., Wester P.O., Bjorck J.E. (1999) Effect of angiotensin-converting-enzyme inhibition compared with conventional therapy on cardiovascular morbidity and mortality in hypertension: the Captopril Prevention Project (CAPPP) randomised trial. Lancet, 353(9153): 611–616.
Hansson L., Zanchetti A., Carruthers S.G., Dahlof
B., Elmfeldt D., Julius S., Menard J., Rahn K.H., Wedel
H., Westerling S. (1998) Effects of intensive bloodpressure lowering and low-dose aspirin in patients with hypertension: principal results of the Hypertension Optimal Treatment (HOT) randomised trial. HOT Study Group. Lancet, 351(9118): 1755–1762.
Heart Outcomes Prevention Evaluation Study Investigators (2000) Effects of ramipril on cardiovascular and microvascular outcomes in people with diabetes mellitus: results of the HOPE study and MICRO-HOPE substudy. Lancet, 355(9200): 253–259.
Hu G., Sarti C., Jousilahti P., Peltonen M., Qiao Q., Antikainen R., Tuomilehto J. (2005) The impact of history of hypertension and type 2 diabetes at baseline on the incidence of stroke and stroke mortality. Stroke, 36(12):2538–2543.
Lewis E.J., Hunsicker L.G., Clarke W.R., Berl T., Pohl M.A., Lewis J.B., Ritz E., Atkins R.C., Rohde R., Raz I.; Collaborative Study Group (2001) Renoprotective effect of the angiotensin-receptor antagonist irbesartan in patients with nephropathy due to type 2 diabetes. N. Engl. J. Med.,345(12): 851–860.
Lievre M., Gueyffier F., Ekbom T., Fagard R., Cutler J., Schron E., Marre M., Boissel J.P. (2000) Efficacy of diuretics and beta-blockers in diabetic hypertensive patients. Results from a meta-analysis. The INDANA Steering Committee. Diabetes Care, 23(Suppl. 2): B65–B71.
Lindholm L.H., Ibsen H., Dahlof B., Devereux R.B., Beevers G., de Faire U., Fyhrquist F., Julius S., Kjeldsen S.E., Kristiansson K., Lederballe-Pedersen O., Nieminen M.S., Omvik P., Oparil S.,
Wedel H., Aurup P., Edelman J., Snapinn S.; LIFE Study Group (2002) Cardiovascular morbidity and mortality in patients with diabetes in the Losartan Intervention For Endpoint reduction in hypertension study (LIFE): a randomised trial against atenolol. Lancet, 359(9311): 1004–1010.
Mancia G., Grassi G., Zanchetti A. (2006) New-onset diabetes and antihypertensive drugs. J. Hypertens., 24(1):3–10.
Niskanen L., Hedner T., Hansson L., Lanke J., Niklason A.; CAPPP Study Group (2001) Reduced cardiovascular morbidity and mortality in hypertensive diabetic patients on first-line therapy with an ACE inhibitor compared with a diuretic/beta-blocker-based treatment regimen: a subanalysis of the Captopril Prevention Project. Diabetes Care, 24(12): 2091–2096.
Parving H.H., Lehnert H., Brochner-Mortensen J., Gomis
R., Andersen S., Arner P.; Irbesartan in Patients with Type
2 Diabetes and Microalbuminuria Study Group (2001) The effect of irbesartan on the development of diabetic nephropathy in patients with type 2 diabetes. N. Engl. J. Med., 345(12): 870–878.
Ruggenenti P., Fassi A., Ilieva A.P., Bruno S., Iliev I.P.,
Brusegan V., Rubis N., Gherardi G., Arnoldi F., Ganeva M., Ene-Iordache B., Gaspari F., Perna A., Bossi A., Trevisan R., Dodesini A.R., Remuzzi G.; Bergamo Nephrologic Diabetes Complications Trial (BENEDICT) Investigators (2004) Preventing microalbuminuria in type 2 diabetes. N. Engl. J. Med., 351(19): 1941–1951.
Ryden L., Standl E., Bartnik M., Van den Berghe G., Betteridge J., de Boer M.J., Cosentino F., Jonsson B., Laakso M., Malmberg K., Priori S., Ostergren J., Tuomilehto J., Thrainsdottir I., Vanhorebeek I., Stramba-Badiale M., Lindgren P., Qiao Q., Priori S.G., Blanc J.J., Budaj A., Camm J., Dean V., Deckers J., Dickstein K., Lekakis J., McGregor K., Metra M., Morais J., Osterspey A., Tamargo J., Zamorano J.L., Deckers J.W., Bertrand M., Charbonnel B., Erdmann E., Ferrannini E., Flyvbjerg A., Gohlke H., Juanatey J.R., Graham I., Monteiro P.F., Parhofer K., Pyorala K., Raz I., Schernthaner G., Volpe M., Wood D.; Task Force on Diabetes and Cardiovascular Diseases of the European Society of Cardiology (ESC); European Association for the Study of Diabetes (EASD) (2007) Guidelines on diabetes, prediabetes, and cardiovascular diseases: executive summary. The Task Force on Diabetes and Cardiovascular Diseases of the European Society of Cardiology (ESC) and of the European Association for the Study of Diabetes (EASD). Eur. Heart J., 28(1): 88–136 (http://eurheartj.oxfordjournals.org/ cgi/content/full/28/1/88).
Salomaa V.V., Strandberg T.E., Vanhanen H., Naukkarinen V., Sarna S., Miettinen T.A. (1991) Glucose tolerance and blood pressure: long term follow up in middle aged men. BMJ, 302(6775): 493–496.
Shehadeh A., Regan T.J. (1995) Cardiac consequences of diabetes mellitus. Clin. Cardiol., 18(6): 301–305.
Stamler J., Vaccaro O., Neaton J.D., Wentworth D. (1993) Diabetes, other risk factors, and 12-yr cardiovascular mortality for men screened in the Multiple Risk Factor Intervention Trial. Diabetes Care, 16(2): 434–444.
Tatti P., Pahor M., Byington R.P., Di Mauro P., Guarisco R., Strollo G., Strollo F. (1998) Outcome results of the Fosinopril Versus Amlodipine Cardiovascular Events Randomized Trial (FACET) in patients with hypertension and NIDDM. Diabetes Care, 21(4): 597–603.
Teuscher A., Egger M., Herman J.B. (1989) Diabetes and hypertension. Blood pressure in clinical diabetic patients and a control population. Arch. Intern. Med., 149(9): 1942–1945.
Tuomilehto J., Rastenyte D., Birkenhager W.H., Thijs L., Antikainen R., Bulpitt C.J., Fletcher A.E., Forette F., Goldhaber A., Palatini P., Sarti C., Fagard R. (1999) Effects of calcium-channel blockade in older patients with diabetes and systolic hypertension. Systolic Hypertension in Europe Trial Investigators. N. Engl. J. Med., 340(9): 677–684.
UK Prospective Diabetes Study Group (1998a) Intensive blood glucose control with sulphonylureas or insulin compared with conventional treatment and risk of complications in patients with type 2 diabetes (UKPDS 33).
Lancet, 352(9131): 837–853.
UK Prospective Diabetes Study Group (1998b) Tight blood pressure control and risk of macrovascular and microvascular complications in type 2 diabetes (UKPDS 38). BMJ, 317: 703–713.
Walker W.G., Hermann J., Yin D.P., Murphy R.P., Patz A. (1987) Diuretics accelerate diabetic nephropathy in hypertensive insulin-dependent and non-insulindependent subjects. Trans. Assoc. Am. Physicians, 100:305–315.
Williams B., Lacy P.S., Thom S.M., Cruickshank K., Stanton A., Collier D., Hughes A.D., Thurston H., O’Rourke M.; CAFE Investigators; Anglo-Scandinavian Cardiac Outcomes Trial Investigators; CAFE Steering Committee and Writing Committee (2006) Differential impact of blood pressurelowering drugs on central aortic pressure and clinical outcomes: principal results of the Conduit Artery Function Evaluation (CAFE) study. Circulation, 113(9): 1213–1225.
Wilson P.W., Cupples L.A., Kannel W.B. (1991) Is hyperglycemia associated with cardiovascular disease? The Framingham Study. Am. Heart J., 121(2 Pt 1): 586–590.
Yusuf S., Sleight P., Pogue J., Bosch J., Davies R., Dagenais G. (2000) Effects of an angiotensin-converting-enzyme inhibitor, ramipril, on cardiovascular events in high-risk patients. The Heart Outcomes Prevention Evaluation Study Investigators. N. Engl. J. Med., 342(3): 145–153.1
Комментировать