Є думка

Не звинувачуйте – працюйте! Про е-health в Україні

e-health, медпросвіта
Існуючих чинних законів достатньо для початку впровадження електронної медицини. В процесі впровадження юридична база має швидко змінюватись відповідно до вимог сьогодення.

Е-Health – найважливіша складова реформи. Без неї не можуть досконало працювати ані реімбурсація, ані принцип «гроші за пацієнтом». Але, як раніше розповідала Медпросвіта, стосовно e-Health більше запитань, ніж відповідей.

Щоб коментувати «провал реформ», необхідно оперувати тільки перевіреними фактами

Відсунусь чітких технічних завдань, критеріїв оцінки МІС, фінансового обґрунтування тощо, на думку деяких експертів, ставлять втілення реформ під загрозу. Деякі громадські організації стверджують, що недосконалість організації роботи над e-Health унеможливлює впровадження системи. Ми звернулись до фахівців, щоб з’ясувати, як насправді склалися обставини, і чи може вже зараз працювати система.

Андрій Заяць (керівник IT4Medicine, прес-секретар Асоціації e-Health, Член координаційної ради Міністерства охорони здоров’я України з питань впровадження електронної системи охорони здоров’я)

Наскільки, на ваш погляд, реальне впровадження загальнодержавної системи вже в 2018 році? Чи всі юридичні/економічні аспекти були враховані в цьому році для повноцінної роботи системи в майбутньому?

На мою думку, з тієї інформації, що є у нас:
Враховано всі мінімально необхідні аспекти. Не всі з них реалізовані в «нормативці» і організаційно. Саме з цієї причини, мабуть, повноцінний запуск передбачається влітку наступного року.

Нещодавно проектний офіс підняв питання про те, що з самого початку не були прописані критерії для МІС, і тепер незрозуміло, з якими МІС ЛПУ можуть підписувати договори, а з якими — ні. Чи це так? Чи існують такі критерії насправді? Чи були вони сформульовані МОЗ?

На мій погляд, проблем з цим питанням немає.
1. ЛПУ може укладати договір з будь-якою МІС, яка їм підходить для вирішення завдань по інформатизації внутрішніх процесів клініки.
2. Будь-яка МІС може підключитися до центрального компоненту, розробивши відповідний функціонал — він не складний.
3. ЛПУ може використовувати МІС, не під’єднані до центрального компоненту, для внутрішніх процесів. При цьому використовувати одну з підключених для реєстрації договорів — це теж абсолютно робоча модель.
4. І про критерії: для роботи з центральним компонентом потрібно вибирати МІС, яка вже підключена, або просити розробників іншої МІС підключитися до центрального компоненту.
І ще раз найголовніше: критерії вибору МІС — Медичної Інформаційної Системи для автоматизації процесів в медустанові — це відповідність системи вимогам ЛПУ, головного лікаря та колективу. І саме це є головний критерій.
Інше питання, що головним лікарям складно сформувати ці вимоги — ось тут ми, професійна спільнота, повинні і готові допомогти.

Хто, на ваш погляд, повинен був займатися розробкою цих критеріїв — МОЗ або проектний офіс e-Health, якому делегували всю роботу по впровадженню електронної системи охорони здоров’я?

Тимчасово (!) — Проектний офіс в тісній співпраці з МІСами, МОЗ та пацієнтськими організаціями. В перспективі — Держпідприємство в тій само тісній співпраці ..

Ситуацію також прокоментував Андрій Семиволос. Нас дуже цікавила думка Андрія, бо він був одним із перших керівників, що почали впроваджували електронні системи в підпорядкованому ЛПЗ. Андрій Семиволос успішно працює з системою Поліклініка без черг і наприкінці року планує повноцінно підключити заклад до е-Health.

Андрій Семиволос (Головний лікар Київського міського дитячого діагностичного центру).

Чи є єдина система вимог до МІС, що мають бути впроваджені? За якими критеріями ви обирали системи?

Єдиними критеріями до МІС мають бути зручність, відповідність вимогам законодавства і забезпеченість засобами захисту. В нашому конкретному випадку ми обирали МІС, керуючись рекомендаціями тих, хто вже ними користується, та досвідом самих розробників.

Хто, на вашу думку, повинен відповідати за розробку єдиних критеріїв до МІС — МОЗ чи проектний офіс e-Health?

Відповідати за розробку єдиних критеріїв до МІС має проектний офіс із залученням відповідних експертів (медиків, юристів, фінансистів, маркетологів та ін.)

Чи готова, на ваш погляд, юридична база для впровадження системи e-Health в Україні загалом?

На мій погляд, існуючих чинних законів достатньо для початку впровадження електронної медицини. В процесі впровадження юридична база має швидко змінюватись відповідно до вимог сьогодення.

Між тим, в проектному офісі настрій бойовий.

Ярослав Юрчишин, представник Transparency International Ukraine

«Вже зараз система працює в тестовому режимі, і по всій Україні тривають навчання, як нею користуватися.

З 30 медичних інформаційних систем (МІС), що діють в Україні, 6 працюють в e-Health, бо виявили таке бажання та спроможність.

Саме Міністерство охорони здоров’я України як замовник, адміністратор і власник системи визначатиме стратегію її розвитку та розбудови.

А ми, спільно з колегами з ЛЖВ, будемо допомагати розвивати та моніторити якість роботи системи з моменту її повноцінного запуску.

Дякуємо партнерам за співпрацю. Корабель будується на плаву, але іншого варіанту у нас немає».

 

Чому «реформа зірвана» і чи запрацює Е-health?

P.S. Медпросвіта вже висловлювала свою позицію з цього приводу, але ми готові повторити: лише в спільній праці можна отримати гідний результат. Критикувати і настоювати на знятті чи призначенні – то позиція тих, хто мріє про яскраву політичну кар’єру. А якщо вам призначено працювати в галузі охорони здоров’я, то законів, проектів і умов, що наразі існують, вже достатньо, щоб почати змінювати систему на краще. Потрібні воля і бажання.

 

Теги

Комментировать

Нажмите для комментария