5 квітня 1827 року в Англії народився видатний хірург- Джозеф Лістер. Одним з найвидатніших досягнень якого стало введення у 1867 році в хірургічну практику основ асептики та антисептики.
Джозеф Лістер проводив безліч часу над різноманітними експериментами, він не міг змиритися з тим, що люди і надалі будуть помирати від нез’ясованої хвороби(сепсис), причини якої нікому невідомі.
Вся справа в тому, що відкриття Лістера ґрунтувалися на величезному фундаменті найважливіших відкриттів Пастера. Тільки після того, як Лістер детальним чином вивчив роботи Пастера, він прийшов до висновку, що причиною нагноєння хірургічних ран є мікроорганізми, і для боротьби з ними використовував карболову кислоту.
Лістеру вдалося виявити антисептичну дію карболової кислоти.
Він став першим кому вдалося створити винахід (в 1876 році) завдяки якому, під впливом пару можна було обробляти необхідні ділянки операційного поля та хірургічні інструменти за допомогою розпилення антисептика.
Доля Лістера склалася більш щасливо на відміну від іншого видатного піонера антисептики акушера Земельвейса, який в результаті гонінь був доведений до психічного розладу.
Тому що міг тільки висловити припущення про наявність «гнильних частинок» і продовжувати йти в цьому напрямку лишень емпіричним шляхом.
А от Джозефа Лістера супроводжували почесті і слава: він навіть отримав титул лорда. Вся справа в тому, що медицина — не є самодостатньою наукою, а її прогрес завжди залежить від рівня, досягнутого в інших наукових галузях.
Більш цікаві факти про шокуючу медицину 19ст та наукові відкриття Лістера та його попередників, які змінили хід історії медицини можна дізнатися з матеріалу – “Один из праотцов асептики и антисептики — Джозеф Листер”
Про геніального мікробіолога Луї Пастера, робота якого врятувала мільйони людських життів ви можете дізнатись з матеріалу — “Луи Пастер — французский микробиолог и химик”
Комментировать