Є думка Сторінка редактора

Доступні ліки: програма працює, але не зовсім і не так…

програма доступні ліки_медпросвіта

Минуло вже трохи більше, ніж два місяці, з моменту старту державної програми «Доступні ліки». Але чи все гаразд з цією програмою?

З приводу цієї програми МОЗ зробив вельми оптимістичний звіт.

«Уже більше 1 мільйона громадян України скористалися програмою “Доступні ліки”, що стартувала у квітні 2017, та отримали ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу чи бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою. …Станом на сьогодні майже 6 тисяч аптек долучилися до урядової програми “Доступні ліки”. Це означає, що в кожній третій аптеці в Україні пацієнти можуть отримати ліки за рецептом від лікаря від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу чи бронхіальної астми, що входять до програми, безкоштовно чи з незначною доплатою» — говориться в звіті МОЗу.

Також в міністерстві повідомляють, що «існує позитивна динаміка щодо використання коштів, виділених на програму. Загалом аптеки вже відпустили ліки за 1,4 мільйонами рецептів та отримали відшкодування у розмірі 67 мільйонів гривень, що становить 13,5% від загальної суми виділених на програму коштів».

От саме до цього питання і хотілося б звернутись — до питання коштів. На жаль, не заважаючи на голосні декларації, коштів не вистачає і далеко не всі пацієнти зможуть цією програмою скористатись в повній мірі.

«Ми ще протягом першого місяця реалізації програми зрозуміли, що цих грошей – 18,5 млн. грн. – Полтавщині на рік не вистачить. Адже кількість людей, які прийшли на обстеження до лікарів первинної ланки і по рецепти, зросла на 50%.  Тож звернулися у МОЗ з проханням додати ще 9 млн. грн.. Наразі вже відомо, що ми маємо можливість у липні-вересні виписати рецепти на вдвічі більшу суму», – розказав заступник директора Полтавського обласного Департаменту охорони здоров’я Ігор Куделич.

Слід відмітити, що на брак коштів держава начебто відреагувала. Нагадаємо, що на відшкодування вартості медичних препаратів від серцево-судинних  захворювань, цукрового діабету 2 типу та бронхіальної астми держава планувала витратити 500 млн.грн, однак вважаючи на величезний попит на безкоштовні (або за зниженою вартістю) ліки, було прийнято рішення збільшити суму ще на 50 млн грн.

Також лікарі відмічають, що МОЗівський перелік ліків не завжди відповідає вимогам сучасності. Лікарі відзначають, що деякі пацієнти навіть відмовляється від препаратів за реімбурсацією, віддаючи перевагу набагато дорожчим, але ефективнішим.

«Ми зверталися до МОЗ з пропозицією розширити перелік, включивши у нього комбіновані препарати від гіпертонії. Однак нам аргументували, що це не вигідно, вони дорогі. А що дорожчі препарати у списку, то меншій кількості пацієнтів зможуть відшкодувати їх вартість. На це треба зважати. У нинішніх економічних умовах держава змушена зважати не лише на потреби пацієнтів, а й на власні можливості. Тож, сподіваємося, перелік розширять пізніше. Найвживаніші і найбільш часто виписувані препарати у ньому є, і це добре», – прокоментував Ігор Куделич.

Також не в захваті від того, як працює программа «Доступні ліки» і деякі експерти. Так, до речі, Зоряна Черненко, експерт по медичній реформі, член ГО «Українська медико-правова організація» розповіла:

«Це дуже проста програма (Доступні ліки — ред.), яка вже проводилася в інших країнах, дуже проста процедура — але вона за два тижні до запуску повністю була змінена і переписана.

І до сих пір у нас є регіони, які не відкриті для цієї програми тільки тому, що деякі моменти недопрацьовані МОЗом — впровадження простого елементарного прикладу, який вже існував в Україні. У нас були шість місяців на впровадження документа, який покриває не просто певну групу населення, що використовує програму, а всіх. І шість місяців на дуже інтенсивну роботу зараз.»

За думкою експерта, сучасна команда МОЗ повинна скористатися досвідом попередніх років.

«Була добра статистика. Реінбурсація в 2012-2014 роках гарно себе проявила. І зараз в неї є всі шанси себе добре проявити, якщо буде врахований попередній досвід із всіма помилками», – зазначає експерт.

Але конче потрібно вирішити ряд питань, а саме: повернути борги перед тими аптеками, які так не отримали відшкодування від держави за видані ліки, ынакшеці підприємства не те що не погодяться брати участь в програмі.

Слова експерта підтвердив генеральний директор комунального підприємства «Фармація» Руслан Світлий «Ми відпускаємо ліки, а держава не платить, тому що гроші вже закінчилися. Це помилка. Тому комерційні аптеки не поспішають підключатися до цієї програми».

Крім того, досі немаэ ґрунтовних обрахунків і фінансових гарантій: суми у 500 мільйонів гривень, яку виділив уряд, не вистачить, вважає експерт. І навіть додаткових коштів, що планує витратит уряд, також не вистачить, бо лише люди з гіпертонією купують за власні кошти ліків на 1 мільярд гривень, відмічає Зоряна Черненко.

«В попередній програмі існували регіони, де виконання програми було не дуже успішне через непоінформованість лікарів. На сьогодні історія повторюється. Нам дуже часто розповідають про якісь грандіозні програми, а роботи з тими, хто має все втілювати в життя, не ведеться взагалі», – висловила думку Зоряна Черненко.

Однак програма потрібна дердаві і заперечувати тут важко.

«Для багатьох моїх пацієнтів ця програма – чи не єдина можливість лікуватися. Які статки у мешканців сіл, всім відомо, а якщо врахувати, що більшість із них пенсіонери – то й поготів. Список не досконалий і міг би бути ширшим, але, я так розумію, держава відшкодовує те, що може. Принаймні, тут є найпоширеніші, найдоступніші, найвживаніші препарати – і вони працюють. Кількість рецептів, які я виписую, збільшилася мало не в половину – і це доказ, що програма потрібна і що вона діє. Значить, мої пацієнти будуть здоровішими,»- розповів сімейний лікар Іван Вусик

І тоє лише неповний перелік запитань, що виникають до МОЗу вз’язку з втіленням програми «Доступні ліки». Але ще раз відмітимо, що практика реімбурсації використовується в багатьох странах світу і показала добрі результати, підвищуючи доступність лікування і тим самим збільшуючи кількість пацієнтів, що те лікування отримують.

Тому Медпросвіта сподівається, що представники фарми, аптечного сектору, експерти та діячі з МОЗ почують одне одного та зможуть нарешті зробити программу «Доступні ліки» дійсно ефективною.

Комментировать

Нажмите для комментария

    Ми на Facebook

    Найпопулярніше

    Вибір редакції